Moje seniorské radosti: Už zase skáču přes kaluže
FOTO: Pixabay a Marie Novotná

Moje seniorské radosti: Už zase skáču přes kaluže

13. 6. 2023

Tedy přesněji - zase budu skákat přes kaluže. Tělesná schránka, úměrně k věku a postavě člověka, ať chceme nebo ne, chátrá. Tak se stalo, že moje tělo začalo ochabovat, přestávají klouby fungovat tak, jak bych si přála a nezbývalo než vyhledat pomoc.

Celoživotní skolioza a můj životní styl nepřidal ani kyčlím. Ocitla jsem se před rozhodnutím, co dál. Jen velmi těžce odmítám nabídky, ať pracovní, tak cestovní. Moje zahrada i domácí zvířena si žádá péči, kterou už zvládám jen díky dětem a moje tělesná schránka se ještě nesmířila s úplným nicneděláním. A tudíž rozhodnutí bylo velmi rychlé. Totální endoprotéza snad uleví bolestem a pomůže mi v pohybu bez bolesti.

Ale ouha. Termím operace navržený v okresní nemocnici je 2-3 letý. Co bude za ty roky? Strach, obava, ale chuť nevzdat to. Nedala jsem se odradit a našla kliniku, kde byli ochotni mi TEP operovat v kratším čase. Povedlo se.

Přišela ta chvíle a než jsem se nadála ležím na operačním sále. Teď to přijde. Přes velikou snahu se paní anestezioložce nepodařil vpich do mé pokroucené páteře. Nevadí, však se podaří i v celkové narkoze. Otevírám oči a svět se mnou točí. Hurá, vzbudila jsem se a teď zatnu zuby (byly v kelímku) a začínám se jak miminko učit chodit. Posilovat rozříznutý sval. Jde to ztuha. Motodlaha pro začátek postačí. Podsunout zdravou nohu pod operovanou a pomoc jí do postele, no řekne se to lehce, ale první dny to nejde jen tak. Ale po pár dnech už ani nevím, že mi to nešlo. Starají se o nás opravdu vzorně a péče je na úrovni, která je přímo lázeňská.

Jsem moc ráda, že jsem mohla, i když omezeně, s vámi být v Srbsku. Íčko sleduji denně. Moc mi pomáhá čtení nejen chatu a článků. Nyní rehabilituji na klinice a moc se těším, jak se sejdu zase někdy na posezení nebo výšlapu, ať jen s někým z vás či se všemi.

Doma mne čeká jistá rehabilitace - zahrada, zvířena, děti, vnoučata i tříměsíční pravnuk. Tyto disciplíny mi zaručí trvalý pohyb, radost z něj a sílu do života.  Už nebudu otálet - vstávat a cvičit. Ať to ušlapu a došlapu do bezbolestného konce.

Raz, dva, tři, raz, dva, tři...

PS: Když zaprší, tak tu loužičku raději obejdu. :-)

Letní soutěž 2023 zdraví
Hodnocení:
(5.1 b. / 31 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vlasta Ledlová
Maruško to je super zpráva. Držím ti palce, ať ti nožky brzy běhají jako srnce a hlavně bez bolesti.
Hana Rypáčková
Marie, to jsem vůbec neušila, myslela jsem , že jen nějaká indispozice. Přeji ti hodně sil vše zvládnout a zase nabýt pohyblivosti.
Naděžda Špásová
Marie, teď už se to bude jen zlepšovat, přeji ti, aby to netrvalo dlouho a běhala jsi zase jako čiperka. Možná na tom budu podobně, byla mi zjištěna artróza kyčlí o prstech na rukách jsem radši mlčela. Tak uvidíme, zatím mi chození jde. Tak se brzy uzdrav.
Jitka Hašková
Maruško, mě to zatím naštěstí nečeká, ale co mám kamarádky, tak všechny tvrdě rehabilitovaly a chodí výborně. I na tady na íčku např. Hanka Pol.. a Jarmila z Plzně. Určitě budeš také dobrá. Držím palce i pěsti, ať se ti daří.
Jaroslava Handlová
Sdílím Tvoji radost, že ses operace v Praze dočkala včas. Přeji Ti, abys se mohla brzy těšit i z toho „skákání přes kaluže". Čiň sobě hodně dalších radostí ze všeho, co máš ráda. Držím pěsti, Jarka

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.