Je mi přes sedmdesát
a jsem napoleonista

Je mi přes sedmdesát
a jsem napoleonista

2. 11. 2013

Srdeční záležitostí, nejen pouhým koníčkem, je pro dvaasedmdesátiletého Františka Sklenáře z Bystřice pod Hostýnem jeho záliba ve vojenské historii, konkrétně období francouzského císaře Napoleona Bonaparta. Takzvaným napoleonistou, který obléká přesnou repliku uniformy napoleonských vojsk a účastní se řady akcí, je naplno již 14 let. Měl také tu čest stát stráž v Paříži u Napoleonova hrobu.

Být napoleonistou pro něj znamená hodně. „Například když jsme přebírali prapory a v chrámu zavelel francouzský generál, do toho ty bubny, tak byly i slzy. To si musí člověk prožít, to je úžasné,“ vypráví Sklenář, který je členem bystřického klubu vojenské historie a 8. historického pluku francouzské řadové pěchoty.

K jeho nadšení pro napoleonská vojska jej přivedla záliba v historii. „Napoleon se mi vždy líbil, ty jeho boje. Navíc to jsou pěkné uniformy, sluší každému chlapovi, líbí se to děvčatům,“ říká s úsměvem. Přestože má dané období hodně nastudované, některé věci jej překvapí. „Třeba když jsme byli v Lipsku, byly tam takové uniformy, že jsme se museli ptát, co to vlastně je,“ podotýká.

Sklenář se účastní řady akcí včetně rekonstrukcí bitev. „Bitva je adrenalin. Někdo to bere více ze srandy, někdo vážněji, například Poláci či Rusové. My už víme, co si můžeme dovolit,“ vysvětluje. Přesto se podle něj napoleonistům zranění nevyhnou. „Nejhorší to mají dělostřelci, tam jsou i utrhnuté ruce, prsty, popáleniny,“ říká.

Návrat do života po akci s napoleonisty není vždy jednoduchý. „Když přijedeme z bitvy, tak než člověk naskočí do toho běžného života, chybí mu ten táborový život, kamarádi a všechno kolem,“ lituje. Rodina včetně manželky si už na jeho vášeň pro napoleonské období zvykla, vede k ní také svého vnuka. „Už ho do toho zasvěcuji, mám doma hodně věcí, byl bych rád, kdyby to po mě někdo převzal,“ doufá Sklenář. S napoleonisty procestoval celou Evropu, jeho snem je podívat se ještě na Korsiku.

Bystřická pobočka 8. regimentu francouzské pěchoty funguje ve městě dvě desetiletí. Právě uspořádala vzpomínkový pochod z Dřevohostic na Přerovsku do Bystřice. Připomněla tak ústup vojsk po bitvě tří císařů u Slavkova a hlavně vojáky, kteří zemřeli na následky zranění či na nemoci v tamních lazaretech. V celém Česku se k napoleonistům hlásí několik stovek lidí. V Evropě patří ti čeští k nejaktivnějším.

Napoleon
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Záliby lidí jsou opravdu rozmanité. O této slyším poprvé. Před lety jsem se byla podívat na památník u Slavkova, kde je velice pěkná expozice znázorňující bitvu tří císařů a vítězství Napoleona. Tamější průvodce byl pro tuto historii také zapálen, poskytl nám velmi pěknou přednášku. Dokonce jsme se dozvěděli, že v okolí jsou dodnes občas odkryty na polích kosti padlých francouzských vojáků a jsou shromažďovány a odvážejí si je potom Francouzi do vlasti, kde jsou ukládány do hrobů a eventuálně indefikovány.
Zuzana Pivcová
Znám pána, kterému je dnes asi 86 let (chodil k nám do archivu), a ten je zase milovníkem habsburské monarchie a při různých akcích vojensko-historického rázu ztělesňoval císaře Františka-Josefa II.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 52. týden

U tradic zůstaneme i na přelomu roku 2024 a 2025. Kvízové otázky tohoto týdne se budou týkat tradic novoročních.