
Ilustrační foto: Pixabay
Úspory seniorů. Kam schovat našetřené peníze před vysokou inflací?
14. 4. 2023Je lepší mít peníze pod polštářem, v bance na běžném účtu, anebo je převést na termínovaný vklad? Zkusit nechat vydělávat peníze na akciových trzích nebo zvolit konzervativní podílové fondy? A co raději našetřené peníze investovat do zateplení domu či fotovoltaiky?
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní
příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke
konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv
vulgarismy.
Pro vkládání příspěvků do diskuze se musíte přihlásit
Danka Rotyková
16.4.2023 11:48
Já neinvestuji, to ponechám mladším, já se snažím pomáhat svými penězi tam, kde je to potřeba. Je to rozhodně lepší, než je nechat na běžném účtu, kde je neustále užírá inflace. Na to nepotřebuji finančního poradce. Pokud bych měla nějaké přání, je nejlepší si ho splnit co nejdříve. Záloha na letní dovolenou je asi teď to nejjednodušší. Nad nabídkami finančních domů už nepřemýšlím, pro mne je to ztrátový čas. Myslím si, že finančními záležitostmi jsem se zabývala dost dlouho, nejméně do 62 let. Je čas tvořit a čas si užít, pokud to ještě jde.
Antonín Nebuželský
14.4.2023 18:45
V téhle době už nesysluji. Koupím si z našetřeného co chci. Manželka ráda šetří, tak máme občas konzultace":-) Nicméně, co koupím teď, koupím levněji než abych na něco čekal.
Oldřich Čepelka
14.4.2023 18:25
Ivano, jako obvykle vypadají tvoje argumenty dobře, ale nemáš pravdu ani v jednom. 1. Že výnos 8% je z pohádek? Psal jsem o 6-7%. snadno to najdeš ve investičních nabídkách bank. Najdi si na https://www.kurzy.cz/akcie-svet/historicke-indexy/ třeba americký akciový Dow Jones index. Neustále stoupá! 2. A inflace – budeš se divit – tomu naopak nahrává, zvyšuje ty zisky. Snadno si ve fin. materiálech najdeš zjištění jako: „Od roku 1870 ceny akcií dlouhodobě neustále rostou a díky kombinaci rostoucích cen a dividend jsou akcie dlouhodobě nejvýnosnějším typem investice. Reálný výnos akcií v USA po očištění o inflaci (!!) za uplynulých 145 let vychází zhruba na 6,5 % p.a.“ Za posledních asi 15 let to bylo 6-8%, úplně běžně. A nejen to. Vývoj ceny akcie firmy odpovídá s vývoji jejích zisků. Ty zisky firmám dlouhodobě rostou vlivem inflace, ale také díky rostoucímu počtu obyvatel (spotřebitelů) a díky rostoucí produktivitě práce ve firmě. Proto v průměru musí ceny akcií dlouhodobě růst rychleji než inflace. Vtip je tedy v tom, že když je inflace, roste příjem firem, ne naopak Vedle toho ještě akcie vytvářejí pravidelný výnos formou dividend. Takže ty firmy, které dividendy vyplácejí (ne všechny), ti ještě navalí další prachy. Jako třeba Microsoft, který si taky můžeš kdykoliv koupit! 3. Že vybrat peníze z fondů nějaký čas trvá? Jak to myslíš? Když je máš v otevřených fondech, tak je na vybrání peněz potřeba zhruba pět dní až týden. To přece není dlouho!
Alena Majcherová
14.4.2023 18:14
Ani první rada, ani druhá, ani pátá ani desátá. Utratit a užít si těch peněz (dovolená, lázně, welnes atd. i několikrát v roce !!!). Něco nechat na zlé časy samozřejmě, něco na pohřeb, zbytek rozfofrovat.
Jarmila Komberec Jakubcová
14.4.2023 15:32
Ještě existuje jedna možnost jak zhodnotit či znehodnotit své úspory a to obchodovat na akciové burze. Jinak už to napsala Jitka C. tak i Ivana K.
Lenka Kočandrlová
14.4.2023 12:16
Viděla bych to na koupi investičního zlata,to jediné těžko bude ztrácet cenu.
Bohumil Drábik
14.4.2023 10:50
Úspory doporučují: do výcovy děti,nemovitostí,drahých kovů,umění, NE FONDY,ty chtějí je n pomoc k vlastímu ZISKU !!!
Oldřich Čepelka
14.4.2023 10:48
Můj kamarád měl to štěstí, že už před mnoha lety, dávno před důchodem, si u ČSOB založil účet, posílal ušetřené peníze a nechal všechno na jejich bankéřce. Postupně suma vzrostla a on si z toho občas vybírá. Mnohaletý průměrný výnos (zisk) má 6-7% ročně. Má to v otevřených akciových podílových fondech. Tam je třeba 50 největších evropských firem. Ty nemůžou zbankrotovat, a jestli jedna nebo dvě, tak určitě ne dalších 48, jsou to příliš velké firmy. No a ty akcie sice kolísají, jednou jdou dolů, jednou nahoru, ale dlouhodobě stále stoupají. Neotřese s nimi ani 2. svět. válka, ani fin. krize 2008, ani covid, ani válka na Ukrajině. Jen se maličko zhoupnou a jdou zase nahoru. Jen se člověk musí rozhodnout, jestli chce mít úplnou jistotu (pak nemá žádný zisk), anebo jestli chce mít zisk při určitém malém riziku. Ale to riziko může náš důchodce klidně podstoupit, protože to jsou vlastně peníze, které v minulosti ušetřil a nyní stále dostává svůj důchod.
Zpět na homepage Zpět na článek
Doporučujeme
Články z Drbna.cz
Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.
Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:
- Váš nejnovější článek
- Nejnovější komentáře k vašim článkům
- Nové vzkazy od přátel
- Nové žádosti o přátelství
JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí.
Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 17. týden
Tento týden se budeme ve vědomostním kvízu věnovat vážné hudbě. Jak dobře ji znáte? To uvidíme...
AKTUÁLNÍ ANKETA