Čekání
FOTO: Věra Ježková

Čekání

8. 4. 2023

Čekání. Ten prázdný čas po něčem před něčím. Časoprostor, často ničím nevyplněný. Čekání jsou různá. Záleží na tom, kde, kdy a na co člověk čeká. Mám na mysli hlavně čekání krátkodobá až mírně střednědobá, tedy ne například čekání v zimě na jaro.

Čekání na tramvaj, autobus, vlak; ve frontě v obchodě; bezmocné čekání v dopravní špičce.

Čekání v čekárně u lékaře – zde záleží i na tom, u jakého. Někdo se bojí při čekání u zubaře (já ne), my ženy míváme obavy před vyšetřením u ženského lékaře nebo vyšetřením mamologickým. Možná i pánové mají své obavy. Čekání na výsledek vyšetření – vlastního i toho, o koho se bojíme.

Někdo si při čekání čte, baví se s čekajícím neznámým člověkem, dělá cosi na mobilu, dřímá … Já při čekání jen čekám. Případně prohodím pár slov s druhým spolučekajícím. Nedokážu se na nic soustředit. Pokud nemůžu při čekání na tramvaj nebo autobus sedět, chodím. Stání na místě mě unavuje a umocňuje moji netrpělivost.

Nečekané čekání pod přístřeškem, až přestane pršet, pokud jsme se neprozřetelně vydali ven za podmračeného dne bez deštníku a cestou nás zastihl déšť.

Čekání v restauraci na objednané jídlo. Může být příjemné, až totožné s těšením.

Čekání, až se konečně dostaví spánek.

Snadno se lze vypořádat s čekáním, až skončí otravná reklama v televizi.

Čekání na příchod toho, koho máme rádi. To bývá spíš radostné očekávání. Na rozdíl od čekání na opozdilce – kdykoliv a kdekoliv. Jak praví aforismus: „Dochvilnost není nic jiného než nutnost čekat na ostatní.“ Čekání, až zazvoní telefon.

Akademická čtvrthodinka. Například dychtivé čekání na vyučujícího, jehož předmět máme rádi. Nebo naopak, nadějné čekání, že vyučující neoblíbeného předmětu se nedostaví. To se ovšem většiny z nás starších už asi netýká.

Čekání vnímám převážně jako pocit nelibý. Nejčastěji čekám před odchodem nebo odjezdem někam. Vždy vím, kdy odjíždí příslušný dopravní prostředek. A protože nerada chodím na poslední chvíli, jsem připravena dřív – a čekám. Pokud jedu za někým, nudné čekání se mísí s těšením. Pokud ovšem od někoho blízkého odjíždím, je mi při čekání trochu smutno – navzdory tomu, že jedu domů, kde jsem ráda.

Byla-li člověku dána do vínku trpělivost, čekání snáší jistě lépe než my, kteří tímto darem neoplýváme.

Jak jste na tom s čekáním vy?

glosa životní styl
Hodnocení:
(5 b. / 29 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marcela Pivcová
Pro mě je čekání většinou velmi nepříjemné.Na zastávce autobusu přecházím, sleduji čas, vyhlížím autobus... Nejnepříjemnější je čekání u doktora, které mám spojené téměř vždy s pocity napětí i nevolnosti, takže si s nikým povídat nezačnu a na časopis nebo knížku bych se nesoustředila. Výjimkou může být jen konverzace v čekárně veteriny, pokud jdu s kočkami třeba na očkování nebo jen ostříhat drápky. Teď čekám jen, kdy už se konečně změní počasí na opravdové a trvalé jaro, na které se aspoň těším.
Soňa Prachfeldová
Jsem netrpelivá při jakémkoliv čekání. Nevydržím na místě.
Věra Ježková
Děkuji vám za zajímavé komentáře. Zuzko, ztotožňuji se s tebou. Jano, Shakespeare řekl: „Čas ubíhá různě, podle toho, s kým.“ Co se týká hvězdiček, člověk se někdy uklikne. :-)
Jitka Hašková
Snažím se vyhnout čekání, ale co se dá dělat, rozčilováním si člověk nepomůže. Většinou to příjemné není. Když je setkání s milými lidmi, tak se musí počkat, až se sejdeme všichni, my co, čekáme si to zpříjemníme hovorem, většinou jsme se dlouho neviděli.
Lenka Kočandrlová
Celý náš život je v podstatě jen čekání - na smrt. Tak si to čekání všelijak zpříjemňujeme,kazíme,snažíme se oddálit nevyhnutelné.... Já jsem už asi 8 let v klidu,jakékoliv čekání už mne nerozčílí,ani fronta u pokladny, jen k doktorovi jdu vyloženě s odporem,neb tam ani objednání předem nezajistí,že v tu hodinu a minutu přijdu na řadu,a ještě k tomu bez omluvy !! se čeká a čeká.
Anna Potůčková
Co se čekání týče, tak čekám nerada. V těchto dnech čekám hlavně na jarní počasí, té zim mám už "plné zuby". Nejvíce je mě však proti srsti čekání u lékařů
Zuzana Pivcová
Se svou povahou čekám nerada. Dříve jsem si vlastně přála, aby rychle utíkal čas, abych už se konečně něčeho dočkala. To dnes rozhodně nechci.
Naděžda Špásová
Čekání na cokoliv nemám moc ráda, trpělivost není zrovna moje silná stránka. Občas jsem při čekání komunikativní, někdy si hraju něco na mobilu. Je to podle lidí kolem.
Miloslava Richterová
Čekám většinou v klidu, zatím jsem nejdéle čekala na pohotovosti od 18 do 24h, po půlnoci jsem poprosila o propuštění, to už jsem čekala na výsledky z krve, přišla jsem ráno a pak už jen čekala 4h, než jsem přišla na řadu.
Jana Kollinová
Nerada čekám, na nepříjemné i to příjemné, i když pocity bývají odlišné. „ Dobré věci přijdou na ty, kdo čekají,“ říkají Angličané, u nás používáme přísloví "Kdo si počká, ten se dočká," ale o dobrém už se nezmiňuje, i když je všeobecně vnímáno pozitivně. Celoživotně se snažím čekání vyhýbat, ale marně, je mi vnucováno okolnostmi, o kterých se zmiňuješ. Je neuvěřitelné, jak se při čekání mění vnímání času - vteřiny se stávají minutami, minuty hodinami. Příjemné chvíle se řídí opačnými pravidly.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 26. týden

Lidé vyrazili, anebo brzy vyrazí na dovolenou. Jak znáte oblíbené turistické destinace či zajímavosti Evropy? Vaše znalosti prověří kvíz tohoto týdne.