FEJETON: Pejskaři a kočičáci
Ilustrace: Tomáš Polák. Poskytnuto portálu i60

FEJETON: Pejskaři a kočičáci

13. 4. 2025

Lidstvo je rozděleno do spousty názorově znepřátelených táborů. Tak tomu vždy bylo, je a bude. Každého z nás prostě životní zkušenosti, životní praxe či třeba nějaká ojedinělá událost dovedou pod ideovou vlajku, které je pak celoživotně věrný.

A tak proti sobě stojí například vášniví zastánci koprové omáčky a ti, pro které je to jen hnusný blaf s právě oholenýma fousama. Nebo případně zbožňovatelé olomouckých syrečků a odmítači jejich smradlavého odéru. Mezi chlapama se nikdy neshodnou takzvaní dolňáci s horňáky, tedy obdivovatelé dámských zadních partií, respektive hrudníků. Svou ideologii před odpůrci hájí přívrženci dechovky, vyznavači hvězdami předem určeného osudu, bojovníci za záchranu plejtváka obrovského, vyznavači homeopatické medicíny, příznivci elektrických koloběžek, podporovatelé tetování, vegetariáni, zastánci jaderné energetiky a tak dál, každý člověk má prostě své unikátní názorové spektrum, typické právě jen pro něj. Spektrum tak specifické, jako jsou otisky prstů. Dva totožní jedinci neexistují. Moje maminka například byla z dvojčat, se sestrou Aničkou si byly neuvěřitelně podobné vzhledem, povahou i způsobem myšlení. Přesto byl mezi nimi jeden názorový rozdíl – zatímco u nás doma platilo, že při mých a bráchových průserech neuškodí i drobet fyzické exekuce, bratranci Luděk a Petr byli vychováváni výhradně mravoučnými promluvami. Né že by mi to nějak zvlášť vadilo, jen si vzpomínám, jak se nám ti dva zmetkové často posmívali „jééé, dostali na prdééél“.

Povšimněme si ale jednoho z nejmarkantnějších názorových konfliktů v člověčí společnosti. Jde o věčný rozpor mezi „pejskaři“ a „kočičáky“ ve věci chování domácích mazlíčků. Tady je nesmiřitelnost zcela jasná, jedna strana si o druhé myslí své a nehodlá z toho ustoupit ani o píď. V rámci seriózního hodnocení ovšem nejdřív musíme vytknout před závorku skupinu „pejskokočičáků“, tedy těch nevyhraněných jedinců, kteří za mazlíčky mají oboje. (Pro ilustraci: Jedním takovým obojetníkem byl třeba Karel Čapek, což dokumentuje i jeho knížka Měl jsem psa a kočku.)

Argumentace obou táborů je velice přesvědčivá. Pejskaři s pohrdavým úšklebkem konstatují: „Co je to kočka? Netečnej nafoukanec, kterej se s páníčkem baví jen když má náladu, není v něm kouska věrnosti, nikoho neposlouchá, nemá žádné hluboké emoce. Když se mrouská, ječí jako Viktorka u splavu, nezajímá ji, že někdo třeba ubližuje jejím majitelům a tak vůbec. Je to jako kdybys měl u sebe v bytě jen nějakého cizího nájemníka. To pejsek je plnohodnotnej člen rodiny. Raduje se s ní, truchlí s ní, těší se na páníčkův příchod ať z práce či z hospody, poslouchá jeho pokyny, touží po pochvale, prostě věrnej parťák a kámoš.“ Kočičáci jim zase vmetou do tváře: „Co je to pes? Podlézavej vrtichvost, kterej furt jen o něco škemrá. Když zůstane chvilku o samotě, ječí jako Viktorka u splavu, pokadí všechny chodníky a v cizím hnoji se klidně sám vyválí. Tupě poslouchá i pitomý povely a nechává se při tom zkorumpovat granulema. Je to jako bys měl u sebe v bytě v nájmu dementního špindíru. To kočka je sebevědomá samostatná dáma. Svou přízeň uděluje jen na základě svobodného rozhodnutí. Umí rozdávat klid a něhu, kadit chodí na kočkolit, neslintá, neválí se v kdejakém sajrajtu.“

Čert se v tom vyznej, kdo má pravdu! Nejspíš všichni! Takže se vlastně nejedná o rozpor dvou pravd, ale o hádku dvou součástí jedné pravdy. K tomu máme my lidi odjakživa sklon. Jako příklad může posloužit již uvedený dvojí systém trestání harantích lumpáren mou maminkou a tetou Aničkou. Asi by bylo nejúčinnější aplikovat oba způsoby – tedy sloučit přiměřenou „přesprdééélní“ fyzickou exekuci a mravokárný rozbor události. Ale ty dobré ženy se rozhodly pro preferování jen jedné části.

