
Ilustrační foto: Pexels
Generační škatulkování více škodí, než aby řešilo problémy
6. 11. 2023Mileniálové, generace X, generace Z, Husákovy děti, mladí senioři, staří senioři. V poslední době se ve veřejném prostoru objevila řada nálepek týkajících se věku. Mají smysl? Jsou nutné k pojmenování rozdílů mezi lidmi různého stáří? Nebo jsou zbytečné či přímo škodlivé?
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní
příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke
konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv
vulgarismy.
Pro vkládání příspěvků do diskuze se musíte přihlásit
Ivo Patta
7.11.2023 10:54
To "mezigenerační škatulkování" mají na svědomí ekonomové. Ekonomové, pro praxi jen podnikoví účetní, kteří umí řídit firmu, sociální stát ani náhodou. Ekonomové svými zásahy do daní a průběžně financovaných sociálních systémů státu v 90. letech minulého století fatálně narušili přirozenou mezigenerační solidaritu ve tří-generační rodině. Nastavení daní fyzických osob a účetně vadné nastavení státního důchodového systému ekonomy je extrémně vzdáleno stavu přirozenému. Výsledkem je: 1) Nadměrné zdanění mezd rodičů vychovávajících děti a z toho plynoucí velká nekrytá potřeba u mladých rodin, kde panuje příjmová chudoba (jen v roce 2022 stát nadměrně zdanil mzdy rodičů vychovávajících děti v celkové výši 40 miliard korun), zatímco u svobodných se hromadí příjmové přebytky. 2) Eliminací časového bonusu odchodu do důchodu pro matky s dětmi, dovedli ekonomové státní důchodový systém k dokonalosti, co se týká falešné zásluhovosti! Pomohly také nové názvy zákonů o sociálním a důchodovém POJIŠTĚNÍ, č. 589/1992 Sb., a č. 155/1995 Sb., které lžou již ve svém názvu (správně DAŇ). Výsledkem je výplata starobních důchodů z prázdných účtů, v roce 2022 ve výši 59,9 miliard korun bezdětným důchodcům, kterým nemá kdo díky bezdětnosti, financovat jejich starobní důchody. Důsledkem je porodnost 9,4 dítěte na 1 000 obyvatel místo potřebné porodnosti 15,4 dítěte/rok a nárůst Implicitního dluhu ve státním důchodovém systému o 200 miliard na celkovou dlužnou částku 4 biliony korun.
Oldřich Čepelka
6.11.2023 15:52
A ty charakteristiky generací, to nejsou obyčejné škatulky. Ale nesmí se to používat mezi laiky, jsou to totiž jen statistické tendence, kterým odborníci rozumí, ale lidé si to mění na černobílé, jednoznačné "definice". V tom okamžiku je to špatně. - Například lidé, kteří jen sedí, nic nedělají, jenom nadávají apod., ti dříve umírají. Ale to jistě neplatí o každém, nýbrž o většině, je to jen zjištěná tendence, statistická pravděpodobnost.
Oldřich Čepelka
6.11.2023 15:48
Staří lidé si někdy ani neuvědomují, co všechno mladí neznají. V mnoha situacích mladí žehrají na staré. Ale když oni ti starší obvykle vědí, jak to celé dopadne. A že se nemusí hned vyšilovat. - Ta vnučka mi připomíná vtip. Mladík: Naše generace bude běžně lítat do vesmíru, používáme počítače, mobily, elektroauta. A co jste dokázali vy, když jste byli mladí? - My jsme to všechno vymysleli, když vy jste tady ještě nebyli.
Libuše Křapová
6.11.2023 11:14
Paní Hošková, to víte, byl to ten typ muže, co žil celý život v přesvědčení, že na něm jako na dělníkovi a muži stojí stát, a ostatní jsou příživníci. Omlouvám se všem lidem, co pracovali v dělnických profesích, je to opravdu hodně zásadní povolání, ale důležitá jsou všechna zaměstnání a práce. Toto byl pán hodně zaujatý proti všem a všemu, co sám neodsouhlasil.
Dana Straková
6.11.2023 10:37
Já myslím, že to "škatulkování" není vůbec nic nového. A kdo si při nějaké oslavě s gustem nezazpíval "starý bábě dáme hrábě, aby s nima hrabala, mladý holce dáme chlapce aby ho milovala ..." , ten ať hodí kamenem, chachá
Jana Hošková
6.11.2023 09:44
Vždycky je ošidné cokoliv paušalizovat a lidí se to samozřejmě taky týká -neboť každý jsme jiný. K paní Křapové-jak může někdo o někom říct,že nic neumí (třeba zrovna ve Vašem
případě)? Taky jsem měla dřív tendence takhle někoho hodnotit,ale život mne naučil,že to správné není. Lidé opravdu dokáží leckdy překvapit a pak můžete třeba zírat vy, co druhý dokáže a vy ne :-))
Libuše Křapová
6.11.2023 08:46
Lidé jsou schopni zařazovat do škatulky méně hodnotných ne jen kvůli věku a pohlaví, ale i podle dosavadního zaměstnání. Například já celý život pracovala ve zdravotnictví a sociálních službách. V důchodu jsem koupila dům, přestěhovala se na druhý konec republiky a začala chodit na brigády. Kamarádka mi dohodila práci ve fabrice. Když se to dozvěděl manžel jiné kamarádky, zhrozil se. Prý - co ta tam bude dělat? Vždyť nic neumí! Dopadlo to tak, že když jsem po čase odcházela, vedoucí litoval, že je to škoda, prý se mnou už počítal na jiné, lepší místo. A kdybych se chtěla vrátit, vezmou mne okamžitě. Prostě - všechno je to jen o stereotypech a nechuti o druhých přemýšlet.
Zpět na homepage Zpět na článek
Doporučujeme
Články z Drbna.cz
Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.
Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:
- Váš nejnovější článek
- Nejnovější komentáře k vašim článkům
- Nové vzkazy od přátel
- Nové žádosti o přátelství
JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí.
Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 17. týden
Tento týden se budeme ve vědomostním kvízu věnovat vážné hudbě. Jak dobře ji znáte? To uvidíme...
AKTUÁLNÍ ANKETA