Zoo Praha představuje zvířecí sirotky
Zebra Grévyho. FOTO: Petr Hamerník

Zoo Praha představuje zvířecí sirotky

17. 12. 2022

Ne každé zvíře v Zoo Praha se těší pozornosti sponzorů či adoptivních rodičů v uspokojivé míře. Opomíjené druhy teď zahrada tradičně během Adventu představuje veřejnosti.

Jejich podpora může být skvělým vánočním dárkem, který potěší nejen vaše blízké, ale současně pomůže našim zvířecím sirotkům.

„Některá z našich zvířat mají mnoho sponzorů a adoptivních rodičů. V tomto ohledu jsou nejoblíbenější surikaty, vombat nebo tučňáci. Několik druhů se však nachází na opačné straně škály, a to buď proto, že je chováme příliš krátce, nebo jsou zkrátka přehlížené. Naše tradiční prosincová adopční kampaň proto vybízí k podpoře těchto sirotků,“ říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek s tím, že kromě savců jsou v kampani zastoupeni i ptáci, ryby, plazi či bezobratlí.

Adopce zvířat je již tradičním a oblíbeným produktem Zoo Praha. Adoptivní rodič se stává členem širokého klubu přátel zoo, je zván na významné společenské akce: například na slavnostní zahájení nové sezóny na jaře, na výroční slavnost v září či na setkání sponzorů na podzim. Kdo konkrétně tedy letos hledá své mecenáše?

Mezi zmiňované, možná překvapivě, patří například zebra Grévyho. Největšího a současně nejohroženějšího druhu těchto nezaměnitelných lichokopytníků zbývá v Keni a Etiopii necelé dva tisíce jedinců. Ohrožuje je úbytek vodních zdrojů i konkurence dobytka. V Zoo Praha je lidé naleznou v blízkosti žiraf v Africkém domě.

Foto 2_DSC06502_export.jpg
                                                                                                        Štětkoun afrivký. FOTO: Oliver Le Que

Dosavadními sirotky jsou i staronově chovaní štětkouni afričtí. Dva bratři teprve minulý týden obydleli jednu z hlavních expozic Rezervace Dja. Adopce či sponzoring těchto rezavých pralesních prasat může být odvážně vtipným vánočním darem.

 Foto 3_Z09_3620_export_2500px.jpg
                                                                                                      Talapoin severní. FOTO: Jan Hamerník

I další zástupci kamerunské fauny osídlivší nový pavilon goril teprve hledají své podporovatele. Talapoin severní, oproti gorilám naopak jeden z nejmenších primátů Afriky, zaujme nejen svými rozměry, ale i nazelenalou barvou srsti a mezi opicemi výjimečnou schopností plavat. Portrét vůdčího samce Šklíby na adopční listině vykouzlí úsměv na tváří nejednomu milovníkovi zvířat.

Rezervaci Dja ale neobývají jen ochlupené siroty. V jenom z vivárií můžete pátrat po málo prozkoumané želvě ohebné. Tajuplná obyvatelka pralesního podrostu se vyznačuje částečně uzavíratelným krunýřem i oblibou v pojídání drobných obratlovců. I ona se teď shání po adoptivních rodičích.

Pozornost si zaslouží i tvorové, kteří ve většině lidí nevyvolávají libé pocity. Zákeřnice hrozivá – až pět centimetrů velká, dravá ploštice – nepochybně patří do této kategorie. I ona obydlela vivária Rezervace Dja. V době, kdy ve světě hmyzu rapidně ubývá, je připomínka jeho barvitosti i nenahraditelnosti zásadním sdělením. Adopce impozantně vyhlížejícího hmyzího lovce s přiléhavým názvem potěší ty otrlejší z příznivců zoo.

Foto 6_D85_0508_export.jpg
                                                                                                    Husice australská. FOTO: Jan Hamerník

Opomíjeným druhem je i nápadně zbarvená husice australská. Příbuzná našich kachen obývá mělké vody daleké Austrálie. Není proto divu, že v Zoo Praha ji návštěvníci naleznou v Darwinově kráteru po boku vombata či klokanů. Stejně jako v přírodě, také zde žijí husice v páru, který spolu často zůstává po celý život. Podporu husice tak můžou lidé svým blízkým darovat i jako vzor zvířecí věrnosti.

Své adoptivní rodiče hledají i docela němé tváře, které se prohánějí ve vodních příkopech pavilonu Indonéská džungle. Asijský sumec pangas vláknoploutvý je oproti kulinářsky proslavenému pangasovi spodnookému kriticky ohrožený; v jednom ze smutných seznamů se dokonce ocitl v první stovce nejohroženějších druhů světa. Může za to nezodpovědné vodní hospodářství i intenzivní lov. Adopce těchto „sladkovodních žraloků“ jistě udělá radost nejen všem vášnivým akvaristům.

Kromě zvířecích sirotků můžete samozřejmě vybírat ze stovek dalších druhů zvířat chovaných v Zoo Praha. Adopční či sponzorský formulář snadno vyplníte na webu https://www.zoopraha.cz/jak-pomoci/adopce/seznam-zvirat-pro-adopci.

 

příroda ZOO
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5.2 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Je to hezký nápad mít pocit, že jsem pomohla konkrétnímu tvorovi. Ale ve skutečnosti je to tak, že peníze na adopci či sponzoring neslouží jen těm vybraným zvířátkům, zatímco některá další by neměla nic. :-D Patří celé zoo.
Alena Gebauerová
Na trvalou adopci, ale koupila jsem pro nektera zviratka stravenky a potesilo me, kdyz mi Zoo poslala jejich fotky.
Jana Šenbergerová
Nejčastěji navštěvuji ZOO Olomouc, máme ji nejblíž. Tam jsem si před dvěma roky vybrala k "adopci" jeřába mandžuského a stala se tak jeho adoptivním rodičem. Zjara se zajedu podívat, jak se mu daří. Sponzorování zvířat v zoologických zahradách se mi jeví jako dobrý nápad. Věřím, že i zde uvedená zvířata najdou svého sponzora. Všechna jsou krásná.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 52. týden

U tradic zůstaneme i na přelomu roku 2024 a 2025. Kvízové otázky tohoto týdne se budou týkat tradic novoročních.