Lidé s hnědýma očima jsou vnímáni oproti modrookým jako důvěryhodnější. S těmito závěry přišel mezinárodní vědecký tým pod vedením Karla Kleisnera z přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Není to však dáno jen barvou očí, ale specifickými rysy obličeje hnědookých jedinců. Vědci už dříve zkoumali souvislost mezi barvou očí a vnímáním dominance. Ukázalo se, že muži s tmavýma očima působí dominantněji.
Badatelé předložili účastníkům výzkumu fotky mužů a žen, respondenti měli hodnotit jejich důvěryhodnost na číselné škále. Z tohoto testu vyšli jako důvěryhodnější jednoznačně hnědoocí. Poté vědci barvu očí lidí na fotografiích obrátili, ale i s očima přebarvenýma namodro byli původně hnědoocí vnímáni jako důvěryhodnější. Lidé se zelenýma očima prý v hodnocení skončili někde mezi modrookými a hnědookými.
Podle Kleisnera je to tím, že existuje vztah mezi barvou očí a tvarem obličeje, a důvěryhodnost tedy lidé vnímají spíše podle specifických rysů příznačných pro hnědooké. Mezi tyto rysy patří širší rty, větší oči, oválná brada a spíše užší obličej.