Mluví ve zkratkách. Rozumět vnoučatům je čím dál těžší
Ilustrační foto: Freepik

Mluví ve zkratkách. Rozumět vnoučatům je čím dál těžší

31. 3. 2025

JJ, nz, mmnt, pls… Zkratky ovládly řeč dětí a dospívajících. Začaly se v jejich mluvě objevovat před několika lety, ale nyní jejich obliba dosáhla vrcholu. Pro někoho jsou nepochopitelné, pro někoho zábavné.

Různé generace používají různé výrazy. I dnešní sedmdesátníci a starší říkali slova, nad kterými jejich rodiče či prarodiče kroutili hlavou. Jenže v současném světě mladých lidí, který se z velké části odehrává na sociálních sítích, se nové podivuhodné výrazy objevují se závratnou rychlostí. Najednou je používá kdekdo, zanedlouho si na ně nikdo nevzpomene a oblíbené začnou být jiné.

V kurzu jsou však stále zkratky. Pro starší lidi to je někdy nepochopitelné, ale realita je taková, že děti a puberťáci nyní používají především zkratky.

Když  chtějí napsat nebo říct slovo prosím, je z toho pls.

Když si přejí dobré ráno, napíšou gm, což je zkratka z anglického výrazu good morning.

Místo není zač se říká nz.

Tyto se drží na výsluní zájmu už dlouho a staly se běžnou součástí jazyka mladých lidí, podobně jako omg, což je zkratka anglické věty oh my god – můj ty bože. Přetrval i lol, tedy zkratka laughing out loud – směju se, až se za břicho popadám.

Tyto zkratky se staly tak běžné, že už je mnohdy používají v rodinách různé věkové kategorie. Ovšem pozor, kdo chce zůstat s vnoučátky v kontaktu a porozumět jim, případně ukázat, že není úplně mimo, přesněji out, nemá to jednoduché. Objevují se totiž stále nové bizarní zkrácené výrazy.

Jedná se o odraz toho, že mladí lidé komunikují přes sociální sítě rychle, stručně, využívají anglické výrazy čím dál víc a zkratky se rychle šíří díky sociálním sítím jako je TikTok, Snapchat a Instagram.

„Docela mě ta mluva mé čtrnáctileté vnučky baví, ale když mi nedávno v textovce napsala jen W8, byla jsem mimo. To bylo moc i na mě. Tak jsem ji napsala, že nerozumím a ona odepsala, že má zpoždění, že přijde později,“ vypráví dvaašedesátiletá Jana Dvořáková, učitelka. „Pak mi vysvětlila, že W8 znamená wait, tedy anglicky čekat a protože se to vyslovuje jako wejt, zní to stejně jako číslovka osm tedy ejt. Prostě slovní hříčka. Hodně mých kolegů za to mladé odsuzuje, ale mně to přijde legrační, hravé, nevadí mi to,“ říká.

Může se stát, že uslyšíme či uvidíme výraz Z5, což je podobná hříčka na principu českých slov zpět a pět. Znamená to prostě zpět, zpátky.

„Mladí si vytvářejí svůj jazyk, ale to neznamená, že je to špatně, jak si někdy někteří lidé myslí. Je to pestrá forma konverzace, i když je zkratkovitá. Vystihuje dnešní rychlý zkratkovitý svět,“ uvedl Martin Kavka, který sbírá novotvary a založil jejich internetový slovník Češtia 2.0.

Kdo má ve své blízkosti nějakého puberťáka, musí počítat s tím, že používá například výraz SNS. Znamená to pozoruhodné slovní spojení – je mi líto, že mi není líto, tedy zkratka sorry not sorry. Kdy je vhodné ho použít? Někdo si z někoho dělá nevhodnou legraci, vám se to nelíbí, očekává se od vás, že se budete smát trapnému vtipu, ale vy nechcete. Na místě je také říct či napsat sns – jde vyjádření, že nesouhlasíte s tím, co se od vás očekává, v podstatě – promiň, ale mně to vůbec nepřipadá vtipné či zábavné.

Hodně používaná je nyní zkratka ngl – not gonna lie. Znamená to něco ve smyslu – nebudu lhát. Podobný význam má tbh – to be honest – abych byl upřímný.

