Menopauza a vysoký cholesterol. Proč je důležité ho nepodceňovat
FOTO: Feminus.cz

Menopauza a vysoký cholesterol. Proč je důležité ho nepodceňovat

1. 12. 2024

Hormonální změny během menopauzy mají zásadní vliv na hladinu cholesterolu v ženském organismu. Vysoký cholesterol však sami neodhalíte, protože není vidět, ani nebolí. Představuje ale vážná zdravotní rizika, kterým je důležité předejít.

Jaké kroky mohou ženy podniknout a proč je prevence v tomto období zásadní?

Vysoká hladina cholesterolu je vážný problém, který není radno podceňovat! Vede k ucpávání cév, které může být příčinou infarktu nebo mrtvice. Zvlášť pro starší ženy představuje jedno z největších nebezpečí, i přesto o něm ale většina žen neví téměř nic. „Cholesterol je látka tukové povahy, kterou si naše tělo z části vyrobí samo v játrech, a z části ho přijímáme v potravě. Vysoké množství obsahuje například červené maso, tučné sýry, máslo nebo sádlo,“ uvádí David Buchta, propagátor zdravého životního stylu a zástupce značky FEMINUS, www.feminus.cz

Jakou odvádí cholesterol práci v našem těle?

Najdeme ho ve všech buňkách, je základní stavební jednotkou všech nervů i mozkových buněk, hraje důležitou roli při tvorbě žlučových kyselin a je nutný pro tvorbu hormonů. Průměrná koncentrace cholesterolu v krvi se u Evropanů pohybuje mezi 4,5 – 6,2 mmol/l u mužů a u žen mezi 4,6 – 6,1 mmol/l. Doporučená hodnota je ovšem pod 5,16 mmol/l, u osob s kardiovaskulárními obtížemi by měla být ještě nižší. Pokud hodnota přesáhne 6,18 mmol/l, je považována za vysokou.

Špatný a dobrý cholesterol

Hladina cholesterolu se zjišťuje z krve a je možné stanovit tři hodnoty – celkový cholesterol, HDL a LDL. HDL je označován jako „dobrý“, zatímco LDL je „špatný“. Dobrý HDL odvádí nadbytečný cholesterol zpět do jater, kde je metabolizován. Díky tomu, že tělu pomáhá zbavovat se přebytečného cholesterolu, je pro organismus nepostradatelný. LDL je považován za špatný, protože se usazuje v cévních stěnách. Ty pak ztrácejí pružnost, zužují se a může dojít i k jejich ucpání. Důsledek může být fatální. Orgán, který céva vyživuje, odumírá. „Je tedy důležité, aby organismus dokázal udržet v krvi a trávícím systému zdravý poměr dobrého a zlého cholesterolu,“ říká David Buchta, propagátor zdravého životního stylu a zástupce značky FEMINUS, www.feminus.cz

Cholesterol jako zabiják

Vysoká hladina cholesterolu s sebou přináší řadu zdravotních rizik. Lidé však velmi dlouho nemusí vůbec tušit, že něco není v pořádku. Příznaky většinou pocítí až tehdy, když dojde k rozvoji aterosklerózy a je omezena průchodnost tepny. Dojít pak může k infarktu, mrtvici i dalším vážným onemocněním oběhové soustavy. Zvýšené hodnoty cholesterolu mají lidé, kteří holdují potravinám bohatým na živočišné tuky, trpí nadváhou nebo obezitou. Hladiny cholesterolu zvyšuje také kouření, nadměrná konzumace alkoholu a nedostatek pohybu. Vyšší hladinu můžete získat ale také dědičně – a pozor, nemusí se to vůbec projevit nadváhou! V nebezpečí jsou také lidé trpící cukrovkou a ženy po padesátce.

Cholesterol v menopauze

Spolu s věkem se obecně zvyšuje i hladina cholesterolu, to platí stejně pro muže i ženy. U žen jsou ale tyto změny obzvlášť významné v období menopauzy. Vytváří se čím dál tím méně ženského hormonu estrogenu, což způsobuje, že hladina LDL, tedy toho „špatného“ cholesterolu, stoupá a hladina „dobrého“ HDL klesá. Není tak výjimkou, že ženy, které s cholesterolem nikdy problém neměly, jeho vysoké hodnoty překvapí. To je ovšem ten lepší případ, u zhruba poloviny případů srdečně-cévních onemocnění u žen udeří nemoc velice náhle a intenzivně. Obecně se srdečně-cévní onemocnění začínají u žen objevovat po 55. roce života. Jedná se především o srdeční infarkty a mozkové mrtvice.

Přibývání na váze v období menopauzy? 

V období menopauzy dochází ke zpomalování metabolismu a přibírání na váze. Navíc měnící se hladiny hormonů způsobují, že se tuk ukládá více v oblasti břicha. Takové rozložení tuku je ale pro naše zdraví méně příznivé a souvisí i s vysokou hladinou cholesterolu. Vysoký cholesterol u žen navíc může souviset se změnou jídelníčku. V důsledku hormonálních výkyvů se totiž mění i naše chutě, a to bohužel k horšímu. Málokterá žena si to dokáže uvědomit a má pocit, že se v jejích stravovacích návycích nic nezměnilo.

Jak předejít vysokému cholesterolu?

Základem je zdravý životní styl, vyvážená strava a dostatek pohybu. Špatný cholesterol zvyšuje strava bohatá na nasycené mastné tuky, mezi které patří sádlo, masné výrobky, máslo, tučné sýry, různé sušenky, ale také kokosový a palmový olej. Mírně může cholesterol zvedat i nadměrná konzumace vajec, jater a ledvinek. Existují ale také potraviny, které pomáhají hladinu špatného cholesterolu snižovat. „Patří mezi ně mandle, lněná semínka, jablka, sója nebo třeba olivový olej. Odborníci doporučují změnit stravu ze smažené na vařenou a hojně si dopřávat nejrůznější zeleninu a jídla s vysokým obsahem vlákniny,“ David Buchta, propagátor zdravého životního stylu a zástupce značky FEMINUS, www.feminus.cz

 

sys_media_2222.jpg

 

Závěr:

Lidé se dožívají stále vyššího věku, a tak ženy stráví podstatnou část svého života v období po menopauze. I proto je velice důležité vědět o tom, jak hormony ovlivňují hladinu cholesterolu a pravidelně ji u lékaře kontrolovat. Problémy s vyšší hladinou cholesterolu trpí až tři čtvrtiny populace v Česku! A to rozhodně není málo! Dejte si na něj pozor i vy!

Dodržujte správnou životosprávu

Samozřejmě důležitá je i správná životospráva. Pokud trpíte únavou či vám chybí energie vyzkoušejte například léčivé účinky kotvičníku zemního. Kotvičník zemní je bylinkou oblíbenou ženami i muži. Obsahuje látky, které tělu pomáhají regulovat hormonální nerovnováhu, a dokáže nás nabudit. Podporuje imunitu i dobrou psychickou kondici, zvyšuje libido, dodává tělu energii, snižuje krevní tlak i cholesterol. „Pole jeho působení je opravdu široké. Je doporučován ženám, které trápí únava, nespavost, přibírání na váze, deprese, snížený zájem o sex, osteoporóza, nepravidelná menstruace, ztráta vlasů, úzkost i neschopnost dosáhnout orgasmu,“ vyjmenovává David Buchta, propagátor zdravého životního stylu a zástupce značky FEMINUS, www.feminus.czKotvičník naleznete například v doplňku stravy značky FEMINUS, www.feminus.cz, kde je obsažen vysoce kvalitní práškový extrakt z již zmiňované rostliny.

sys_media_1087.png 

 

TIP: Doplněk stravy Feminus
Doplněk stravy pro ženy. Díky přírodnímu složení se zaměřuje na posílení imunitního systému a udržení dobrého sexuálního zdraví. Přispívá také ke správnému posílení imunitního systému, močové soustavy, reprodukčního systému a k hormonální rovnováze. Snižuje míru únavy a vyčerpání. Jedná se o přírodní produkt obsahující ověřené látky pro optimalizaci ženského hormonu estrogen. Zakoupit jej lze na e-shopu za cenu 569 Kč za balení na jeden měsíc. Viz odkaz: www.feminus.cz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

vztahy a sex zdraví ženy
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 51. týden

Advent a vánoční zvyky v Česku i ve světě. To bude tématem vědomostního kvízu tohoto týdne.