Sny o životě na chatě či chalupě nekončí vždy dobře, realita bývá krutá
Ilustrační foto: Pixabay

Sny o životě na chatě či chalupě nekončí vždy dobře, realita bývá krutá

6. 6. 2023

Necháme si malý byt ve městě a většinu roku budeme žít na chatě či chalupě. Tak uvažuje mnoho lidí, kteří si plánují život v penzi. Přibývá však těch, kteří zjistili, že tento plán není tak idylický, jak mysleli.

Ceny chat a chalup klesají. Jedním z důvodů je, že si mnozí lidé nemohou při současném zdražení života dvě nemovitosti dovolit. Údržba rekreačního stavení něco stojí, cestování na ně také a tak někteří lidé přemýšlejí, zda zvolit život ve městě a vzdát se chaty či chalupy nebo naopak.

„Hodně lidí si koupilo chatu či chalupu v době pandemie, protože nechtěli být zavřeni v bytech, ale časem zjistili, jejich udržování je nad jejich síly. Jedná se jak o mladé lidi tak o seniory. Uvažují o prodeji a jsou zaskočeni, že ceny už nejsou tak závratné jako za covidu, že by teď v mnoha případech dostali zpravidla méně, než za kolik koupili,“ uvedla realitní makléřka Jana Kopecká. Z údajů různých realitních kanceláří vyplývá, že růst cen rekreačních stavení dosáhl stropu a zastavil se, místy už klesá. Průměrně se nyní chata či chalupa prodává za dva miliony šest set tisíc korun, ale loni byla průměrná cena tři miliony. Samozřejmě jde o průměr, protože na trhu jsou jak luxusní zrenovovaná sídla, tak polorozpadlé chatičky vyžadující nutnou rekonstrukci.

Mnohým majitelům chat a chalup přibyly starosti. Typickým příkladem jsou manželé z Ostravska, kteří jsou dva roky v penzi. „Chatu jsem zdědila po rodičích, potřebovala nemalé investice. Vrazili jsme do ní všechny úspory s tím, že v ní budeme trávit většinu roku. Jenže jsme onemocněla, musela jsem jezdit často do nemocnice a cesty z chaty z Beskyd do Ostravy začaly být finančně dost náročné. V penzi teď počítáme každou korunu, to znamená i to, co vynaložíme za benzín. Po zdražení energií jsme zjistili, že když zaplatíme náklady na bydlení v Ostravě, cesty na chatu, její údržbu, vyjdeme tak tak. Musíme se rozhodnout, kdy vlastně chceme žít, dvě domácnosti nezvládneme,“ vypráví sedmašedesátiletá Marta.

Podobnou zkušenost má její kamarádka, která rovněž vlastní chatu v Beskydech. „Mám to tam ráda, ale jsem sama, partnera nemám a jak tak všechno podražilo, dochází mi, že byt i chatu neudržím. Asi se přestěhuju na trvalo do Beskyd a byt prodám, i když mi to děti rozmlouvají a tvrdí, že zimu na chatě nezvládnu,“ říká.

Pozoruje, že chaty v okolí té její v době pandemie koupilo hodně mladých lidí, často rodiny s dětmi a teď jí prý říkají, že uvažují o prodejích. Ovšem už o chaty není tak velký zájem. Ten byl na vrcholu v roce 2021, kdy lidé prchali před lockdowny a karanténami z měst, takže v té době během roku vyrostla průměrná cena chaty v Česku o téměř osm set tisíc korun. „K enormnímu zájmu o rekreační chaty přispěl covid a s ním související omezení cest do zahraničí. Ale také bezbřehý ekonomický optimismus,“ uvedla Lucie Starovičová z portálu Bezrealitky. Její slova potvrzuje zkušenost šedesátileté Ivany, která vlastní chatu po rodičích. „Syn a snacha tvrdili, že ji opraví, že to není problém, že vydělávají hodně, navíc si na to vzali půjčku. Oprava začala. Jenže jak se teď tak všechno zdražilo, přišli s tím, že už nejsou schopni vše dál financovat. Vylezlo z nich, že jim tak skočily úroky z hypotéky, že ji tak tak utáhnou a na splátky půjčky na opravy chaty nebudou mít. Navíc syn přestal mít ve firmě takové kšefty jako dříve, provozuje restauraci, jenže jak tak lidé šetří ve všech oblastech, obrovsky mu klesly tržby. Tak jsme jednali s bankou, splátky nám snížili, ale nakonec je platím je, což je pro mě dost drtivé. Vážně uvažuju, že se chaty zbavím, přináší mi teď víc starostí, než radostí,“ vysvětluje.

Naopak někteří lidé tvrdí, že je rekreační stavení před ekonomickými obtížemi zachránilo. „Když zdražil plyn a elektřina, zavřeli jsme byt ve městě a odstěhovali jsme se na chatu. Topili jsme celou zimu dřívím, měli jsme ho od souseda, který nám udělal dobrou cenu. Přežili jsme v pohodě a ještě nám teď za to, co jsme v bytě ve městě ušetřili, teď plynárny vracely peníze. Chata nás zachránila, ale je fakt, že jsme zvyklí žít skromně a klidně jsme třeba dva týdny nebyli v obchodě a žili ze zásob,“ vypráví pětasedmdesátiletý Mirek.

Vlastnit chatu či chalupu je pro mnohé lidi sen a představují si, jak na ní prožijí pěkné stáří. Ten sen se může naplnit, ale také nemusí. Každopádně je vhodné si jeho realizaci předem velmi dobře promyslet a hlavně propočítat.

chaty a chalupy životní styl
Hodnocení:
(3.8 b. / 24 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Za zahradu a chatu za městem platím jen daň. El. a vodu tam nemám, ale za čtvrt hodiny tam jsem pěšky a vodu vozím autem z domova, když tam vařím. Neudržuji ji, spadne snad později než já. Ale teď jsem se vrátila z Českého Ráje z chaloupky a je to krása , pěší tůry na vše strany , venčení jen otevřít dveře /uklízím po psovi/, snídaně venku... Ale babči místní už se hrozí , že začne turistická sezóna, autobusy s koly na Hrubou skálu, zpoždění. Vyhovuje mi raději si zaplatit pobyt a poznávat svět než činčat starou chatu za městem..
Zdenka Jírová
Měla jsem hezkou chalupu po babičce, nechala jsem ji opravit, byla pěkná s malou zahradou. Užili jsme si jí s dětmi, ale když jsem zůstala sama, nemohla jsem ji udržet, neměla jsem auto a byla 150 km daleko. S těžkým srdcem jsem se rozhodla k prodeji. prodala jsem ji dobře za dobrou cenu v té době. Sice na ni stále vzpomínám, ale jsem ráda, za svůj úsudek. dnes mám potíže s chůzí a do chalupy v kopci bych ani nevyšla. Ale celý můj aktivní život jsme si ji užívali.
Jan Ciprys
Nejhorší na celé situaci je že lidé zpohodlněli a prodávají chaty a chalupy přes realitky tak je nikdy neprodají.Když se podívate na ty ceny nikde nenajdete chalupu která by měla mín jak 100m čtverečních.A nebo v minulosti bylo běžné že se chalupy za údržbu a finance pronajímali. To dnes neexistuje.
Ladislava Mikendova
Letos je to 50 let,co jsme si postavili chatu v nádherné lokalitě zatopených břidličných lomů .Je to úžasné prostředí, les,koupání .Užili jsme si toho všeho v době,kdy synové byli děti.Ani nám nevadilo,že jsme tu byli bez elektřiny a pitné vody. Manžel před 8 lety zemřel a tak tu od jara do podzimu bydlím sama.Pak chatu zazimuji a vracím se do pohodlného komfortního bytu ve městě.Mám tu výhodu,že až na výjimku,která nastala v mém zdravotním stavu loni při zazimování chaty /viz přísp." Znovu jsem se narodila"/ jsem zatím zdravá a důležité je že mám automobil .V době manželovy nemoci jsem se naučila zacházet s nástroji ,potřebnými údržbě a protože od nástupu do duchodu stále pracuji /jsem správce našeho družstevního domu/můžu si dovolit komfort dnešního aku nářadí. Těsně před kovidem jsem si nechala zhotovit hlubinný vrt a tak mám pitnou vodu /ve 49 metrech/.A také jsem si tím pádem mohla nechat zřídit koupelnu. Jinak je pro mne velmi důležité,že tu mám skvělé sousedy. A tak tady zatím žiji tak,jak jsme si s manželem představovali i když už jenom s mým zlatíčkem jorkšírkou Betynkou. Ráda bych přiložila fotografie,ale neumím to.Můžete mi někdo,prosím,poradit ?Díky !!