Nesmyslná, hloupá hra ničící naši krásnou květnatou češtinu? Pro někoho ano. Pro někoho naopak důkaz, že se jazyk vyvíjí. Především je to ale obraz současné doby. Ta je čím dál rychlejší. Všichni chtějí všechno hned. Vše je značně zjednodušené. Tak se nedivme, že se to odráží i v jazyce. Ostatně, čím dál více se mluví o tom, že děti mají problém začíst se do delších složitějších textů, číst náročnější knížky.

Jo jo, je to tak. Děti by ovšem napsaly jen jj. Nač ztrácet čas dvěma písmenky navíc, že?

 

 

 

 

Český jazyk rodina vnoučata životní styl
Hodnocení:
(4.5 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lenka Kočandrlová
Ano,ať se používají zkratky ,ale české! Proč my musíme furt někomu lézt někam - kdysi rusismy,nyní anglicizmy,fuj.
Jana Šenbergerová
THX. Jen je nechme, ať si to užijí. Ještě netuší, že je čeká totéž, co nás. Navíc vylepšeno o AI. XOXO
Věra Halátová
Ty zkratky se používají v chatech po smartfonech. Když s potomky mluvím, vyjadřují se ústně obecnou češtinou. Ano, občas mi řeknou místo "ano" - to "jjjj". To jsem se spíše setkala se staršími nebo hodně staršími ženami, které chtějí být "in" a užívají výrazů pubertálních dítek. Odlišovat se mluvou od starších, o to se asi snažily děti a pubescenti odjakživa. Připomínám Karel Poláček Bylo nás pět - "to se vrr!" Už si nevzpomíná, jakými zkratkami jsem lezla na nervy já svým rodičům. A proč bych v SMS vypisovala: prosím, když mohu napsat pls. Kdo někdy vyřizoval obchodní záležitosti v angličtině, ten ví, že zkratky v anglické korespondenci jsou celkem běžné. Mládež je přijala a jejich počet rozšířila. Nejspíš je to tím, že se angličtina dnes více vyučuje a používá.
Jana Kollinová
Kdo je v kontaktu s vnoučaty a pravnoučaty má to "potěšení" objevovat svět prapodivných zkratek, ale nic proti tomu. Nepozastavuji se nad tím, některé také používám, aniž bych se chtěla profilovat do IN babči. Mnozí z vás si vzpomenou na dávno zažitou zkratku v e-mailové obchodní korespondenci - ASAP a to mluvím o minulém století, a že takových bylo! Mnohem více bojuji se stále častějšími anglicizmy ve veřejnoprávních mediích a na sociálních sítích, a co je úplný "jazykový masakr", tak manuály na různé softwary, stažení aplikací a jejich používání nebo technologií, o AI nemluvě. No nic, český jazyk se "obohacuje". Vybavuji si známou písničku Ivana Mládka - Zkratky. Brzy si obstarán internetovou příručku Čeština 2.0 a v předstihu i příručku Babylonsky snadno a rychle.
Libor Krajíček
Začíná to být docela skibidi. :-)
Dušan Brabec
Dle mého názoru zkratkovité vyjadřování bohužel przní nádhernou květnatou češtinu.
Milan Pepo
V patnácti jsem první lásce psal verše. ,,Miluji poupátko růžový květ, co jsem jej poznal jiný je svět..." Tedy bylo to šílené, ale nevím jak bych to dnes přeložil do řeči mladých. :-D
Olga Škopánová
Děti ať si mluví či píší jak chtějí to samé ovšem budu dělat i já.
Jiří Dostal
:-) Na počátku bylo Slovo a těsnopis... :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 14. týden

Tématem vědomostního kvízu tohoto týdne je "architektura". Tak schválně, jak se v ní vyznáte?

AKTUÁLNÍ ANKETA

Digitalizace postupně prostupuje všemi státními úřady. Jak jste na tom vy - využíváte možnost vyřizování nejrůznějších žádostí on-line (pomocí počítače či mobilu), anebo raději navštěvujete úřady osobně?

Pokud to jde, vyřizuji vše "on-line"

20%

Snažím se vyřizovat věci "on-line", ale ne vždy se mi to daří

20%

Nevím, neumím na to odpovědět

19%

Mám radši osobní vyřizování záležitostí na úřadech

20%

On-line nevyřizuji nic, je to pro mě složité

21%