Paleontologové našli v Číně neobvyklý druh opeřeného dinosaura, který byl příbuzný Tyranosaura rexe. Je to zdaleka největší opeřenec, kterého odborníci dosud objevili.
Tři téměř kompletní kostry vědci vykopali na severovýchodě Číny v oblasti Liao Ning, napsal prestižní časopis Nature. Nejcennější částí jejich objevu jsou lebky s ostrými zuby. Na malých předních končetinách měl tři prsty a chodil po zadních.
Podle vědců byl tento nejspíš masožravec v dospělosti až devět metrů dlouhý a vážit mohl až 1400 kilogramů. To je čtyřicetkrát víc, než vážil dosud největší známý dinosaurus s peřím.
Půda, ve které kosti ležely, je stará asi 125 milionů let. To znamená, že pochází z období křídy, kdy populace dinosaurů zaznamenala největší rozmach. Nový druh dostal jméno Jutyrannus huali, což ve směsi latiny a mandarínštiny znamená krásný opeřený tyran.
Nález znovu nastoluje otázku, proč se u některých šupinatých plazů vyvinulo peří. „Peří vypadalo spíše jako to, které mají malá kuřata, než pevná pera létajících ptáků,“ řekl Sü Sing z pekingského paleontologického institutu. Mohlo být až 15 centimetrů dlouhé. Obrovského živočicha však unést nemohlo. Možná tedy sloužilo jako tepelná izolace v chladnějším období křídy. Jiná teorie naznačuje, že peří plnilo okrasnou roli a dinosauři jím vábili partnerky.
Objevy z oblasti Liao Ning podporují teorii, že ptáci se vyvinuli z dinosaurů. „Je možné, že peří bylo tehdy mnohem rozšířenější, než jsme dosud předpokládali,“ dodal Sü Sing.