Film Klauni s hvězdným
obsazením zamíří do kin

Film Klauni s hvězdným
obsazením zamíří do kin

19. 11. 2013

Oldřich Kaiser a Jiří Lábus s francouzským hercem Didierem Flamandem, vítězkou festivalu v Cannes Kati Outinenovou a francouzskou komediální hvězdou Julií Ferrierovou se objeví ve filmu Klauni, který podle scénáře Petra Jarchovského a námětu Borise Hybnera natočil Viktor Tauš. Příběh o shledání zestárlého klaunského tria se v kinech objeví od 28. listopadu.

Snímek o komediální trojici, která se dramaticky rozešla, nabídne vedle dojímavého příběhu a humorných situací také originální stylizaci hlavních hrdinů. Například Kaiserovi scénář předepisoval postupnou ztrátu vlasů, a tak tři měsíce existoval s oholenou hlavou i obočím. Scény, ve kterých ještě vlasy má, hrál s parukou. V dalších rolích se na plátně objeví například Eva Jeníčková a Taťjana Medvecká. Snímek se natáčel tři měsíce v Čechách a v Lucembursku.

Postava Jiřího Lábuse řeší své problémy jídlem. Typická pro něj je proto tloušťka, k čemuž mu pomohl maskér René Stejskal a vytvořil složitý protetický make-up. Herec proto musel každý den strávit v maskérně až čtyři hodiny. Podle režiséra je klaunská profese složitá, je to něco úplně jiného než být hercem. "Klaun totiž nemá roli, ze které by po představení mohl vystoupit. Klaun je zkrátka živočišný druh," poznamenal.

Hybner napsal a narežíroval všechny klaunské výstupy v tomto snímku - Tauš s ním v polovině 90. let začínal v jeho dnes už neexistujícím Divadle Gag. Právě jeho vzpomínky byly pro Jarchovského inspirací při psaní scénáře, když mu vyprávěl o boji s vlastním egem i vážnou nemocí. Jarchovský přivítal, že mohl pracovat s režisérem, jehož způsob vyprávění a uvažování je rozdílný od jeho předchozích režisérských kolegů Jana Hřebejka a Ondřeje Trojana.

Film líčí příběh klaunské skupiny Busters, jejíž výstupy představovaly ostrůvky svobody uprostřed bažiny rezignace v komunistickém režimu bývalého Československa. Pak se však mezi nimi cosi vážného odehrálo. Jeden z nich se vrací po 40 letech z emigrace, aby v Praze uzavřel uměleckou kariéru. Setkání s bývalými přáteli ale vede ke vzájemné konfrontaci.

Didier Flamand má na kontě více než stovku filmů. V Česku byly uvedeny například Purpurové řeky, Slavíci v kleci a Nebe nad Berlínem. Flamand se věnuje i psaní, produkci a režii. Za krátký film La vis (1994) byl nominován na Oscara a získal francouzského Césara.

Outinenová je hlavní představitelka většiny filmů Akiho Kaurismäkiho a držitelkou Ceny pro nejlepší herečku v hlavní roli z festivalu v Cannes. Tu získala za výkon ve filmu Muž bez minulosti.

Snímek vznikl v koprodukci se Slovenskem, Lucemburskem a Finskem, producentem byla společnost Fog’n’Desire Films, dalším koproducentem Česká televize.

film premiéra
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 44. týden

V úterý 5. listopadu proběhnou ve Spojených státech amerických prezidentské volby. Tématem kvízu tohoto týdne budou nejen američtí prezidenti, ale i zajímavosti z USA.