Kočičáko pejskařský spor zřejmě nikdy nezmizí. Leda že by příroda vytvořila Kočkopsa, což ona asi dobrovolně neučiní. Jsou tu sice ještě ti různí genetičtí a klonovací bioinženýři, člověk neví co všechno se jim může v lebkách vylíhnout, ale brrr, takováhle obludnost je snad nenapadne! Stojí přece před nimi řada daleko významnějších úkolů. Například vypěstovat kopr, kterej by v omáčce nevypadal jako čerstvě oholené fousy nebo vymyslet výrobu olomouckých syrečků vonících po magnóliích.

 

 

 

 

Fejetony Tomáše Poláka
Hodnocení:
(4.9 b. / 16 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Myslím si, že lidi, kteří mají obecně hezký vztah k zvířatům, mají rádi a hodně chovají psy i kočky. Naproti tomu, ubližovat se dá obojím.
Jarka Jendrisková
Z fejetonu na mě dýchly staré časy. Skutečně to dneska ještě někdo řeší - syrečky a koprovku? Já kolem sebe slyším, napříč věkovým spektrem, spíš dohady, která část hovězího je vhodnější na stejky nebo které farmářské trhy mají nejlepší ovoce a zeleninu. Také se nesetkávám se vzájemnou nevraživostí chovatelů psů a koček. Diskutují se spíš problémy o chovu psů, které majitel nezvládá a ti jsou pak nebezpeční svému okolí, nebo problém nešťastných pejsků zavřených celé dny v paneláku, kteří svým vytím terorizují lidi, kteří nejsou v práci. A také věčný nepořádek na chodnících, když majitel při venčení neuklízí... U nás byl venku u domu vždy byl a je velký , hlídací pes a kočky, které chytaly myši také.
Marie Měchurová
Moc se mi fejeton líbil. Mám zkušenosti s jedním psem a několika kočkami. Měla jsem je všechny stejně ráda. Bakula by za mě položil život, kočky se můžou přetrhnout, jak se vetřít do přízně, jen když nesu žrádlo.
Daniela Lender Chaloupková
Hlásím se do rodiny kočkopsů, i když ty miciny v mém životě převládají. Přesto znám i pár stoupenců obou vyhraněných táborů. I mne by ale zajímalo, který způsob výchovy je ten lepší ... ;-)
Iva Bendová
Nemám od dětství ráda plíčka, dršťkovou a rybí polévku, jinak, kromě syrového masa, spíše nevyhraněná, respektive více méně univerzální dlp. a chuti ;-) Opět skvělý fejeton, nechala jsem si ho jako dezert po obědě, mňam, mňau a haf ;-)
Irena Mertová
Tedy mě by zajímalo, který způsob výchovy ve vaší rodině měl lepší výsledky? :-)
Jana Šenbergerová
Mám ráda tyto nedělní fejetony a žádný důvod přiklonit se k některému ze dvou táborů uvedených v nadpisu toho dnešního. Tíhnu k vlkům a rysům.
Libuše Křapová
Jsme doma oba kočkopsoví, máme rádi koprovku, syrečky... co to tam bylo dál? A vůbec, máme rádi humor a rádi se smějeme. Třeba i sami sobě a jeden druhému :-)
Dagmar Vargová
Hezké jako vždy. Jsme kočkopsoví. Vždy jsme mívali psy velkých plemen (něm. doga, rotvajler, mosk. strážní pes). A různé kočičáky (většinou nalezence). Teď už máme jen mainského mývalího kocoura, rovněž tuláček, který si nás našel. Úžasný láskyplný parťák :-).
Šárka Bayerová
A nemám ráda svůj telefon, páč píše kraviny. Oprava: KOPROVKU, žádná kopřivka. A dodatek; ve svém okolí ještě vidím rang milovníků a odpůrců koriandru. Patřím k milovníkům...koriandru...

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 16. týden

Asi nebudete překvapeni, když tématem vědomostního kvízu tohoto týdne budou "Velikonoční zvyky a tradice."

AKTUÁLNÍ ANKETA

Digitalizace postupně prostupuje všemi státními úřady. Jak jste na tom vy - využíváte možnost vyřizování nejrůznějších žádostí on-line (pomocí počítače či mobilu), anebo raději navštěvujete úřady osobně?

Pokud to jde, vyřizuji vše "on-line"

21%

Snažím se vyřizovat věci "on-line", ale ne vždy se mi to daří

20%

Nevím, neumím na to odpovědět

19%

Mám radši osobní vyřizování záležitostí na úřadech

20%

On-line nevyřizuji nic, je to pro mě složité

21%