Irena Amlerová
Chalupu jsme důchodu užívali vždy od jara do podzimu a byli jsme tam spokojeni. Ovšem jak čas ubíhal, začali se měnit sousedé, s kterými jsme měli přátelské vztahy a taky manžel onemocněl. Když mi lékaři řekli co bude následovat, chalupu jsme prodali. Jsem ráda, že jsme se tak rozhodli, jelikož jsem musela zvládat péči o manžela, který poslední rok už byl trvalý ležák. Sama na tom nejsem ideálně, tak jsem ráda za menší byt, který mi velice vyhovuje a pokud zatoužím po přírodě, můžu jet navštívit přátele nebo jet na zájezd podle své představy.
Vladimír Mrázek
Ceny chalup neklesají, to je lež realitek, kterým v nabídce zůstaly pouze neprodejné. Žiji na chalupě celoročně a každý měsíc mám v kastlíku nabídku nějaké realitky na odkup. Život na venkově je levnější a klidnější a pokud nejste na horské samotě, vymoženosti dnešní doby máte dostupné. Mně nákup dvakrát týdně stačí, ale chalupa slouží zároveň jako výchozí bod častým výletům.
Eva Kopecká
Taky bych ráda střechu...ta mě tam nejvíc pálí...my se složíme....když mi úspory nevystačí. Kdyby to člověk věděl, že přijde covid a všechno to kolem, co ovlivnilo ceny směrem nahoru,byl by tu střechu udělal dřív. Zase v paneláku musíte vzít v potaz, že doplácíte na ostatní...teplo úniky, voda, elektřina společných prostor, všechno se rozpočítává. Ve svém si platíte jen svoje....
Jana Jurečková
Bydlíme s manželem na vesnici ve starším domku, ale už teď si děláme starosti, jestli to do budoucna budeme zvládat. Bude potřeba dát novou střechu a nové topení. Zatím děláme lokální opravy, jen pokud je to nutné. Ještě před zdražováním byl rozpočet na střechu 250.000,- Kč, nyní to bude víc.
Eva Kopecká
No....v létě jsem na chalupě, jedni mladí tam moc rádi jezdí, druzí vůbec. Co mě chalupa stojí? Poplatek jednou ročně na finančáku, vodu platím jednou za rok, jednou ročně odvoz odpadů, měsíčně zálohy na elektřinu. Zde mladí přispívají dvěma třetinami. Nájem a inkaso v bytě si platím sama. Pokud to spočítám, provoz chalupy ohledně poplatků mě vyjde ročně cca na šest tisíc. Kdybych tam jezdila i v zimě, samozřejmě bych spotřebovala víc proudu, vody, musela bych topit, ale doma bych to v bytě zase ušetřila. Benzín platí mladí, ale autobus mi tam jede, jak potřebuju. Takže nevím, zatím se opravdu chalupy zbavit nehodlám. Když je člověk na poplatky sám, je to znát. Na druhou stranu se mi samotné hospodaří líp a přehledně. Samozřejmě, že kdybych měla chalupu daleko, nešlo by tam v létě bydlet, protože mladí do práce dojíždějí. Já na ten autobus zatím mám, za obě cesty tam i zpět necelá stovka. Ovšem žít v Praze a chalupařit v Krkonoších, to do peněz lézt musí. Na stranu druhou si ale umím představit chatu se zahradou na okraji našeho města, kam bychom to měli ještě blíž..... samozřejmě, úpravy, opravy děláme, budujeme, ovšem v rámci našich finančních možností. K bazénu s protiproudem jsme se zatím nedokopali a myslím, že to ani v plánu nebude..... záleží,jak je člověk náročný.
Svatava Páleníková
Naši chatu jsem prodala, sama jsem už na práci na zahradě nestačila, rodina moc neměla zájem. mrzelo mě to, ale už jsem to obrečela a teď jezdím se seniorským klubem každý druhý týden na výlety. Dnes jsem ráda, už bych na údržbu neměla ani sílu ani peníze.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 45. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?