Měli jste vedlejší příjmy?
Nezapomeňte přiznat daň

Měli jste vedlejší příjmy?
Nezapomeňte přiznat daň

29. 3. 2014

Nepropásněte blížící se termín pro podání daňového přiznání k dani z příjmů. V důsledku změny zákona, musí nově podat daňové přiznání za rok 2013 desetitisíce lidí. Termín pro podání daňového přiznání je 1. dubna 2014. Výjimku tvoří pouze podání, která podává daňový poradce, v takovém případě je termín až 1. července 2014.

Daňové přiznání je povinen podat každý, jehož roční příjmy přesáhly 15 000 Kč (mimo příjmů osvobozených nebo těch, z nichž byla provedena srážka daně). Hranice výdělku 15 000 Kč platí i pro studenty, matky na rodičovské dovolené či lidi na penzi, kteří si přivydělali a nebyli zároveň zaměstnaní. Podat přiznání musíte i v případě, že jste měli v minulém roce při podnikání či pronájmu více výdajů než příjmů.

Daně z příjmu se týkají i těch, kdo měli během roku 2013 příjmy z několika souběžných zaměstnání nedaněných srážkovou daní. Anebo těch, kteří byli zaměstnaní a k tomu z pronájmu, podnikání nebo jiného zdroje měli příjem vyšší než šest tisíc korun za rok. Do přiznání patří i příjmy lidí, kteří si přivydělávají příležitostně a překročí hranici dvacet tisíc korun za rok. Příležitostnými příjmy může být třeba příjem z nájmu movitých věcí, zemědělská výroba provozovaná nepodnikatelem či včelařství.

O daňové přiznání se nemusí starat zaměstnanci, kteří byli v roce 2013 zaměstnaní, nepřesáhli hranici 103536 Kč za měsíc a neměli jiné příjmy, protože daň z příjmu za ně odvádí zaměstnavatel. „Zkontrolovat si, jestli zbytečně neplatí vyšší daně z příjmů, než musí, a nemají nárok na vrácení přeplatku v důsledku odpočtů i slev, ale doporučujeme všem zaměstnancům,“ říká daňový poradce Zdeněk Wertheim. Odečíst od základu daně z příjmu lze například úroky z hypotéky, životní pojištění, penzijní připojištění či dary. Daň snížíte také o slevu na manželku nebo manžela bez příjmů nad určitou mez, na každé vyživované dítě i z důvodu zdravotního postižení. 

Daňové přiznání vůbec nemusí podávat lidé, kteří nemají žádné příjmy nebo se příjmy danily srážkovou daní. Takové případy nastávají při dohodě o provedení práce, když odměna nepřesáhne pět tisíc korun, u autorských honorářů, dividend, úroků z bankovních vkladů, podílů na zisku. Některé příjmy jsou od daně osvobozené úplně nebo vyňaté z předmětu daně – dávky nemocenského pojištění, sociální podpora a zabezpečení, důchodové pojištění, dary, dědictví, majetkové vypořádání manželů a mnoho dalších příjmů. „Je dobré se obrátit na odborníky, kteří vědí, na co se klienta zeptat a dokáží tak spočítat, jestli nemá nárok na vrácení daní,“ dodává Zdeněk Wertheim.

A co hrozí v případě, že daňové přiznání podá poplatník pozdě nebo vůbec? V případě zpoždění do pěti pracovních dnů se nic nestane. Nad pět dní již může správce daně uložit pokutu ve výši 0,05 % stanovené daně za každý následující den prodlení, nejvýše 300 000 Kč. Pokud poplatník daňové přiznání nepodá vůbec, je dolní hranice pokuty pět set korun, bez ohledu na to, zda vznikl daňový nedoplatek či nikoliv.

daně
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 46. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?