S jeho jménem se setkáte nejčastěji ze všech jmen českých světců. Podle odhadů se v Evropě nachází na 30 tisíc památek na tohoto muže, z toho je asi pětina na území České republiky. A známý je i na dalších kontinentech, třeba ve Střední nebo Jižní Americe, v Indii, Číně nebo na Filipínách.
Tělo hodili z Karlova mostu do Vltavy
Před 620 lety, 20. března 1393, nechal král Václav IV. svrhnout z Karlova mostu do Vltavy tělo umučeného generálního vikáře pražského arcibiskupa Johánka z Pomuku, později zvaného Jan Nepomucký. Dal tak vzniknout legendě, která vyvrcholila kanonizací Jana Nepomuckého papežem Benediktem XIII. 19. března 1729.
Dodnes není jasné, proč Jan Nepomucký upadl v nemilost a skončil na mučidlech. Podle některých pramenů kritizoval krále, podle rozšířené, avšak nepotvrzené verze odmítl vyzradit zpovědní tajemství královny. O tom by svědčila i osobní přítomnost krále při Janově mučení. Panovník prý dokonce zpovědníka sám pálil hořící pochodní.
Většina historiků se však kloní k názoru, že příčinou byly spory krále s pražským arcibiskupem. Václav IV. údajně hodlal omezit arcibiskupovu moc tím, že zřídí nové biskupství, které by finančně zajistilo zrušení benediktinského kláštera v Kladrubech. Jan z Pomuku, který byl také žateckým arcijáhnem, však jeho záměr zmařil.
Zemský patron Čech a Bavorska
Tyto nejasnosti ale nemění nic na tom, že Jan Nepomucký patří k nejvýznamnějším českým světcům, je zemským patronem Čech a Bavorska a díky jezuitským misiím je velmi populární po celém světě.
Jan je zobrazován jako kanovník, jeho svatozář bývá obvykle doplněna pěti hvězdami, v ruce drží kříž a palmovou ratolest, někdy také knihu. Palma je symbolem vítězství, hvězdy zastupují legendu, podle níž vltavští rybáři nalezli po smrti Janovo tělo, případně pět ran Kristových či písmena latinského tacui (mlčel jsem). Nevyzrazení zpovědního tajemství je symbolizováno prstem na ústech.