Jak se stát zdatným wikipedistou: 10. část
FOTO: wikipedia.org

Jak se stát zdatným wikipedistou: 10. část

20. 5. 2014

Vážení čtenáři, pokračujeme v seriálu o internetové encyklopedii Wikipedie z pera pana profesora Jana Sokola. Tentokrát si něco povíme o referencích v textu.

Na rozdíl od tištěných knih a encyklopedií, které mají své autory a vydavatele, je Wiki anonymní a kolektivní dílo. Věrohodnost článků tedy není podepřena jménem autora, takže nesamozřejmá, netriviální tvrzení by měla být podložena odkazem na tištěné nebo internetové zdroje. I zde je třeba ovšem postupovat s rozumem, protože příliš četné odkazy při čtení ruší. Pokud se ovšem například použije přímý citát (v uvozovkách), měla by následovat reference, jak je to obvyklé v odborné literatuře.

V textu se – jak už dnes víme – odkaz objeví jako číslo v hranatých závorkách, ve formátu horního indexu a modře zbarvené. Když na ně kliknete, přesunete se do "Odkazů" a objeví se text odkazu, třeba autor a název knihy, vydání a stránka. Tento obsah reference, například autor a název knihy, vydání či stránka, se do textu vkládá na místě tohoto odkazu, i když se pak čtenáři zobrazuje až dole, v části "Reference".

Chcete-li někam vložit referenci, přejdete do režimu "Editovat", nastavíte kurzor na patřičné místo (reference se obvykle umísťují až za tečku, čárku – ne před ně) a kliknete na tlačítko "Vložit" vpravo pod vyhledávacím okénkem. V rozbaleném seznamu možností vyberete "Reference" a do okénka napíšete text odkazu, například "A. Novák, Naši ptáci, str. 222." Kniha pak bude podrobněji popsána v sekci "Literatura".

Na liště nad okénkem jsou zase obvyklá tlačítka pro volbu písma a pro "modrý" odkaz na článek ve Wiki – stejně jako v textu. Pokud chcete vložit internetový odkaz, kliknete zde na "Vložit" a vyberete "Šablona". Na novém okně "Vložení" kliknete vlevo dole na hranaté závorky [ ] a do okénka "Obsah" vepíšete celou internetovou adresu, včetně "htttp://". V obou případech pak kliknete vpravo dole na "Použít změny" – a je to.

Příště si probereme obrázky na Wikipedii.

 

Profesor Jan Sokol
Prof. PhDr. Jan Sokol, Ph.D., CSc. (* 18. dubna 1936, Praha) je český filozof, překladatel, vysokoškolský pedagog a publicista. Byl poslancem Federálního shromáždění v letech 1990–1992, ministrem školství v Tošovského vládě v roce 1998 a posledním protikandidátem Václava Klause ve volbách prezidenta ČR v únoru 2003.

Zabývá se hlavně filozofickou antropologií, etikou, dějinami náboženství a antropologií institucí. Publikoval řadu knih a přednáší na četných českých i zahraničních univerzitách, zejména na evropská a filozofická témata. V letech 2000 až 2007 byl prvním děkanem Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, kde dodnes vyučuje. Více na https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Sokol


Pokračování příště

Wikipedia
Autor: Redakce i60
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 15. týden

Uplynulou sobotu proběhll 34. ročník vyhlašování cen České hudební akademie Anděl. Ve vědomostním kvízu tohoto týdne si budete moci otestovat, jak znáte současnou českou hudební scénu. Zabrousíme ale také trochu do historie...

AKTUÁLNÍ ANKETA

Digitalizace postupně prostupuje všemi státními úřady. Jak jste na tom vy - využíváte možnost vyřizování nejrůznějších žádostí on-line (pomocí počítače či mobilu), anebo raději navštěvujete úřady osobně?

Pokud to jde, vyřizuji vše "on-line"

20%

Snažím se vyřizovat věci "on-line", ale ne vždy se mi to daří

20%

Nevím, neumím na to odpovědět

19%

Mám radši osobní vyřizování záležitostí na úřadech

20%

On-line nevyřizuji nic, je to pro mě složité

21%