Po letech izolace se v Moskvě 
rozmáhá chutná pouliční kuchyně

Po letech izolace se v Moskvě
rozmáhá chutná pouliční kuchyně

8. 9. 2013

Burger s provensálskou majonézou, farmářská šunka s celerovou omáčkou či lodička ze smažených nudlí po asijském způsobu. Moskva se pobláznila do gastronomického street foodu, který se šíří zejména v parcích metropole a dokonce mu byl věnován festival.

Street food, pouliční kuchyně, je móda původem ze Spojených států a plně se ujala v Paříži, kde se hamburgerům a různým salátům dostalo solidní gastronomické úrovně. Letos v létě v moskevských parcích vyrostla spousta kiosků a obchůdků jako houby po dešti a umožnila tak úředníkům, mládeži či rodičům s kočárkem obědvat venku na vzduchu a v zeleni.

Gastronomické návyky se mění k lepšímu

Tato tendence je tak slibná, že organizátoři hlavního ruského gastronomického festivalu Prazdnik jedy (Svátek jídla) věnovali třetí ročník právě pouliční kuchyni ve slavném Gorkého parku v Moskvě.

„Účastnili se jej známí šéfkuchaři i začátečníci. Pouliční kuchyně zažívá rozmach,“ prohlašuje Alexej Zimin, restauratér a šéfredaktor časopisu Afiša Jeda, který akci pořádal.

„Gastronomické návyky se mění velmi rychle a k lepšímu,“ konstatuje Brit Daniel Phippard z restaurace Jernik. Na festivalu předložil návštěvníkům chutná „skotská vejce“ s paštikou ze zajíce s lanýži, která servíroval v kornoutech z listů časopisu.

Lidé hledají nepříliš drahou originalitu

Po potravinovém nedostatku za sovětských časů a po desetiletích izolace se Moskvané před dvaceti lety vrhali útokem na restaurace MacDonald a jim podobné, které se všude objevovaly. Dnes, kdy do Moskvy přichází západní tendence „měšťáckého bohéma“, lidé hledají to, co je dobré, originální a zároveň nepříliš drahé.

Příslušníci moskevské střední třídy hodně cestovali a na svých cestách také hodně ochutnali. Nyní chtějí najít v Moskvě, stejně jako v Londýně či v New Yorku, jídlo vymykající se všednosti, avšak ne složité.

To pochopil šéf gastronomického bistra Delicatessen Ivan Šiškin, který si v parku Ermitáže otevřel maličký obchod. Podává zde nápadité sendviče každý den s jinou polévkou. Jednou týdně vaří v dodávce kůzlečí s pyré z rohlíčkových brambor.

Anglosaská móda se přizpůsobuje ruským tradicím

Francouzský šéfkuchař Régis Triquel žijící v Moskvě připravil slaný zákusek z lístkového těsta s telecí paštikou, hruškami a koňakem, aby tím vzdal čest tradičním ruským pirožkům. Anglosaská móda street foodu se podle něho musí přizpůsobit místním tradicím.

Jeho pobyt v Moskvě dobře ukazuje vývoj gastronomie v Rusku. Před čtyřmi lety jej pozval ruský magnát Alexander Mamut do svého pivovaru Most. Tady se stejně jako mnozí další francouzští šéfkuchaři v Moskvě pustil do „vysoké gastronomie“. Před rokem se však rozhodl pozměnit jídelníček a podávat domácí kuchyni.

„Rusové rádi dobře jedí a jsou spokojeni, když dostanou velké porce,“ zdůrazňuje ruský šéfkuchař Vladimir Muchin, který se rovněž pouští do street foodu. „Dnes je to pro kuchaře čest vařit pro lidi na ulici a ukazovat, co všechno dokáže.“

gastronomie
Autor: editor editor
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 46. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?