Babi, tohle nesmíš. Děti vychovávají rodiče a prarodiče. Úlet nebo trend?
Ilustrační foto: Pexels

Babi, tohle nesmíš. Děti vychovávají rodiče a prarodiče. Úlet nebo trend?

6. 4. 2023

Radí, kritizují, vnucují své názory. Tak se čím dál častěji chovají děti a mladí lidé k dospělým. A ti si to nechávají líbit. To, že staří poučují mladé, je jev z minulosti, nyní je tomu přesně naopak.

„Stále jsem jim opakovala, že kradou naši budoucnost a nemohou dál žít tímto životním stylem. Změnili se, pochopili. Otec je teď stoprocentní vegan, máma to zvládá zatím tak na devadesát procent, ale pracujeme na zlepšení.“ To jsou slova, která před časem veřejně pronesla Greta Thunbergerová, když jí bylo patnáct let. Dívenka, která se narodila v roce 2003, se stala před několika lety jednou z nejznámějších světových celebrit, stýkala se se světovými lídry, jezdila z jedné konference na druhou. Stejně jako „vychovávala“ své rodiče, působila i na politiky a známé osobnosti.

Na jedné straně to byl pozitivní příběh – obyčejná holka se snažila upozornit na skutečně vážné nebezpečí spočívající ve znečišťování a ničení přírody. Na straně druhé to bylo poněkud směšné – dospělí vzdělaní lidé s obrovskými pravomocemi způsobně poslouchali poučování ze strany malé copaté školačky. Působila přitom přísně, důležitě, nekompromisně, bez špetky nadhledu či humoru. A okolí jí šlo na ruku. Když se rozhodla, že nechce dál chodit do školy, prosadila si roční tvůrčí volno, aby mohla podniknout plavbu přes oceán a objíždět všechny možné konference. Přitom v jejím rodném Švédsku je povinná devítiletá školní výuka a ona ji odmítla dokončit.

Dříve by takové dítko rodiče seřvali, ve škole by mělo malér, ale nejspíš by ho vůbec nenapadlo, že si něco takového může vymyslet, natož prosadit.

Greta je však ukázkou toho, že žijeme v době kultu dítěte. Ten spočívá mimo jiné v tom, že v rodinách děti čím dál častěji rozhodují o tom, co se bude jíst, kam se půjde, co se bude dělat.

Jsi starý, potřebuješ poučit

Nyní se na toto téma rozproudila veřejná diskuse poté, co ministr školství Vladimír Balaš v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl následující: „Kritické myšlení je třeba zapojovat na všech stupních. Možná bychom mohli zapojovat studenty na středních školách, kteří tomu lépe rozumí, aby vychovávali rodiče a prarodiče.“

Vyvolalo to velkou názorovou bouři. Takže studenti by měli vychovávat rodiče a prarodiče? Pryč je doba, kdy starší předávali zkušenosti mladým? Kdo dokáže definovat, čemu lépe rozumí mladí a čemu staří? Objevily se však i opačné názory v tom smyslu, že mladí lidé umějí lépe využívat moderní technologie, lépe se orientují v záplavě informací a tudíž je umějí lépe vyhodnocovat. Což je ovšem v rozporu s mnoha výzkumy na toto téma z poslední doby, z nichž vyplynulo, že naopak lidé vyššího věku se na internetu chovají výrazně obezřetněji než mladí lidé a méně často v tomto prostředí naletí různým podvodníkům. Ministr za svá slova sklidil kritiku, nicméně je třeba znát kontext, v jakých je vyslovil. Bylo to v souvislosti s otevřeným dopisem jednoho pedagoga, který se ptal, jak má poznat, co je či není dezinformace a ministr se podivil na tím, že pedagog něco takového neví. Následně pak řekl, že mladí lidé se umějí ve světě dezinformací dobře pohybovat a mohli by své znalosti předávat dál.

