O kvaltování
FOTO a Ilustrace: Pixabay

O kvaltování

23. 6. 2023

„Všeliké lidské kvaltování toliko pro hovado dobré jest.“ Tak pravil pedagog, reformátor evropského školství, filosof a teolog Jan Amos Komenský.

Doba bývala pro většinu lidí, trávících dlouhá desetiletí v pracovním procesu, spíše uspěchaná. Pracovní problémy, rodina, zájmy, to vše nám utvářelo jakýsi životní stereotyp. Odnesli jsme si proto do důchodcovského života poměrně hodně návyků a také zájmů, a nějaký čas pak trvá, než člověk najede na zcela jiný režim.

Čas před námi najednou otevírá svou náruč a také možnosti. Jen si, člověče, vyber! Někdo si ovšem zvyknout na jiný režim ani nechce a dál namáhá tělo i duši v pracovním procesu. Inu, proč ne, pokud na to ten dotyčný má. Jak duševně, tak hlavně i tělesně.

Komenského myšlenka, kterou jsem tuto glosu uvedl, je ale docela zajímavá a dá se říci, že i pozitivní. Alespoň já si ji vykládám po svém. Člověče, snaž se žít, ale nic nepřeháněj a vše, pokud možno, dělej v klidu.

Když se člověk oklepe z náhlého přechodu od pracovního procesu k penzi, musí se naučit starat se sám o sebe. A třeba může být pořád aktivní. Proč ne. Zde, na íčku, je takových aktivních důchodců fůra. Spíše tedy důchodkyň. Dámy, jak se zdá, jsou zde daleko aktivnější než muži.

Když už kvaltovat, tak s rozmyslem. Latinské moudro –festina lente – spěchej pomalu, bylo již od starověku velmi oblíbené. Hojně ho třeba užíval římský císař Augustus, jako své motto ho užíval i Cosimo I. Medicejský, velkovévoda toskánský, a dokonce tuto myšlenu nechal zpodobnit ve znaku, na kterém byla želva s plachtou, Toto pořekadlo si oblíbilo mnoho významných postav dávné i nedávné historie, ať už to byl bajkař Jean de la Fontaine, dramatik William Shakespeare, nebo Johann Wolfgang von Goethe. 

Pravda je, že svět se stále povážlivě zrychluje. Doba si žádá co nejrychlejší mediální zpravodajství, staví se stále nové a nové dálnice, aby se mohl člověk přemístit co nejrychleji, odněkud někam, počítače a telefony jsou hodnoceny nejen kvůli nabídce svých možností, ale také, jak tyto možnosti co nejrychleji vyvolat, obchody nám nabízejí množství polotovarů, aby nám vaření netrvalo příliš dlouho, a tak dále. Na internetu se, před nedávnem, objevila nabídka jakési firmy: „Jak rychlejší internet získat? Jak funguje bonding a terminátor? Vyberete si rychlost!“  

Co je to bonding a terminátor, nemám ani tušení. A je mi to jedno. Mám starý počítač a úplně mi jeho rychlost stačí. Nikam nespěchám. A ani se nepotřebuji před přáteli svého věku vytahovat. Asi by si jen poklepali na čelo.

Těch příkladů by se dalo najít ale daleko více. Holt, moderní doba si žádá rychlost. Svět se čím dál, tím více zrychluje a my často zcela opomíjíme fakt, že příliš uspěchaný život nás může časem dovést až do ordinací odborných lékařů. Třeba až psychiatrů.

A tak se znovu vracím k onomu latinskému moudru – spěchej pomalu. Možná, že se pod tímto heslem dostaneme k našemu kýženému cíli rychleji a třeba i s úsměvem na tváři.

 

 

   * * *

Autor: Jan Zelenka
Hodnocení:
(4.9 b. / 27 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Jurečková
Pokud kvaltuji, nadělám víc škody jak užitku. Proto se snažím dělat věci pomalu, dojdu ke stejnému cíli. Platí to při vaření, ale i uklízení. Ale bohužel můj muž jede v pracovní režimu, dělá rychle, jak nějaký poděs, ale on na to musí přijít sám. Hezky jste to napsal - čas otvírá před námi svou náruč a také možnosti.
Alena Velková
Já už asi ani neumím chodit pomalu...manžel už mě začal usměrňovat :-)
Jan Zelenka
Elo, moc vám děkuji. Snad se zadaří. Na letošní rok mám připravené tři nové knihy.
Soňa Prachfeldová
Dobrá úvaha. Pořád se učím dělat věci pomaleji, říkám si,děvče máš dost času, nepospíchej. Jenže čas je pořád stejný, jen se v něm tolik nestihne. A vlastně nic se neděje.
Dana Divišová
Většinu činností dělám rychlým tempem. Na rozdíl od mého muže, který se řídí pořekadlem-práce není zajíc-tak já jsem prý motorová myš. Jen jak píše Zuzka pode mnou, časový limit někým nastavený ráda nemám. Toho bylo v práci dost. Dělám to, co mne baví , kromě toho, co je v domácnosti nutné. Rozhodně miluju plány na víkend, ale jen z toho důvodu, že si program ladíme s kamarádkama. A nasmějeme se dostatečně...
Zuzana Pivcová
Dělat nějakou činnost rychlejším tempem pro mě neznamená spěchat. Spěchat čili kvaltovat beru spíš jako snahu něco stihnout v časovém limitu, i když nás to stojí síly. A to já nemám zrovna ráda. P. S. Tady v jižních Čechách se více než spěchat, pospíchat říká chvátat.
Marcela Pivcová
Pane Jendo, přečetla jsem si Váš článek opravdu se zájmem. Naše maminka mi občas říkala: Práce kvapná málo platná. Tak jsem si nějak toto rčení vzala za své a málokdy jsem - nejen s prací - spěchala. Takže mé tempo v různých činnostech přátelé přirovnávají k želvě. Říkám si raději: Dvakrát měř a jednou řež!
Jiří Dostal
:-) Paní Radlická, výrok "všeliké lidské kvaltování toliko pro hovado dobré jest" má zcela přehledně (i) význam, že kvaltovat máme toliko v zájmu dobytka; co srozumitelnějšího mám k tomu napsat? Jenom jsem tím bez rýpnutí do obsahu článku upozornil na haló-efekt, kterým nás občas zaslepí kdejaký vtipný výrok, ovadlý pak věcným rozkladem. Všimněte si prosím, co jsem smlčel jako možnou reakci na vaše opáčení. :-)
Jitka Hašková
Připomnělo mi to rčení: Rychlý a pomalý se sejdou u přívozu.
Jitka Hašková
Hezky napsaná, pravdivá úvaha.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA