Jak vzniká mural art aneb streetartový umělec ChemiS
FOTO: Dušan Brabec

Jak vzniká mural art aneb streetartový umělec ChemiS

19. 6. 2024

Mural art označuje velkoplošnou malbu na stěně ve veřejném prostoru. Oproti streetartu či graffiti, které jejich autoři tvoří i ilegálně, vzniká mural art většinou se souhlasem majitele objektu, který by umělecká malba měla vylepšit.

Dmitrij Proškin alias ChemiS se narodil v Kazachstánu v roce 1987 ve městě Oral. Už v dětství se jeho rodina přestěhovala do Česka. Ke graffiti jej přivedlo kreslení během hodin chemie – odtud pseudonym ChemiS. V šestnácti letech začaly jeho nelegální graffiti výpravy po městě. Časem se však jeho výtvarné zásahy do veřejného prostoru proměnily v legální a propracovaný street art. Díky svojí tvorbě procestoval svět – po Evropě maloval stěny s lidskoprávní tematikou, pobýval v Kanadě, a jako první Čech namaloval své dílo na hlavní stěnu Hall of Fame v New Yorku, kde graffiti kultura vznikla.

Poslední dílo znázorňující plíce vytvořil ve spolupráci se společností Astra Zeneca a The Chemistry Gallery ke světovému dni astmatu v těsné blízkosti tramvajové zastávky Otakarova v Praze 4. Jen v České republice je kolem 700 tisíc astmatiků. Podle umělce přírodní motivy muralu vyjadřují svěžest a možnost volně dýchat. Dílo začal tvořit 17. dubna a představil ho veřejnosti 7. května 2024.

A protože bydlím nedaleko a včas jsem si všiml jeho aktivity, mohl jsem zachytit fotografiemi, jak dílo vznikalo (snímky jsou z 26.4., 3.5. a 11.5.2024). Ovšem naprosto detailně je celý proces vzniku tohoto díla zachycen na televizi idnes.tv, kterou lze otevřít v rámci článku www.idnes.cz/praha/zpravy/mural-nastenna-malba-streetart-fasada-chemis-nusle.A240424_084008_praha-zpravy_vich. Jsou tam uvedeny i další informace o tvorbě ChemiSe.

01-240426-plice-a-den-astmatu.jpg  02-240503-plice-a-den-astmatu.jpg  03-240511-plice-a-den-astmatu-hotovo.jpg

V pražských Nuslích však jedno jeho dílo již existuje a je stále k vidění. Krátce po ruské invazi na Ukrajinu se objevila nástěnná malba „Dítě Ukrajiny“ s motivem ukrajinské dívky na domě v ulici Mojmírova č. 2. Moje fotografie za článkem je z 24. března 2022, tedy těsně před poškozením muralu koncem měsíce března, kdy na malbu neznámý vandal 30. března připsal vzkaz „A na český děti se vykašlete“. Umělec dílo včas opravil, takže toto poškození jsem nestihl zdokumentovat. Mural zobrazuje holčičku se smutným pohledem, jak se se skrčenými koleny schovává pod ukrajinskou vlajkou, kterou drží nad hlavou a chrání jí kolem ní se nacházející slavné pohádkové postavičky, které reprezentují západoevropskou a americkou kulturu - Myšák Mickey, český Krtek, severský Mumínek, francouzský Obelix, polští Bolek a Lolek, pes Bitzer z britské pohádky Ovečka Shaun a německá včelka Mája.

V srpnu 2022 dokončil ChemiS na zdi před stadionem fotbalového klubu Bohemians 1905 bezmála 50 metrů dlouhý mural s výjevy z historie tohoto slavného pražského klubu. Moje fotografie za článkem je z 23. března 2023. Větší fotogalerii lze nalézt na odkazu www.prahain.cz/fotogalerie/mural-od-chemise-pred-bohemian-271.html.

Ukrajině byla věnována též instalace „Dívka zpívající na troskách“ na balkóně sněmovního paláce Smiřických s výhledem na Malostranské náměstí. Dílo tehdy odhalili předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová s ukrajinským velvyslancem v ČR Vitalijem Usatyjem. Instalace symbolizovala naději a jejím ústředním motivem byla reálná osmiletá holčička Amelia Anisovychová, která zpívala přímo z krytu na Ukrajině, čímž se proslavila po celém světě. V současnosti je dívka koncertující zpěvačkou. Dílo provedené na kartonu bylo k vidění od 24. února do 24. března 2023. Street art je totiž jedna velká pomíjivost, díla se neustále překrývají a mizí a i ta nejlepší díla během chvíle zaniknou… Vznik toho muralu dokumentují fotografie na odkazu www.idnes.cz/zpravy/domaci/snemovna-fasada-chemis-ukrajina-vyroci-graffiti.A230224_094420_domaci_svm, z nichž jedna je i za tímto článkem.

