LDN jinak, aneb návrat 
zpět do běžného života

LDN jinak, aneb návrat
zpět do běžného života

23. 5. 2015

LDN neboli léčebny dlouhodobě nemocných jsou u nás vnímány bohužel spíše negativně. U veřejnosti panuje názor, že slouží k dožití starých a nemocných lidí a péče o seniory je v nich mnohdy zanedbávána. Skutečnost je však často úplně jiná a i daleko příznivější. LDN totiž slouží k uzdravení či rozrehabilitování pacienta, který se vrací zpět do svého přirozeného života a do prostředí, které je mu milé - tedy domů. I během krátké hospitalizace je totiž možné pacienta vrátit v lepší psychickém i zdravotním stavu, plného optimismu, radosti a nových zážitků.

Aktivní život v LDN

LDN už dávno nejsou jen nemocnice sloužící k poklidnému dožití. Ale lze je nazvat zařízeními následné péče. Pacienti sice potřebují léčbu dle diagnózy, která je jim stanovena, ale také rozptýlení a aktivity, které pomáhají jejich psychice.

„Není nic horšího než zavřít starého člověka mezi čtyři stěny, kde je odkázán jen na pomoc druhých, nemá si s kým co říct a je trýzněn svými myšlenkami na poslední roky života a často i na smrt,“ řekl primář Vysočinských nemocnic MUDr. Leoš Abrt.

Bylo zjištěno, že pacient, který nemá žádné zájmy, aktivity a na nic se netěší, mnohem rychleji stárne, a u seniorů to platí mnohonásobně. Během několika měsíců tak může zestárnout prakticky i o několik let, což je v pokročilém věku velmi nežádoucí. A právě Vysočinské nemocnice kladnou za cíl toto změnit a zajistit pacientům kvalitní léčbu s kvalitními podpůrnými aktivizačními činnostmi.

Ativní pobyt v LDN

Pacienti tak během svého pobytu v LDN chodí na nejrůznější kroužky ručních prací, účastní se besídek, hovoří se spolubydlícími i ošetřovateli. V letním období jsou jim zajištěny i činnosti ve venkovním prostředí nemocnice, kde třeba opékají buřty apod. Vysočinské nemocnice pro ně pravidelně pořádají ranní hromadná rehabilitační cvičení, ergoterapii, sváteční posezení, například před Velikonocemi nebo Vánocemi.

„V naší nemocnici zabezpečujeme pro pacienty ergoterapii, kde se jim věnuje zkušený pracovník, který různými pracovními činnostmi  u pacientů rozvíjí jemnou motoriku. Nezapomíná se ani na dobrou psychickou pohodu a proto je při těchto činnostech slyšet zpěv i smích našich pacientů. Vše je směřováno k tomu, aby pacient nebyl pouze umístěn na lůžku, ale aby se plně zapojil do života v naší LDN. V našem zažízení je možná i krátkodobá hospitalizace. Vše je podmíněno zdravotním stavem pacienta a jeho schopností vrátit se zpět do svého přirozeného prostředí, tedy domů“ vysvětluje primář MUDr. Leoš Abrt.

Řada pacientů se snaží si pobyt co nejvíce užít a načerpat spoustu podnětů. Rodinám se pak vrací rodiče nebo prarodiče plní energie, dobré nálady a pozitivních myšlenek, což je přínosem i pro samotné rodiny.

LDN nejsou za trest

Každý, kdo někdy pečoval o staršího člověka, ví, že se rozhodně nejedná o jednoduchou práci. Taková péče vyžaduje velkou zodpovědnost i pečlivost a často není v silách rodiny ji seniorovi poskytnout na 100%. Po čase přichází psychické i fyzické vyčerpání z náročné péče o svého blízkého člena rodiny a mnohdy hraje roli i finanční stránka.

Vysočinské nemocnice přesně tyto situace řeší. Nabídnou rodinám alternativu ve formě sociálního lůžka v  péči o jejich blízké, zázemí a profesionální péči. Rodiny tak mají jistotu, že své blízké svěřili do dobrých rukou a že rozhodně nebudou strádat. Navíc mají po náročné péči čas sami na sebe, mohou si odpočinout, vyrazit na výlet nebo se věnovat dětem. A pak už se jen těšit na seniora a jeho zážitky z pobytu.

 

léčebné metody péče zdravotnictví
Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Květoslava HOUDKOVÁ
Zdravím Zojo - bydlím blízko Měšic u Prahy. Nikoho tam v LDN nemám, ale uvažuji: Když nám p. Raška na Setkání v Poděbradech dal Novinářs. kartičku i60, že by někdo z nás se tam měl podívat. Pro objektivnost bychom měly být apoň 2 osoby - najde se někdo ?? (O úmyslu navštívit LDN p. Raška předem informovat!!)
Zoja Sedláčková
Asi mezi LDNkami bílá vrána. Našla jsem si na netu, že provozují LDN v Ledči nad Sázavou a v Humpolci. Na jejich stránkách se dočtete víc. Je to určitě zajímavá informace, mají smlouvu s většinou pojišťoven, uchovám si ji do budoucna. Navštívila jsem známého v LDN v Měšicích u Prahy a bylo to dost tristní.
Hana Rypáčková
Mám stejné zkušenosti jako diskutující.Jen pár vyjímek po zlomeninách , kdy s nimi opravdu rehabilitují a vrací je do života,znám.Jinak poslední štace.
Květoslava HOUDKOVÁ
LDN: To, co popisuje pan primář, mi připadá spíše jako "toužebné přání", než, že by to již byla skutečnost. Pokusím se nějak získat kontakt na Vysočinské nemocnice (toto je nějak "tajně souhrnné") - kde jsou ??
Dagmar Bartušková
LDN - hrůza, hrůza, hrůza! Pokud tam nechodíte za příbuzným denně, tak nevíte, co se tam děje. Píší o jedné nejmenované nemocnici na jihu Čech.
Jana Šenbergerová
Bohužel mám s LDN spíš horší zkušenost. Je to hlavně o lidech, ale také o systému.
Lidmila Nejedlá
Mám přesně opačnou zkušenost, než zde uvádí p. primář MUDr. Abrt a mám z LDN hrůzu. Pokud to klape někde jinak a lépe, klobouk dolů a velké díky.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA