Právě u těchto jezer (Poklad na Stříbrném jezeře) německé filmové štáby filmy natáčely.
Proto jsme při naší zpáteční cestě domů zařadili do našeho programu 9 km procházku touto nádhernou podzimní krajinou. V devadesátých letech minulého století v této části bývalé Jugoslávie probíhaly bratrovražedné boje mezi Chorvaty a srbskými vzbouřenci. Buďme rádi, že je to minulostí, a že můžeme znovu obdivovat krásy všech balkánských zemí.
Procházku jsme začali na parkovišti u velké přehledné mapy. Náš průvodce pan Aleš nám popsal asi 4 hodinovou cestu okolo jezer. Před námi byla cesta se 150 metry převýšení, plavba lodí přes největší jezero a cesta vláčkem zpět od toho nejvyššího. Podzimní příroda hrála krásnými barvami, voda v některých jezerech byla hezky zelená a slunce se odráželo od vodní hladiny. Potkávali jsme skupiny návštěvníků z celého světa, z Evropy i z Asie.
Národní park Plitvická jezera leží v nadmořské výšce 500-640 m. Je to soustava 16 jezer, propojených vodopády a kaskádami. Nachází se na horním toku řeky Korany mezi horskými vápencovými masivy Mala Kapela a Plješevica. Lokalita se rozkládá mezi městy Karlovac a Zadar v blízkosti hranice s Bosnou a Hercegovinou a patří mezi turisticky nejnavštěvovanější a nejatraktivnější v zemi.
Krasová jezera jsou terasovitě rozložená a spojená průtoky. Jsou součástí krajiny, která spadá do systému Dinárských hor.
Jednotlivá jezera jsou oddělená travertinovými hrázemi, po kterých padají vodopády. Největší z vodopádů (Velký vodopád, chorvatsky Veliki slap) má výšku 78m. Je nejvyšším na území Chorvatska. Výškový rozdíl mezi nejvýše položeným jezerem a nejnižším je skoro 150 metrů. Hráze vznikly erozí okolního vápence, kdy jediný travertin lépe odolává vodě a vytvoří přirozenou bariéru.
Návštěva Plitvických jezer byla tou nejhezčí tečkou našeho poznávacího zájezdu po Národních parcích Chorvatska.
S využitím Wikipedie