Mao má na svědomí 38 milionů lidí. 
Pro mnohé Číňany ale zůstal bohem

Mao má na svědomí 38 milionů lidí.
Pro mnohé Číňany ale zůstal bohem

22. 12. 2013

Jeho vize Číny její obyvatele sjednotila i rozdělila. Mao Ce-tung byl zakladatelem komunistického státu a současně zosobněním politického teroru a zvěrstev kulturní revoluce. Měl na svědomí desítky milionů životů – a přesto ho lidé milovali. A stále milují! Jeho tělo leží v mauzoleu na centrálním náměstí Tchien-an-men v Pekingu a denně se tu tvoří dlouhé fronty lidí, které se na něj přišly podívat. I dnes totiž miliony Číňanů považují Maa za opravdového boha.

Z knihovníka raději revolucionářem

Narodil se v provincii Chu-nan v rodině statkáře. Ve třinácti letech se rozhodl místo plahočení se na rodné hroudě studovat, a odešel z domova. Zapojil se do Sunjatsenova revolučního boje proti dynastii Čching a po vzniku republiky absolvoval učitelskou školu. Práce knihovníka ho nebavila a brzy začal organizovat revoluční hnutí.

V roce 1921 stál u zrodu Komunistické strany Číny. Zpočátku ještě úzce spolupracoval s Čankajškovým Kuomintangem. Po dočasné porážce komunistů vedl povstání v provinciích. Ve 30. letech byl jedním z vůdců Dlouhého pochodu a od té doby jeho hvězda stoupala. Stal se generálním tajemníkem ÚV KS Číny, po vzniku Čínské lidové republiky v roce 1949 předsedou vlády a v letech 1954 až 1959 předsedou ČLR.

Masakry a totální krach

Maova Čína byla izolovaná, nepředvídatelná a pro sousedy nebezpečná. Uvnitř se rodila nová Čína, k jejíž realizaci bylo třeba provést nezbytné kroky“. Tedy například zkonfiskovat půdu venkovským statkářům a dát ji rolníkům. Jenže v Maově provedení se neobešly bez masakrů. Miliony vlastníků půdy byly popraveny nebo ubity k smrti svými sousedy. Rolníci dostali kousek půdy, ale ne na dlouho. Už na konci 50. let bylo soukromé vlastnictví zrušeno a rolníci se stali nemajetnými členy lidových komun. Ty místo pěstování rýže vyráběly ocel a rolníci umírali hlady.

Nová politika Velkého skoku nevedla ani k zajištění potravin, natož k dohnání Západu. Po naprostém ekonomickém krachu Mao odstoupil ze všech státních funkcí. Zůstal však předsedou strany a zachoval si zásadní vliv. Toho využil o pět let později při svém návratu na výsluní. Obešel stranickou hierarchii a s pomocí studentských Rudých gard začal likvidovat nepřátele. Období takzvané kulturní revoluce, tedy boje proti lidem u moci, kteří jdou kapitalistickou cestou, definitivně ukončila teprve Maova smrt.

Konec po třetím infarktu

V roce 1974 čínskému komunistickému předákovi lékaři zjistili nevyléčitelnou sklerózu míšních nervů. O dva roky později ho postihly tři infarkty – poslední mu byl osudným. Zemřel 9. září 1976 a přestože si přál, aby jeho ostatky byly spáleny a popel rozprášen, skončil v mauzoleu na náměstí Tchien-an-men.

Už krátce po smrti ho odsoudila omezená oficiální kritika. Podle ní bylo jeho vůdcovství zcela správné až do roku 1957. V čínských učebnicích zůstal Mao zasloužilým budovatelem státu, dobrým vojenským stratégem, náruživým plavcem a básníkem. Na oběti Maova režimu v nich už nezbylo místo.

Po Stalinovi největší vrah

Kult Maovy osobnosti předčil uctívání vládců v předchozím století. Maova tvář a Maova slova se už od počátku ČLR objevovala všude – na budovách, v kancelářích i v domovech. Vyvrcholil za kulturní revoluce jako až náboženské vytržení. Stopy zanechal po celém světě. Plakáty s Maovou podobiznou se objevily v rukou radikálních studentů od Paříže až po San Francisco. V některých zemích maoisté ve jménu Maa zabíjejí ještě dnes.

Rozmarný a krutý Mao přiznával, že asi 15 procent Číňanů trpí hlady a někteří odmítají marxismus, ale popíral, že by na jeho experimenty někteří doplatili životem: Jak bychom jen mohli zabít dvacet milionů lidí? Přitom se považuje za nesporné, že nejméně tolik lidí zemřelo hlady jen v období Velkého skoku (1959 až 1961). Podle odborníka na genocidu Rudolpha Rummela byl Mao druhým největším masovým vrahem minulého století s téměř 38 miliony obětí. Před ním se umístil už jen Stalin.

Vášeň pro sex a plavání

Se třemi manželkami Mao zplodil šest dětí. Jeden z jeho vnuků se stal Maovým historikem, vnučka ho zase chválí v nedávno vydané knize. Li Č'-suej, po dvacet let Maův osobní lékař, velkého kormidelníka naopak vykreslil jako tyrana, který odmítal léčbu včetně léčení pohlavní choroby, kterou mohl nakazit spoustu svých milenek. Nezřízená sexuální chuť Maa provázela až do vysokého věku. Stejně jako vášeň pro plavání. Největší čínskou řeku Jang-c' přeplaval ještě po sedmdesátce.

Osudná chvíle, kdy se tenhle tyran a vrah narodil, připadla na 26. prosince 1893. Od tohoto neblahého data nás dělí 120 let.

Čína komunismus
Autor: editor editor
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 51. týden

Advent a vánoční zvyky v Česku i ve světě. To bude tématem vědomostního kvízu tohoto týdne.