Nicméně celá tato aférka jen potvrdila jev, který čím dál více zasahuje současnou společnost a sice jakési všeobecné přesvědčení, že děti a mladí lidé mají automatické právo poučovat starší lidi, protože jsou chytřejší, vzdělanější a díky umění ovládat moderní technologie se lépe orientují v současným problémech. Kdo je starý a neumí to perfektně s počítačem, je zařazen do škatulky: do ničeho se nepleť, o ničem nemluv, tvůj názor je divný, to je jasné ještě dříve, než ho vyslovíš.

Pozor, je tu diktatura dobra

Takto problém před lety popsala psycholožka Jiřina Prekopová: „Současný kult dítěte je přehnaný. Mám zkušenosti, že děti, které vyrůstaly v příliš liberálním prostředí, se staly tyrany. Když byly malé, dělaly si co chtěly a tak z nich vyrostli egoisté. Své děti vychovávají tak, jak byli vychováni oni. Kolabují jim manželství, mají pocit, že mají ve všem pravdu, nedovedou se chovat ve společnosti. Byla jsem toho svědkem v Německu, pak tento trend dorazil do Česka. Nepřinese nic dobrého,“ varovala už před několika lety.

Trend má různé podoby, takto se projevuje v jedné ostravské rodině. „Jsem naprosto zoufalá. Má vnučka ví všechno nejlépe, říká nám, co máme jíst, co si máme myslet. Stala se z ní taková trochu směšná mudrlantka,“ říká třiasedmdesátiletá Eva. „Pohádali jsme se, když nám řekla, koho máme volit za prezidenta. Prostě přišla a řekla, že doufá, že volíme toho a toho. Manžel se smíchem řekl, že se chová jako komunisti, kteří nám diktovali, koho máme volit. Urazila se,“ dodává.

Psychologové používají výraz diktatura dobra. Jedná se o případy, kdy se někdo snaží prosadit své myšlenky, o nichž je přesvědčen, že jsou jediné správné a odmítá připustit, že by snad někdo mohl mít jiný názor. Ten výraz je výstižný pro současný jev, kdy děti a mladí lidé poučují rodiče a prarodiče, říkají jim, koho mají volit a jaký druh jogurtu si mají koupit.

„Rád mluvím s mladými lidmi a vážím si toho, že můj syn se mnou rád diskutuje. Ale vždy, když má tendence začít mě poučovat, ohradím se. Pochopil a jsme si rovnocennými partnery. Já ho nepoučuju, jen se mu snažím sdělit své zkušenosti, kterých mám z běžných životních situací víc než on. On zase přispívá svými většími zkušenostmi ze světa moderních technologií, sociální sítí, dezinformací. Oba jsem našli cestu, jak se obohacovat, ale když nasadí příliš výchovný tón, vždy mu připomenu, že starší a tudíž zkušenější v tom, co je důležité, tedy v běžném životě, jsem já,“ vypráví jednašedesátiletý Robert.

Každopádně se jedná o jev, který v poslední době sílí a nabírá různé podoby. Od děvčátek, které poučují politiky co si myslet a co jíst, po politiky, kteří navrhují, že by studenti měli vyučovat rodiče a prarodiče.

 

 

