Virová onemocnění přenášená klíšťaty
jsou pro seniory velmi nebezpečná

Virová onemocnění přenášená klíšťaty
jsou pro seniory velmi nebezpečná

4. 6. 2013

Trávíte léto na chalupě, chytáte ryby nebo jste vášniví houbaři? Pokud jste překročili padesátku, měli byste zvážit očkování proti klíšťové encefalitidě, virové nemoci přenášené klíšťaty, která může znamenat vážné zdravotní problémy a mnohdy se neobejde bez trvalých následků.

Proč právě senioři?

Imunitní systém není v tomto věku již tak výkonný jako dřív a tělo se stává méně odolné vůči infekcím. Senioři navíc často trpí různými chronickými potížemi, které rovněž přispívají ke snížení přirozené obranyschopnosti. Když pak takto oslabený organismus napadne virus klíšťové encefalitidy, je průběh onemocnění mnohem závažnější než u mladších lidí a častěji dochází ke vzniku trvalých následků. Ty je sice možné zmírnit léky, nikoli však úplně odstranit. Zároveň platí, že pravděpodobnost trvalých komplikací se s rostoucím věkem zvyšuje.

Přestože nejvíce případů onemocnění se objevuje u lidí ve věku 50 – 65 let, jsou tyto skupiny paradoxně očkovány nejméně. Ve věku od 50 do 59 let je to 12 %, nad 70 let dokonce jen pouhých 7 %. Naopak nejvíce jsou očkované děti, u kterých bývá průběh nejmírnější.

Za zvýšené riziko může životní styl

Riziko spojené s touto nemocí rozhodně však nelze podceňovat. Klíšťová encefalitida je nebezpečná svými příznaky podobnými chřipce, které po týdnu odezní, a tím se oddálí správné stanovení diagnózy. Po třítýdenním klidovém stádiu dochází k zánětu mozku nebo mozkových blan s napadením centrálního nervového systému, což se projevuje zvracením, třesem, nekoordinovanými pohyby, strnutím šíje. Na toto onemocnění neexistuje žádný speciální lék, mohou se podávat pouze kortikoidy na zmírnění otoku mozku. Následky onemocnění mohou být trvalé – hluchota, obrna, chronické bolesti hlavy, únavový syndrom, ale virus také může způsobit smrt.

Počet případů nákazy rok od roku vzrůstá, což mimo jiné souvisí i se současným životním stylem seniorů, který je dnes mnohem aktivnější. Lidé ve vyšším věku s oblibou tráví část roku na chalupách, rekreačně sportují či houbaří a mnozí z nich jsou zanícení pejskaři, kteří pravidelně vyrážejí na procházky do přírody. Právě této skupině lidí lékaři očkování vřele doporučují. „V případě onemocnění klíšťovou encefalitidou můžeme napravovat pouze příznaky. Neexistuje terapie, která by léčila přímo toto onemocnění. Proto tolik apelujeme na prevenci,“ dodává Rastislav Maďar.

K dalším ohroženým skupinám patří rekreanti trávící dovolenou v oblastech s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy (jako je například Vysočina nebo jižní Čechy), kteří si pak tuto nemoc mohou přivézt domů jako nechtěný suvenýr.

Očkování neodkládejte

Kolem očkování stále panuje řada mýtů a pověr. Pro ty, kdo stále váhají nebo chtějí očkování odložit až na zimní období, shrnuje doc. MUDr. Rastislav Maďar z center Očkování a cestovní medicíny Avenier tyto důležité informace:

  • Očkování proti klíšťové encefalitidě je možné po celý rok, neexistuje žádný odborný důvod k přerušení nebo odložení očkování v letní sezóně. Právě v teplém období je jeho ochranný účinek nejvýznamnější.   
  • V letním období je potřeba zvolit zrychlené očkovací schéma. Druhá dávka se podá již za 14 dní po dávce první. Ochrana proti onemocnění nastupuje nejpozději za 2 týdny po druhé dávce. 
  • Pokud pacient chytne klíště mezi první a druhou dávkou, počká se s aplikací druhé dávky 1 měsíc, což je maximální inkubační doba pro to, aby se neočkovalo do případné probíhající infekce. 
  • Přisátí klíštěte mezi první a druhou dávkou nepřináší zvýšené riziko postvakcinačních komplikací ani riziko těžšího průběhu infekce. Naopak, lze očekávat, že hladina protilátek po první dávce pomůže zmírnit závažnost nákazy a zlehčí průběh infekce. Proto i jedna dávka vakcíny je lepší než žádná.
Nechcete-li mít nepříjemné vzpomínky na pobyt v přírodě, nechte se co nejdříve očkovat u svého praktického lékaře nebo ve specializovaných očkovacích centrech. Na očkování přispívá většina zdravotních pojišťoven, konkrétní výši příspěvků najdete na www.pozorkliste.cz. Klienti VZP mohou využít akci „1 dávka zdarma“, podrobnosti najdou na www.vzp.cz/klistovka.

 

klíšťata
Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 45. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?