Je školní stravování zdravé?

Je školní stravování zdravé?

21. 2. 2014

Informace, která se objevila nedávno ve sdělovacích prostředcích, že má každé třetí dítě v naší republice nadváhu, není příliš povzbudivá. Kromě nedostatku pohybu, způsobeného větším zájmem dětí o počítač a televizi než o sport a hry, v této skutečnosti sehrává nemalou roli i způsob stravování. Z průzkumu vyplynulo, že děti s oblibou snídají "nasladko", tedy bílé pečivo, zavařeninu, tolik propagovanou Nutellu, slazené nápoje. Právě tak večer přijmou velké množství kalorií navíc v podobě popcornu, chipsů, různých tyčinek a bonbonů, limonád, konzumovaných takřka mechanicky právě u počítače.

Rozhodla jsem se pro zajímavost zjistit, jak přispívá ke zdravému stravování školní jídelna. K průzkumu mi posloužil týdenní jídelní lístek jedné pražské základní školy, z nějž vyplynulo následující:

* Školní jídelna nabízí žákům 2 hlavní jídla s polévkou a dezertem. Za normálních okolností dostávají všichni automaticky první jídlo, pokud si vyloženě neobjednají předem to druhé.
* Jako hlavní jídlo poskytla škola dětem ve zkoumaném týdnu hovězí s rajskou omáčkou a těstovinami, jogurtové knedlíky s ovocem, cizrnu po valašsku s uzeným, rybí rolku se špenátem a bramborem a milánské špagety.
* Z polévek se podával hovězí vývar se zeleninou, bramboračka, zeleninová polévka s kapáním, drůbeží vývar se zeleninou a nudlemi a pórková polévka s vejci a cizrnou.
* K obědu patří také dezert, v jídelníčku uváděný jako blíže nespecifikovaný zákusek nebo mléčný dezert.
* K pití je možno dostat čaj nebo obecně označený ovocný nápoj.
* Škola kromě oběda nabízí i přesnídávky. Jednalo se o veku s krabí pomazánkou a zeleninou, chleba s pomazánkou ze strouhaného sýra, chleba se špenátovou pomazánkou, housku s Lučinou a dětskou přesnídávku s piškoty.

Z mého pohledu, srovnávám-li tuto dnešní nabídku dětského stravování s dobou minulou nebo s běžnou restaurací, mohu konstatovat, že cítím určitý náznak odklonu od vydatné české kuchyně, snahu o zařazení zeleniny a luštěnin, lehčí a zdravější typ polévek. Převažují sice stále jídla masitá, včetně těžšího uzeného, ale vzhledem k tomu, že se jedná o přípravu jídla ve velkém, nelze očekávat minutky, orientální pokrmy nebo ryze vegetariánskou stravu. Celkem se mi zamlouvají přesnídávky, za zbytečný však považuji tradiční moučník a rovněž nejsem zastáncem pití současně s jídlem. Naštěstí se k pití už nepodává svého času tolik propagované mléko.

Doufám tedy, že se žáci této školy neuchýlí při trávení dost vydatného oběda během odpolední výuky ke spánku nebo nebudou mít naopak bezprostředně po obědě tělocvik, a přijaté kalorie spálí aktivní činností později, ne však jen pohybem myši u počítače.

A jaké jsou vaše zkušenosti se školním stravováním? Mají vaše vnoučata dostatek pohybu? Napište nám své názory.

škola
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Květoslava HOUDKOVÁ
Pro zpestření tématu: Je to už dávno, kdy moje dcerka po návratu z MŠ povídá: "Mami, řeknu ti prima recept na škubánky. Uvaříš brambory, rozmačkáš a přidáš kanagon, herkules a bílou lepící pastu." (No, opravdu si tehdy v MŠ všichni pochutnali !)
Marie Novotná
Slyšela jsem ,že jídelníčky škol jsou dané určitými pravidly.Spotřební koš.-/staženo z internetu/,,Spotřební koš stanovuje, jaké výživové požadavky mají splňovat jídla podávaná ve školní jídelně. Legislativně jsou stanoveny určité skupiny potravin (brambory, maso, ovoce, zelenina atd.) a jejich doporučená spotřeba na žáka a den. Výpočtem spotřebního koše pak jídelna dokumentuje, jak tato doporučení plní. Spotřební koš se počítá za měsíční období v hodnotách „jak nakoupeno“."Otázkou je,zda žáci či studenti tuto stravu budou objednávat a následně i konzumovat. Podrobnosti k výpočtu spotřebního koše jsou uvedeny ve vyhlášce 107/2005 Sb. v příloze 1 (Výživové normy pro školní stravování).
Jana Šenbergerová
Moje vnoučata mají pohybu dost, ale tatínka cukráře, což považuji za katastrofu. Umí kazit morálku i mně. Naše stravování je všeobecně v rozporu s tím, co, kdy a jak tělo potřebuje, takže školní stravování není vůbec výjimkou. Moc se mi líbí, jak dietologové nabádají ke konzumaci čerstvého ovoce a zeleniny, ale jimi sestavené jídelníčky jich obsahují minimum a ještě k tomu naprosto nevhodně zařazených. Všechno je třeba důkladně povařit, což znamená totálně denaturovat. Už dlouho se ve školní jídelně nestravuji, ale vždy mi tam docela chutnalo, i když nepříliš prospívalo.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 50. týden

Blíží se vánoční svátky a s nimi návštěvy v rodinách, u známých, a také jiné společenské události. A tak si tentokrát vyzkoušíme, jaké máte znalosti z etikety.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Jak nákladné budou vaše letošní Vánoce - kolik zhruba utratíte za dárky, jídlo atd.?

Do 3 000 korun

21%

Mezi 3 000 - 6 000 Kč

19%

Mezi 6 000-10 000 Kč

20%

Přes 10 000 Kč

21%

Nevím, neumím to odhadnout

18%