Zelená žabka aneb brouk v hlavě
FOTO: Jana Kollinová

Zelená žabka aneb brouk v hlavě

18. 5. 2023

„Poslední dobou mě honí mlsná,“ říkávala babička ve chvílích, kdy si pochutnávala na čerstvě upečeném ovocném koláči, bohatě posypaném sladkou máslovou žmolenkou nebo na zlatavých buchtách s jablkovými povidly.

Nic mi to neříkalo, protože jsem od malička měla ráda maso, ne proto, že bývalo na jídelníčku zřídka, ale sladké mi nechutnalo. Až donedávna.

Začalo to nenápadně. Párkrát jsem snědla gumové medvídky nebo čokolády, které byly původně určeny pro vnoučata, až se z nákupů takzvaně do zásoby staly nákupy k okamžité spotřebě. Sladké mi zachutnalo, obzvlášť hořká čokoláda s celými oříšky. Když jsem nedávno sáhla po své obvyklé značce, překvapilo mě logo zelené žáby v kruhu, kterého jsem si dříve zřejmě nevšimla. Vzala jsem jeden kus z krabice a ejhle, další za ním byl bez symbolu čtyřnohého živočicha. Koupila jsem obě čokolády, přihodila další bez oříšků, k tomu několik stejně označených čokoládových sušenek a s košíkem sladkých "vzorků" zamířila k pokladně.  

Doma jsem pamlsek rozbalila, ulomila pořádný kus, vložila do úst, pečlivě narovnala obal, nasadila brýle a  začetla se do informací psaných droboučkým písmem. "S přírodou hrajeme fair,“ sděloval výrobce. To znělo slibně. „100 procent udržitelně získávané kakao.“ Písmenko "o" bylo vyvedeno ve tvaru srdíčka. Roztomilá drobnůstka, ale co znamená udržitelně získávané kakao? Vedle výživových údajů se grafik vydováděl s obrázkem ulomeného kousku čokolády a nápisem „Vaše porce (21,2 g)“. Uvědomila jsem si, že jsem právě snědla 42,4 g, ne-li více, a přestalo mi chutnat.

Dále jsem se dozvěděla: "Podporujeme zalesňování a zodpovědné pěstování kakaa“ a certifikaci výrobce dekladoval logem Rainforest Alliance s žabičkou v kruhu. Skvělé, ale co se konkrétně změnilo, že se najednou objevila žabka jsem z kusých hesel na obalu nepochopila. Hledala jsem informace o Rainforest Alliance a dočetla se, cituji:


„Rainforest Alliance představuje certifikaci udržitelnosti. Chce pomoci etickým pěstitelům, aby byli klimaticky chytří.  Tedy označení zelená žabička mají potraviny, které pochází od pěstitelů zapojených do projektu udržitelného zemědělství, kteří používají technologie proti změně klimatu, např. suchu, horku, povodním a jiným přírodním pohromám na zásadách udržitelnosti.“


Nevím jak komu, ale mně zelená žabička nasadila brouka do hlavy, a tak možná ještě nějakou dobu budu s kouskem čokolády v ruce přemýšlet o tom, zda udržitelné zemědělství používá technologie ohleduplné nejem ke klimatu, ale hlavně k lidem. 

 

 

 

 

 

 

gastronomie glosa
Hodnocení:
(4.5 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Také jsem něco zaslechla o označení výrobku žabkou, ale dnes už člověk neví jakými nesmyslům či smyslům věřit a hořkou čokoládu s oříšky či mandlemi mám také ráda.
Hana Šimková
Jeden zvědavý člověk si nechal zjistit co výrobky se žabičkou obsahují a dozvěděl se, že obsahují sparkprotejn ,oxid grafenu, měď, a nějaký konzervanty na bázi herbicidů.
Libuše Křapová
Mouční červy produkují méně skleníkových plynů než brojleři - hm, zajímalo by mne, kolik červů je zapotřebí na jednu porci oběda. Jeden brojler je k obědu pro celou rodinu. Kolik sklen. plynů vyrobí červi,aby se jich najedla ta samá rodina? Jano, to by měli vědci vyzkoumat, že jo :-) Možná by nám ty brojlery nakonec i schválili :-)
Jana Kollinová
Hanko, to sem svým článkem nechtěla sdělit ani vyvolat nějaké negativní emoce. Pro labužníky jsou běžně k dostání křupaví červíci s příchutěmi kari, česneku. chilli nebo skořice, čokolády, medu. Stačí zadat do vyhledávače jedlý hmyz a z nabídek budou oči přecházet. Vzpomeň si na otce Školastika v podání F. Smolíka, jak v pohádce Hrátky s čertem zkušeným pohmatem kontroluje, která z kobylek zavěšených na šňůře je dostatečně vysušená. :-))
Hana Šimková
Se žabičkou nic nejezte. Je to prý jedovaté.
Alena Velková
Paní Kollinová, ti mouční červi mě pobavili :-)
Anna Potůčková
O významu zelené žabky jsem neměla ani ponětí. Schválně budu v prodejnách hledat takto označené sladkosti.
Zuzana Pivcová
No, Jani, pěkná a moudrá úvaha. Ale ty zahraniční výzkumy a hlavně klimatická doporučení mi dost nesednou. Pro mě je to ve smyslu Ušetřit korunu a vydat na jiném milion.
Jana Kollinová
Na všechno se lze dívat z té lepší stránky. Hmyz je součástí jídelníčku v Jižní Americe, na Blízkém východě a Austrálii a začíná pronikat i na trh v Evropě. Je jedním ze zdrojů potravy v boji proti hladomoru. Kdo ví co všechno a v čem jíme my. :-) S mírně pozdviženým obočím jsem si přečetla závěr jedné vědecké studie, že mouční červi produkují o 23 procent méně skleníkových plynů než brojleři. :-)
Jan Zelenka
V dnešní době je velmi těžké rozlišit, jaké informace ohledně životního prostředí jsou ještě pozitivní a které ne. Uklidňuje mne ale vědomí, že v historii Evropy bylo několik dramatických klimatických ran, které zničily celé civilizace a přesto Evropa všechno přežila. Snad přežijeme i Green Deal.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 45. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?