Města a městečka severní a střední Dalmácie
Pevnost v chorvatském Trogiru. FOTO: Marie Měchurová

Města a městečka severní a střední Dalmácie

10. 11. 2024

Při našem říjnovém putování po Chorvatských národních parcích jsme měli možnost navštívit i zajímavá města a městečka severní a střední Dalmácie. Můžete je se mnou také navštívit prostřednictvím mých fotografií.

Přišla jsem si při tom "na svoje", protože nejraději fotografuji architekturu, místní obyvatele a turisty.

ZADAR

Je třetím největším město na jaderském pobřeží a má asi 75 tisíc obyvatel. Za druhé světové války bylo při bombardování ze 65 procent město zničeno. Je přirovnáváno k německým Drážďanům. Při odstraňování škod se ale našlo hodně historických památek a artefaktů. Město je postaveno na dlouhém výběžku do moře. Na jeho konci najdeme jednu novodobou zajímavost - kužely, do kterých je vlnami a voudou naháněn vzduch, který vydává zvuky, je to taková zajímavá symfonie. Říká se jim Mořské varhany. Síla "hudby" se vyvyjí podle síly větru, My jsme měli štěstí, byla zrovna "bura".

Hudba u moře

 Další moderní kruhová stavba - Pozdrav slunci (fotovoltaické panely)

Pozdrav slunci

 Forum romanum a vykopané historické artefakty

Vykopávky

 Kostel

Kostel sv. Donáta

 Posezení pod věží

 Národní náměstí

 Posezení pod hodinami

Náměstí sedmi studní

Náměstí sedmi studní

Pevninská brána

Vstupní brána do města

Kavárnička pod historickým sloupem

Posezení pod  sloupem

 Zadarský přístav

Přístav

 

ŠIBENIK 

Byl druhým městem, které jsme první den navštívili. Leží u Šibenického zálivu v ústí řeky Krky. Nachází se v v regionu severní Dalmácie, a žije zde asi 34 tisíc obyvatel. Historické jádro je turisticky velmi atraktivní. Místní katedrála sv. Jakuba s prvky gotické a renesanční architektury je zapsána na seznamu památek UNESCO.

Promenáda u moře v Šibeniku

Katedrála sv. Jakova

Jdeme ke kostelu

Chrám

 Vyřezávané hlavy

 Náměstí

Děvčata na kafíčku

Hlídač kola

Ulička a její návštěvníci

 Po sezóně

Po sezóně

Posezení pod stromem

 

TROGIR

jsme při naší cestě navštívili 2x. Jednou večer, když jsme jeli na pár km vzdálené ubytování na ostrov Čiovo, který je s Trogirem spojen jen mostem. A potom ráno, když jsme navštívili místní trh, a znovu si prohlédli památky za denního světla. Podle našeho průvodce Aleše je toto město jedním z nejkrásnějších míst v Chorvatsku. Po procházce po pobřežní kolonádě a prozkoumání místních historickýh uliček, jsme mu museli dát za pravdu. Historický střed města byl v roce 1997 rovněž zařazen na seznam památek UNESCO.

 Večer pod věží v Trogiru

 Loď v přístavu

 Kavárnička na nábřeží

Dvě dámy

 Na kolonádě

 Nejstarší balkon

 V jedné uličce

Zábava v parku

Věž sv. Marka

 Ráno v Trogiru

Pevnost Kamerlengo

 Stará pevnost

 V kamenné uličce

Červená motorka a rezavá kočka

Radnice a pan starosta

Haló, tady pan starosta

 V Trogiru to žije

 Dámská jízda pod hodinami

Dámská jízda

Katedrála sv. Vavřince

Poslední pohled

 

 SPLIT

Toto město jsme si prohlédli při naší cestě, která směřovala víc na jih, do místa dalšího našeho ubytováni do města Makarská. Město Split leží již ve střední Dalmácii na chorvatském pobřeží a je druhým největším městem země s přibližně 161 tisíci obyvatel. Je významným turistickým cílem, jednak díky historickým památkám, jednak jako výchozí bod pro letní dovolené na okolních ostrovech.Historické jádro města (Grad) je také zapsáno mezi pamatkami UNESCO. Nejznámější historickou památkou je Diokleciánův palác. Je to starořímský palác, který byl vystavěn římským císařem Diokleciánem ve již ve 4. století. 

