Matematiku umějí Češi
slušně, čtení průměrně

Matematiku umějí Češi
slušně, čtení průměrně

9. 10. 2013

Matematické dovednosti dospělých Čechů jsou ve srovnání s jinými zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) nadprůměrné, čtenářská a počítačová gramotnost je jen průměrná. Ukázal to nový průzkum provedený v letech 2011 a 2012 ve 24 státech OECD. Nejlépe v testech dopadly skandinávské země. Ukázalo se však, že velmi nízké znalosti čtení, psaní a počítání má v průměru každý pátý občan Evropské unie.

V numerické gramotnosti skončila Česká republika na devátém místě, což ji podle dosažených bodů zařadilo nad průměr zemí OECD. Srovnatelně je na tom třeba Rakousko nebo Slovensko. Ve čtenářské gramotnosti skončili Češi taktéž na deváté příčce, v celkovém souhrnu je to výsledek odpovídající průměru vyspělých zemí. V porovnání s podobným testování před 15 lety se čtenářské dovednosti Čechů téměř nezměnily. Relativně nejhorší byly výsledky v dovednostech nazvaných řešení problémů v prostředí informačních technologií. Češi byli na 13. místě, což je stále ještě průměr.

Do testování se zapojili lidé ve věku 16 až 65 let. "Výzkum zároveň potvrdil relativně silnou a rostoucí závislost vědomostí českých dospělých na jejich rodinném zázemí," upozornil náměstek ministra školství Jindřich Fryč, podle něhož výsledky nepodporují hypotézu o poklesu vzdělanosti české populace.

Ve většině zemí včetně Česka dosahovali nejlepších výsledků lidé ve věku 25 až 34 let, hůře na tom byli lidé starší 55 let. Velmi výrazný byl tento generační rozdíl například v Belgii, Španělsku, Francii a Finsku. V porovnání se seniory z ostatních zemí byli ale Češi nadprůměrní. Muži měli celkově o něco lepší výsledky než ženy.

V průzkumu nejhůře dopadly Španělsko a Itálie, ani Francie si nevedla nejlépe. Uspělo naopak Japonsko následované Finskem. Jen velmi nízké znalosti čtení, psaní a počítání má však v průměru každý pátý občan EU. Toto číslo je přitom vyšší u nezaměstnaných lidí. Je navíc pravděpodobné, že se jejich postavení nezlepší, protože právě oni se vzdělávají málo či vůbec. Čtvrtině dospělých občanů unie také chybí znalosti práce s výpočetní a komunikační technikou.

Průzkum ukázal, že existují obrovské rozdíly mezi jednotlivými zeměmi v dovednostech získaných v rámci formálního vzdělávání. Lidé, kteří nedávno předčasně opustili školu po dosažení středoškolského vzdělání, mají v některých zemích EU podobné nebo lepší dovednosti než absolventi vysokých škol v jiných státech. Například znalosti čtení, psaní a počítání absolventů středních škol v Nizozemsku a ve Finsku jsou podobné či lepší než výsledky vysokoškoláků z Irska, Španělska, Itálie, Kypru či Velké Británie.

vzdělávání
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Je vidět, že jsme měli velmi dobré školství, zejména základní a střední. Současně se mi to tak dobré nezdá, alespoń podle různých vědomostních anket. Ale určitě tu jsou i dobré výsledky.
Jana Šenbergerová
Přečtu všechno, ale zdaleka ne všechno si umím spočítat...

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 44. týden

V úterý 5. listopadu proběhnou ve Spojených státech amerických prezidentské volby. Tématem kvízu tohoto týdne budou nejen američtí prezidenti, ale i zajímavosti z USA.