Soči: první olympiáda,
která vzbuzuje strach

Soči: první olympiáda,
která vzbuzuje strach

6. 2. 2014

Cesta na zimní olympijské hry v ruském Soči by měla být o nadlidských výkonech a schopnostech na lyžích, bruslích či bobech. Ale podle příprav ruských i amerických bezpečnostních činitelů by si návštěvníci klidně mohli myslet, že vstupují do válečné zóny. Připravené jsou nouzové plány pro evakuaci Američanů a Spojené státy přesouvají do Černého moře vojenské lodě.

Pokud dostanou rozkaz, odstartují z těchto lodí vrtulníky do Soči, sdělili američtí činitelé televizi CNN. Jestli by byla třeba větší přepravní kapacita, v pohotovosti bude v Německu dopravní letoun C-17, který může být na místě během dvou hodin. To všechno navíc k agentům FBI, kteří do Soči zamířili, aby tam spolupracovali se svými ruskými protějšky.

USA také s Ruskem jednaly o sdílení své vysoce vyspělé technologie na odhalování bomb, která byla vyvinuta, aby chránila vojáky před nástražnými zařízeními v Iráku a v Afghánistánu. Obavy z výbuchů a výbušnin zesílily kvůli deklarovaným hrozbám radikálních islamistů, že se olympiáda v Soči stane jedním z jejich terčů.

Američané mají obavy

S největší delegací ze všech zemí účastnících se olympiády a paralympiády, a také s ohledem na 10 tisíc až 15 tisíc očekávaných amerických diváků, nehodlají Spojené státy zjevně nic zanedbat, pokud jde o bezpečnost.

Sportovci, trenéři i činovníci už byli varováni, aby mimo zabezpečenou oblast pro hry v Soči nenosili své oficiální olympijské oblečení v kombinaci červené, modré a bílé barvy. Připravit se musí také na bedlivý dohled amerických bezpečnostních činitelů, kteří budou chodit na závody s nimi. A americké ministerstvo zahraničí minulý týden vydalo aktualizované varování pro cestující do této oblasti, v němž připomínají pumové útoky a únosy.

Nejsou ale americké přípravy poněkud přehnané v porovnání s potenciální hrozbou? Podle v Londýně sídlícího bezpečnostního experta Matthewa Clementse nikoliv. Riziko je prý nemalé.

„Je normální, aby měly státy připravené nouzové plány pro odsun svých obyvatel z kteréhokoli státu, kde jim hrozí riziko,“ řekl Clements. „K tomuto kroku se ovšem přistupuje jen ve velmi vážných situacích, jako je propuknutí občanské války nebo jiného druhu konfliktu,“ podotkl.

„V případě teroristického útoku na kohokoli v Soči, i kdyby to bylo ve městě nebo na sportovištích, si nemyslím, že by bylo realistické pomýšlet na americkou vojenskou evakuaci všech amerických občanů,“ zmínil Clemens. Takový krok by podle něj narazil na značné logistické těžkosti, a navíc by šlo o přehnanou reakci na nastalou situaci, která by prý nejspíš Rusy nijak zvlášť nepotěšila.

Rusové jsou v pohotovosti

Také další země jsou si vědomé bezpečnostního rizika pojícího se k jakékoli podobné velké akci – ale v informování o svých případných plánech jsou mnohem zdrženlivější. Mluvčí Britského olympijského svazu Darryl Seibel raději odmítl jít do podrobností, pokud jde o bezpečnostní opatření pro tým Velké Británie v Soči.

„Přijmeme některá opatření pro naše delegáty. Ale to není nic nového, to už jsme dělali pro řadu olympiád. Jsou součástí našeho plánování hned od počátku,“ uklidňuje Seibel s tím, že primární odpovědnost za bezpečnost vždy padá na hostitelskou zemi a organizační výbor. Toho si je Británie sama velmi dobře vědoma, protože Londýn hostil letní olympiádu v roce 2012. Hry proběhly naštěstí bez incidentu, ale bezpečnostní opatření zahrnovala i rozmístění raketových střel na střechy domů a velkou vojenskou loď na Temži.

Preventivní opatření pro hry v Soči jsou ještě rozsáhlejší, uvádějí ti, kdo jsou na místě. Podle některých expertů a činitelů jde o nejimpozantnější a nejzajištěnější sportoviště v olympijských dějinách.

Bývalý olympijský šampión v plavání Michael Phelps ale tvrdí, že bezpečnost je pravděpodobně to poslední, na co teď myslí samotní sportovci. „Jako závodník si ničeho nevšimnete. Jedete tam, abyste reprezentoval svou zemi a soutěžil na nejvyšší úrovni,“ řekl. Být v olympijské vesnici se sportovci z celého světa je podle něj neuvěřitelné: „Nic se tomu nevyrovná.“

Ruská vláda se děsí možného incidentu ze strany islamistických teroristů. Nová opatření počítají s bedlivým dohledem pořadatelů i uniformované a tajné policie. Všudypřítomné by měly být prohlídky osob i zavazadel, kvůli obavám z šíření extremismu musí být cizojazyčné transparenty opatřeny ověřeným ruským překladem.

Podle původně platných pravidel bylo na tribunách a sportovištích zakázáno šířit jakoukoli politickou či náboženskou literaturu včetně plakátů, letáků a brožur. Nápisy na transparentech a praporech nesmí obsahovat politickou nebo extremistickou propagandu, komerční reklamu ani vulgární výrazy.

olympiáda
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Olga Štolbová
Hlavně ať to tam uhlídají. Ať padají rekordy a ne sportovci. Držím palce úplně všem, ale našim nejvíc.
Zuzana Pivcová
Pamatuji si to, to byly hry s tím populárním maskotem medvědem Míšou. Vlastně takové "socialistické" olympijské hry. A na oplátku pak přece zase nejeli Sověti a samozřejmě díky tomu i další státy RVHP včetně nás na příští olympiádu do USA. Ale funkcionáři ano, pro ty bojkot neplatil.
Miroslav Štorch
Kdysi dávno jsem si koupil od ROH poukaz na návštěvu olympijských her v Moskvě. Cena byla opravdu velmi dotovaná jako politická turistika. V té době vyhlásila řada západních států bojkot, a tak tam nestartovali špičkoví sportovci z USA, NSR a dalších muslimských zemí. Důvodem byla invaze SSSR do Afghanistánu 1979.Na druhé straně tam startovali sportovci z Velké Británie,.Francie atp- Zažil jsem tam časté policejní hlídky a velké množství policistů v civilu, kteří kontrolovali doklady lidí, kteří jim připadali podezřelí. Policejní stát. Viděl jsem tam tehdy vítězství našich fotbalistů ve finále, ale při bojkotu to bylo podivné vítězství a zlaté medaile.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 2. týden

Kam letos vycestovat - doopravdy, anebo jen virtuálně? Tématem kvízu tohoto týdne budou známé i méně známé turistické destinace z celého světa.