Jsme ve Splitu

 Dva plus dva

 Diokleciánův palác

Diokleciánův palác

Historické se snoubí s moderním

V paláci

 Radnice

Radnice

 Kavárna

Na schodech

Vodotrysk na kolonádě

 Kostelík

 "Haló šéfe, kšefty moc nejdou"

 Šéfe, kšefty moc nejdou

V přístavu

 

 OMIŠ

Toto pirátské městečko leží nedaleko Makarské riviéry 25 km od Splitu, a bylo poslední zastávkou před naším dalším ubytovacím místem. Omiš byl původně ilyrskou, poté řeckou a nakonec římskou osadou, ze které postupně vyrostlo opevněné městečko, jež od 8. století využívali piráti. Malebné městečko ve skalách přitahuje pozornost díky řece Cetině, úchvatné soutěsce, písečné pláži a starobylému centru. Různorodý terén využívají adrenalinoví sportovci, vodáci, horolezci i rodiny s dětmi.

 Jsme v Omiši

Pevnost Mirabela

 Pirátská pevnost na skále

 Kostel sv. Petra

Kostelík

Kavárnička

Pohled na moře

Farní kostel sv. Mihovila

Kostelík

Jedeme dál

 

BAŠKA VODA

První den na Makarské riviéře jsme měli volnější program. Napřed nás naši páni řidiči vyvezli na vyhlídku docela vysoko na pohoří Biokovo, které se táhne nad jadranským pobřežím po celé délce riviéry. Výhledy na moře, ostrovy a pobřeží byly úchvatné. Také jsme projížděli územím, které bylo hodně poničeno letními pořáry. Potom následovala prohlídka dalšího městečka, a to Bašky Vody. My jsme ale dali přednost koupání v ještě teplém moři. 

 Na vyhlídce

Pohoří Biokovo

 Pohled z moře na kostel sv. Mikuláše

Zvonička v Bašce Vodě

 Babí léto

 Moře v Bašce Vodě

 Prima koupání

Pod horami

 

MAKARSKÁ

je chorvatské přístavní město a turistické letovisko, které rovněž leží na pobřeží Jaderského moře ve střední Dalmácii. Město je výchozím bodem pro přirodní túry do přírodního parku v nedalekém pohoří Biokovo. Žije zde asi 14 tisíc obyvatel. Je to hodně oblíbené místo českých a moravských turistů.

 Městečko pod horami

 Pohoda u moře

 Nábřeží

 Barokní kostel sv. Filipa Neri

 Zvonička

Ruské kolo

 

Naše pláž

 V kavárně

Kostel sv. Marka

Kostel na náměstí

 Západ slunce

 

Tak to bylo naše podzimní putování po krásných místech Chorvatska, které nikdy nezklame.

 

S využitím Wikipedie a informací našeho průvodce Aleše.
Fotografie v textu: Z osobního archivu Marie Měchurové

 

 

 

 

 

 

cestování fotografování Chorvatsko
Hodnocení:
(4.9 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Měchurová
Pane Zelenka, chybička se vloudila, a já děkuju za upozornění. Poprosila jsem redakci o opravu.
Jan Zelenka
Paní Měchurová, s článkem a fotkami jste mě moc potěšila. Vámi vzpomínaná města důvěrně znám, prožili jsme tam se ženou mnoho krásných chvil. Své zážitky jsem vepsal do dvou cestopisů. Jen malá poznámka k jedné vaší fotce. jedná se o katedrálu sv. Jakova /Jakuba/ v Šibeniku. Na 15. století je to unikátní stavba. Váže se k ní zajímavý příběh. Známý stavitel Juraj Dalmatinec narazil na lakotnou městskou radu, když chtěl za práci zaplatit. Je to ta fotka s řadou kamenných reliéfů hlav. Je jich celkem 71 a jsou mezi nimi i tváře členů městské rady. Juraj Dalmatinec je vytesal záměrně a po městě rozhlásil, že je rada lakotná. A protože jsou lidé škodolibí, tak se těmto portrétům začalo říkat Galerie darebáků. Jsem také pod nimi vyfocen. Chorvatsko je krásná země se zajímavými lidmi, památkami a příjemným mořem. Díky!
Zuzana Pivcová
Na začátku prvního ročníku střední školy si moje kamarádka začala psát s nějakým mladým Jugoslávcem, tak mi napsala o adresu jeho kamaráda. Dodnes si pamatuji, že se jmenoval Branko a byl ze Zadaru. Když mi poslal pohled, byly na něm samé architektonické památky, ale žádné moře. Byl starší a pak šel na vojnu. Dopisování záhy skončilo. Sama jsem v Chorvatsku nikdy nebyla. Děkuji za cestopisné vyprávění.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 45. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?