Nejstarší visutá lanovka
vede na Ještěd už 80 let

Nejstarší visutá lanovka
vede na Ještěd už 80 let

25. 6. 2013

Nejstarší dodnes fungující visutou lanovkou v Česku je lanová dráha na Ještěd, jejíž provoz byl zahájen před 80 lety, 27. června 1933. Dvoukabinová lanovka, která je jedinou v zemi, kterou provozují České dráhy, má šikmou délku tratě necelých 1200 metrů a převýšení přes 400 metrů. Kabiny dosahují rychlosti deset metrů za sekundu (36 kilometrů za hodinu), což z lanovky činí jednu z nejrychlejších lanových drah v Česku. Ročně přepraví kolem čtvrt milionu lidí.

Ještědská lanovka je historicky druhá nejstarší visutá lanovka v zemi - prvenství patří od roku 1928 lanovce, jež vedla v Krkonoších z Jánských lázní na Černou horu. Ta ale byla v roce 1980 zrušena a vybudovaná v jiné trase. Ještě starší, ale pozemní lanovka je kyvadlová dráha na pražský Petřín, která byla zprovozněna 25. července 1891.

Němci nechtěli dráhou jezdit

Záměr vybudovat ještědskou lanovku se datuje do roku 1924. Předložil ho Německý horský spolek pro Ještědské a Jizerské hory, který byl majitelem hotelu na Ještědu. Návrh vypracovala firmy Adolf Bleichert a spol. z Lipska, později byl však projekt zastaven. Celou zakázku pak přebrala na náklady Československých státních drah známá chrudimská strojírenská firma František Wiesner. Výstavba začala 15. června 1932, zprovozněna byla již za rok, 27. června 1933.

Původní lanovka měla šikmou délku tratě 1183 metrů s převýšením 400 metrů. Na trase byly stály dvě podpěry s výškou 20 a 26 metrů. Kabinová lanovka (nosnost jedné kabiny byla 33 osob) s kyvadlovým provozem dosahovala maximální rychlosti pět metrů za sekundu, hodinová kapacita činila 330 osob. Někteří Němci z předválečného převážně německého Liberce, respektive Reichenbergu, kde Češi tvořili pouhou pětinu obyvatel, ale odmítali jezdit lanovkou, kterou postavila česká firma. Lanovka jezdila i během okupace.

Koncem roku 1971 byla provoz lanovky zastaven a začala rozsáhlá rekonstrukce. Celá přestavba byla nesrovnatelně delší než samotná výstavba v 30. letech - lanovku opravila Transporta Chrudim, pokračovatel firmy Františka Wiesnera. Oprava začala začátkem roku 1972 a byla ukončena 31. prosince 1975. Lanovka ale už mířila na vrchol Ještědu, kde se mezitím otevřela česká stavba 20. století - televizní vysílač a restaurace architekta Karla Hubáčka. Po rekonstrukci zbyla z původního zařízení jen nepatrná část konstrukce v dolní a horní stanici.

Oblíbené místo výletníků

Visutá dvoulanová dráha s pevným uchycením kabin (jedno lano o průměru 50 mm je nosné a druhé tažné) má pohon umístěn v horní stanici na Ještědu, lana jsou napínána závažím v dolní stanici v Liberci-Horním Hanychově. Původní dvě podpěry byly nahrazeny jedinou, s uzavřenou truhlíkovou konstrukcí o výšce 30 metrů. Kabiny mají nosnost 35 osob, šikmá délka tratě je 1188 metrů s převýšením 401,7 metru. Přepravní rychlost je deset metrů za sekundu a provoz je řízen v automatickém i ručním režimu, s kapacitou 525 osob za hodinu. Na Ještěd trvá cesta čtyři minuty.

Ročně lanovka, která je v celoročním provozu, přepraví kolem čtvrt milionu lidí, rekordní byl rok 1976, kdy po čtyřleté rekonstrukci přepravila skoro 600 tisíc turistů. Podle informací Českých drah v dosavadním provozu lanovky nedošlo k žádné velké závadě a ani k závažnému ohrožení bezpečnosti cestujících.

Po původní lanovce z 30. let toho moc nezůstalo, loni se podařilo objevit jednu zachovalou kabinku, která se stala ozdobou sbírek Severočeského muzea v Liberci. To nyní otevírá k výročí speciální výstavu. Doprovodné akce chystají i České dráhy. Levněji se lanovkou svezou lidé, kteří se na Ještěd vypraví od čtvrtka do neděle. Jedna jízdenka bude stát 30 korun, zpáteční 50 Kč. Obvyklá cena je 75 respektive 120 Kč. Jako bonus obdrží každý cestující ve čtvrtek zdarma pamětní pohlednici, navíc si mohou prohlédnout strojovnu. Mezi 12:00 a 13:00 ukážou také zájemcům evakuaci cestujících z kabiny.

lanovky
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.