rodina vnoučata životní postoj
Hodnocení:
(4.8 b. / 22 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libuse Lysova
Zajimalo by mne, jak mladi, kteri nemaji vubec zadne zivotni zkusenosti, umi presne urcit co je pravda a co dezinformace. Jak se v te premire informaci vyznaji a bezpecne rozeznaji pravdu a lez, na zaklade ceho? Ze to hlasaji ti spravni politici a media? Je fajn, ze se mladi vyznaji tak dobre v modernich technologiich a tak je fajn si nechat poradit. Ale to neznamena, ze my starsi jsme uplne tupi. Nezapomente, ze za nasi generace vznikly prvni pocitace a programy, ja sama jsem se na VS ucila programovat. A veskery pokrok nastartovali uz nasi rodice a prarodice, mladi lide vsechno dale zdokonaluji, vylepsuji a hledaji nove cesty. Tak proc nas brat za nicemu nerozumejici hlupaky, kterym musi radit malem deti, protoze se v nicem nevyzname a nic nechapeme? Hloupi lide se vyskytuji mezi vsemi vekovymi skupinami. Ti, kteri se povysuji nad starsimi lidmi nesmi zapominat, ze i oni jednou zestarnou a mlada generace se k nim bude chovat minimalne stejne neuctive a s opovrzenim jako oni k nam.
Olga Škopánová
Paní Jelínková něco jiného je úhel pohledu a něco jiného zjevná lež.
Hana Rypáčková
Myslím,že bych měla poslechnout děti nebo vnoučata, když mi budou říkat: "Nedávej boty do lednice".
Naděžda Špásová
Souhlasím s Janou Kollinovou. Jen bych chtěla ještě podotknout, že íčkařky, které nejsou schopné dát povinné informace na svůj profil by se tu vůbec neměly angažovat. A ještě něco, že pokud by mi některé z dětí řeklo, že něco nesmím, tak by to udělalo jen jednou.
Jiří Dostal
:-) Jeden z důsledků obecné krize kompetencí... :-)
Sylva Šporková
Paní Jelínková, dezinformace není "jiný pohled na věc", ale lež. Takže názor (např. na naši pomoc Ukrajině) nemůže být dezinformace, ten může mít každý jiný. Ale říkat např. to, co ta učitelka v Praze že na Ukrajině žádná válka není - to je lež - tedy dezinfomace.
Sylva Šporková
Mám k tomu dvě připomínky. 1. Starší lidé se sice chovají na netu víc obezřetně (nedávají tak fotky, neukazují cleý svůj život) - ovšem na druhou stranu daleko hůř rozenávají fakta od dezinformací: např. řetězovým e-maiům s vymyšlenými nepravdami uvěří většinou jen starší lidí, stejně tak jich víc nalítne na netu podvodníkům. Takže tam by "pomoc" mladých vůbec neškodila. 2. Ale hlavně - jak si kdo své děti vychová, takové je má. Kdo na výchovu rezignpval nebo vychoval "špatně" - jen sklízí ovoce v podobě věty "babi, to nesmíš".
Miloslava Richterová
Nemyslím si, že by nás článek nějak rozvracel, popisuje situaci, kdy mládí má často starého člověka za nulu, alespoň já jsem se s tím setkala.
Jana Kollinová
Článek jsem četla se smíšenými pocity. Gréta je účelově vymodelovaný a veřejně prezentovaný "biofracek," který splnil svoji jistě dobře zaplacenou misi. Téma "Jsi starý, potřebuješ poučit" jde mimo mě, protože nic obdobného se v naší rodině, u mých přátel a známých nevyskytovalo a do teoretických debat na obdobné téma jsme nikdy nezabředávali. Diktatura dobra? Zajímavá odborná definice pro pár facek, kterými nás rodiče zcela výjimečně "poučili". Z mého úhlu pohledu je článek jedním z těch, co nepřispívají ke sbližování generací. Se zájmem budu sledovat příspěvky Monika Monca, která je aktivní na jiných platformách a určitě nepatří do kategorie zralých. Může nám nabídnou zajímavé názory - viz "sto let za opicemi".
Monika Monca
Ono to vzdycky bylo spis naopak. Starsi generace predavyly zkusenosti mladym, bohuzel dnes doba pokrocila natolik rychle, ze vetsina zkusenosti, ktere by nam mladym teoreticky prarodice mohli predat, nam jsou doslova k nicemu. Naopak, v nekterych ohledech jsou starsi lide proste "sto let za opicemi", aspon co se tyka internetu, hlavne tedy podvodu na nem - den co den se muze vyloupnout novy druh podvodu a naivni stary clovek, zvykly, ze se o nej a jeho bezpeci nekdo postara ("za nasich dob tohle nebylo", "tohle by komunisti nedovolili" ...haha, a podobne ), je slabsi kus, na ktereho se podvodnici zameri. Do toho, koho moji prarodice voli, mi nic neni, nevidim duvod je o necem poucovat, stejne tak at si nechaji sve nazory na valku na UA, ja jim nic vyvracet nbudu, pro klid v rodine ... @Helena Jelinkova a vy tedy mate patent na rozum?

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 45. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?