Vzpomínka na páternoster
Ilustrační foto: Pixabay

Vzpomínka na páternoster

29. 5. 2024

Dnes už možná málokdo ví, co to páternoster byl. My to jako mladé holky nastupující v Praze do naší první práce taky nevěděly. A tak jsme vyjeveně stanuly před čímsi, do čeho lidé nastupovali, co jezdilo vlevo nahoru a vpravo dolů. Bály jsme se. Myslely jsme, že se výtah nahoře obrátí a my pojedeme hlavami dolů. V našem okresnim městě nic takového nebylo...

Stály jsme ve frontě a jak postupovala, my se vždycky vrátily o několik kroků zpět. Povšimli si toho lidé ve frontě a dva galantní muži k nám přistoupili, že nás výtahem svezou. Nakonec jsme jízdu páternosterem zvládly a zůstala nám navždy spojená se vzpomínkou na naše první zaměstnání. 

Dnes už páternostery kvůli bezpečnosti nikde nejsou. Stávalo se totiž, že starším lidem dělal nástup i výstup potíže a hrozila celkem vážná zranění. Ale napínavé dobrodružství to celkem bylo - obrátí se to nahoře s námi hlavou dolů nebo ne?

 

20240419-143823.jpg

Pozn.: historické foto ze střechy bývalého Motokovu - za 14 dní poté tam vypukl požár.

 

 

 

vzpomínky
Hodnocení:
(4.8 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Elena Valeriánová
Páternoster jsem poprvé měla možnost vyzkoušet (nevyzkoušela) kdysi dávno při mé služební cestě na Ministerstvo obrany do Prahy. Ale odmítla jsem a nikdy jsem v něm nejela. Běhala jsem ta tři patra po schodech a basta. Nevlezla bych tam ani dnes.
Dana Puchalská
Pokračování...A právě tam se lze v páternosteru projet.
Dana Puchalská
I já jsem v páternosteru měla možnost jet. Býval třeba v Paláci Dunaj na Národní třídě. A také Na Poříčí kam jsem ráda chodila. Ale dočetla jsem se,že občas jsou komentované procházky po Praze. A jedna je právě v budově MHlMP na Mariánském náměstí.
Jana Kollinová
Možná se najdou i další, kteří zavzpomínají na paternoster ve správní budově Sklo -Unionu v Teplicích a také v Ústí nad Labem.
Hana Rypáčková
Pamatuji si to dobře, za manželem do práce jsem tím jezdila. Ano, někdy se lidé hromadili před vstupem...Bylo to i v hotelích.. Teď musí být dokonce dvoje dveře..
Jitka Hašková
Páternosterem jsem, jako pražská jezdila od dětství. Byly na mnoha místech. Před několika lety ho zrušili v Poliklinice v Kartouzské, funkční jsem zažila asi před 2 lety v budově YMCA v ulici Na Poříčí.
Jitka Hašková
Páternosterem jsem, jako pražská jezdila od dětství. Byly na mnoha místech. Před několika lety ho zrušili v Poliklinice v Kartouzské, funkční jsem zažila asi před 2 lety v budově YMCA v ulici Na Poříčí.
Martina Růžičková
Páternosterem jsem měla možnost se vozit v době, kdy Městský úřad Prahy 7 sídlil v budově bývalé Dělnické úrazové pojišťovny. Nejsem si jista, jestli funguje dodnes, ale našla jsem o něm dokonce článek na internetu: http://paternoster.archii.cz/pn-mestsky-urad-praha-7.html :-) A existuje i soupis těchto zajímavých výtahů v Praze: https://www.prazskezkratky.cz/paternostery-v-praze/. Překvapilo mě, kolik jich existuje. :-) Díky za prima článek.
Jana Hošková
Díky za informaci,že tyto výtahy jestě existují a fungují! To jsem opravdu netušila! :-))
Naděžda Špásová
Taky jsem se s ním kdysi svezla.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.