Zvýšené riziko infekcí potrvá
několik měsíců po povodních

Zvýšené riziko infekcí potrvá
několik měsíců po povodních

15. 6. 2013

Ještě několik měsíců po skončení záplav potrvá zvýšené riziko infekčních onemocnění. Závisí to na inkubační době infekcí a na tom, nakolik se rozšíří přenašeči nákaz, jako jsou komáři a hlodavci, kteří se mohou objevit i tam, kde dříve nebyli.

"Povodně jsou situací, kdy člověk neví dne ani hodiny, to se týká nejen akutní fáze, ale i té následné, musíme být neustále ve střehu," zdůraznil hlavní hygienik Vladimír Valenta.

Zásadní je podle něj hygiena rukou, lidé někdy ve snaze co nejdřív uklidit následky povodní vlastní hygienu opomíjejí. Pracovat by měli vždy v rukavicích, ruce si mýt v nezávadné vodě a dezinfikovat je. Také jídlo musí být zpracováno hygienicky, zatopené potraviny je nutno bez váhání vyhodit.

V souvislosti s povodněmi se podle Valenty dá očekávat nárůst průjmových onemocnění a virových gastroenteritid. Inkubační doba salmonelóz a kampylobalterióz je několik hodin až dnů, leptospirózy 14 dnů a hepatitidy A až 50 dnů.

Hygienici monitorují situaci bez přestání a ze všech myslitelných zdrojů. Informace mají od praktických lékařů i z vlastního šetření. Zatím více nemocí není, vývoj ale nemusí být po celou dobu tak příznivý. Mohou se opakovat scénáře předchozích let - například před dvěma lety při povodních v Libereckém kraji byly případy leptospirózy, jeden při povodních, jeden později.

Ministerstvo zdravotnictví vyčlenilo z rozpočtu tři miliony korun, zaplatí vyšetření vody po sanaci studní, které jsou jediným zdrojem pitné vody pro domácnosti. Firmy a rekreanti si musejí testování zaplatit, stojí 900 až 1000 korun. Zaplaveno je 2700 až 3000 studní, první žádosti o testování vody očekává Valenta už příští týden. "Pro lidi je to vstřícný krok, uleví jim to v nákladech, kterých budou mít nepočítaně, ale hlavní motivace je vyšetřit všechny potenciální zdroje infekce. Vyšetření tedy není darem ministerstva, ale jde o zvýšený zdravotní dozor, jak to odpovídá finančním pravidlům," vysvětlil Valenta.

Hygienici kontrolují také stravovací zařízení, aby vyloučili, že se použijí zaplavené potraviny. Valenta věří, že kázeň provozovatelů je v této situaci větší, že si zvýšené riziko uvědomují.

Valenta rovněž uvedl, že dezinfekčních a očkovacích látek je v Česku dostatek. Podařilo se doplnit očkovací látky proti tetanu a zajistit dodávku prostředku proti komářím larvám, který měl jen Jihomoravský kraj. Krajští hejtmani si ho už mohli objednat. Běžného insekticidu, který působí na dospělý hmyz, bylo a je také dost.

infekce
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 52. týden

U tradic zůstaneme i na přelomu roku 2024 a 2025. Kvízové otázky tohoto týdne se budou týkat tradic novoročních.