Krátce po tomto díle ChemiS vystavil v Galerii Myslbek (Na Příkopě 19, Praha 1) velkoformátovou malbu o rozměru 6 x 3 metry s názvem „Po nás potopa“ s motivem varujícím před důsledky globálního oteplování a zvedání hladin moří. Výjev dívky snažící se udržet nad vodou a balancovat na odpadcích zároveň připomíná, že svět by měl zůstat místem k životu i pro další generace. Dílo ChemiS tvořil převážně sprejem přímo v nákupní galerii jeden týden a lidé si mohli dílo prohlížet od 15. března do 30. září 2023. Také jsem si ho prohlédl a 23. září 2023 vyfotografoval – viz foto za článkem. Více se lze dozvědět na odkazu https://myslbek.com/umeni/313-chemis-po-nas-potopa.

Další dílo v Praze, které lze od konce ledna 2024 stále ještě shlédnout, je nástěnná malba „Dívka na ramenou lékaře“ na rohu Vltavské a Nádražní ulice v Praze 5 (viz moje předposlední foto za článkem). Dílo vznikalo tři týdny a bude k vidění následujících čtrnáct měsíců, tj. do března 2025. Obraz znázorňuje pomoc lidem trpícím ve válce a zároveň upozorňuje na nebezpečí, které hrozí ve válečných zónách i dlouho po skončení konfliktu. Téma vybrala organizace Lékaři bez hranic, protože ve válečných zónách zůstává často munice, zaminovaná pole a místní obyvatelé jsou tak v nebezpečí i několik let až desetiletí po válce. Celý proces vzniku tohoto díla je opět zachycen na televizi idnes.tv, kterou lze otevřít v rámci článku www.idnes.cz/praha/zpravy/mural-malba-stena-fasada-dum-praha-andel-valka.A240129_163142_praha-zpravy_vich.

V Česku tvoří ChemiS svá díla též mimo Prahu. Např. v roce 2018 vytvořil v souvislosti se 100. výročím vzniku Československa a v rámci 11. ročníku Street Art Festivalu v Olomouci na zeď kotelny v areálu vysokoškolských kolejí nedaleko Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého dílo „Plačící Masaryk“ (viz úvodní foto k článku), v Benešově pak dílo „Utopie“ (viz poslední foto za článkem). V Žatci u Ohře vytvořil v polovině roku 2021 sedmdesátimetrové dílo na zeď u fotbalového stadionu, v němž propojil fotbal, vodáky, Ohři, přírodu, rybáře, ale také chmel a pivo – viz video v článku https://zatecky.denik.cz/zpravy_region/chemis-zatec-umeni-streetart-202106.html.

S ChemiSem vyšly rovněž rozhovory, např. v roce 2022 (viz www.novinky.cz/clanek/kultura-streetartovy-umelec-chemis-cilem-graffiti-neni-veci-nicit-40415408 či www.youtube.com/watch?v=G6BnV28aM1k) a před týdnem na ČT Art (viz https://art.ceskatelevize.cz/inside/kdyz-jednou-delate-graffiti-nestane-se-z-vas-dedek-co-kouka-na-serial-a-uz-nema-chut-tvorit-rika-chemis-53E0a).

04-220324-dite-ukrajiny.jpg  05-230323-plot-stadionu-bohemians-1905.jpg

06-divka-zpivajici-na-troskach-balkon-snemovny-.jpg  07-230923-po-nas-potopa-galerie-myslbek-.jpg

08-240127-divka-na-ramenou-lekare-nadrazni-vltavska-.jpg  09-utopie-benesov-.jpg

kultura výtvarné umění
Autor: Dušan Brabec
Hodnocení:
(5.3 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Irena Mertová
Líbí se mi to...
Daniela Řeřichová
Díky, ChemiS je génius. Jeho tvorba je mimořádně sugestivní.
Ludmila Černá
Díky, rozšířil jste "mé obzory".
Blanka Lazarová
Dušane, pěkný článek. Až si udělám čas, tak si projedu všechny zmíněné odkazy. Díky za sdílení.
Alena Velková
Dušane, díky za fajn článek.
Jana Šenbergerová
Díky za zajímavý článek včetně fotografií.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 45. týden

Tento týden končí dne 17. listopadu, tedy v Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. A to bude také téma vědomostního kvízu tohoto týdne.