Na Ještědu byl dokončen zrestaurovaný salonek, který navrhl Otakar Binar, spolupracovník autora hotelu a vysílače Karla Hubáčka. Díky občanskému sdružení Ještěd 73 a desítkám sponzorů se podařilo salonku vrátit jeho původní krásu z doby otevření unikátní stavby. Veřejnosti se salonek představí už v sobotu při oslavách 40. výročí Ještědu, kdy se pro návštěvníky otevřou nejen všechny prostory hotelu a restaurace, ale také technické zázemí vysílače.
Hotel a vysílač je jedním z nejoriginálnějších architektonických děl v Česku, Liberecký kraj usiluje o jeho zapsání na seznam památek UNESCO. Unikátní stavba, za kterou dostal Hubáček prestižní mezinárodní Perretovu cenu, je od roku 2006 národní kulturní památkou a lidé ji zvolili českou stavbou století. Když se ale před 50 lety konala výstava architektonických návrhů, většina návštěvníků Hubáčkův návrh kritizovala či rovnou odmítala. Dokládá to návštěvní kniha, kterou se podařilo objevit při přípravě výstavy ke 40 letům Ještědu.
Dnes je unikátní stavba dominantou Liberce i celého kraje. "Moc mě potěšilo, že se podařilo salonek obnovit, musím říct, že ta křesílka jsou lepší než původní, protože ta kůže je měkčí a příjemnější," řekl architekt Binar. K navrhování interiérů Ještědu se, jak přiznal, dostal vlastně náhodou. "Možná to bylo tím, že jsem architekturu studoval na UMPRUM, kde se víc kreslilo, a Hubáček právě to potřeboval," vysvětlil. Práce na Ještědu byla podle něj velmi náročná. "Byla to ale radost pracovat na zakázce, která vyžadovala určitou snahu a úsilí v době, kdy jsme navrhovali hlavně bytovky," přiznal dvaaosmdesátiletý architekt.
Do salonku se po 40 letech znovu vrátil rozměrný stůl, bílá kovová křesla i vlněná tapiserie Vladimíra Křečana s motivem slunce. Zatímco křesla jsou repliky a také stůl bylo nutné vyrobit znova, tapiserie je původní. Severočeské muzeum ji jen nechalo odborně vyčistit. Nový je i koberec v místnosti. Obnova salonku přišla na 495 tisíc korun, po 100 tisících korunách dali Liberecký kraj a České radiokomunikace, velkou část potřebných peněz přidala společnost Ještěd, která hotel a restauraci provozuje. Tisíce korun daly firmy i obyčejní lidé. "Na sbírkovém i běžném účtu se sešlo už 519 356 korun," uvedla předsedkyně sdružení Ještěd 73 Milena Lánská.
Obnova salonku je jen první etapou. "My máme velké plány, ty spočívají v tom, vrátit toho co nejvíce do původního stavu. Tím salonkem jsme ukázali, že to jde i po malých krůčcích," poznamenal Petr Šmaus ze společnosti Ještěd. Práce by podle něj měly pokračovat obnovou interiéru sousedního baru a potom koberce a obložení v baru i salonku, kterým by se měly vrátit původní barvy. "Rádi bychom také přečalounili závěsná křesílka, která jsou v hale hotelu, do původního vzhledu, a do haly vrátili i koberec," dodal Šmaus. Postupně se pracuje i na obnovení interiérů v pokojích a Šmaus by chtěl v budoucnu nechat vyrobit i repliky sklenic nebo prostírání.