Rozinky, čočka, sardinky... Co vše se na Vánoce shánělo
Ilustrační foto: Pixabay

Rozinky, čočka, sardinky... Co vše se na Vánoce shánělo

14. 12. 2022

Fronty, známosti, úplatky, podpultové zboží. To jsou výrazy, které v souvislosti s Vánocemi zmizely v propadlišti dějin. Ale většina lidí vyššího věku si pamatuje, že snaha připravit rodině bohatou vánoční nadílku a dobré jídlo byla tak trochu adrenalinový sport.

nákupy Vánoce vzpomínky
Hodnocení:
(4.9 b. / 20 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lenka Kočandrlová
Nepamatuji se,že by máma něco dostávala pod pultem,otec v životě nebyl nakupovat.Ty poukázky na mandarinky nám jednou dali ve škole,celá natěšená jsem to dala mámě,když přišla v 6 večer z práce s narvanými taškami a dozvěděla jsem se,že by musela jít do obchodu ovoce-zelenina dopoledne,kdy bylo zboží ,což nešlo -byla v práci , odpoledne a před zavíračkou měli akorát zelí,brambory a mrkev,jo a jablka jonatany - výborné,sladké a kilo za 3 kčs. Takže u nás jsme neměli nikdy !!! banány ,ty jsem ochutnala až jako dospělá...,mandarinky jen v balíčku na Mikuláše od ROH,pomeranč pravý málokdy a ty kubánské byly určeny jen na vylisování šťávy,jíst se nedaly,měly suchou a tvrdou slupku i ty přepážky uvnitř....Že nebyla čočka,to je pravda, jeden rok taky nebyl žádný česnek....Mě spíš štvalo,když už jsem začala chodit do práce a měla nástupní plat 1400,- Kčs (rok 1976), že si neušetřím na auto - to mi připadalo zcela vyloučené,že si nemůžu koupit kazeťák - stál asi okolo 4 tisíc....Rodiče nic moc neměli,coby úředníci a byly jsme 4 děti,žádné babičky ani dědy jsme neměli. Tehdy byl život takový víc klidný, byly jistoty,které dnes už nejsou a nebudou.
Hana Řezáčová
Nemohu mluvit za svoje rodiče, nevím přesně jaké to bylo v padesátých letech, co sháněli a co ne, ale já v dospělém věku a s rodinou jsem opravdu nic vehementně nesháněla - jak píše paní Marie H. ve 12:20 ... Potraviny vůbec ne, oblečení jsem si taky vybrala jaké se mi líbilo, trochu to bylo těžší s nábytkem - kupovali jsem nábytek postupně, taky jak byly peníze, bylo to trochu u nás doma "každý pes, jiná ves" , staré s novým, ale nakonec jsme předběhli tímto dobu, dnes je to moderní :-) Co nebylo, tak si myslím, že nebyly ty drogy a omamné látky, jak píše paní níže - nebyl to nedostatek času, co nám bránil v jejich užívání, to je blbina ... - Moc hezky to všechno shrnula paní Soňa v 9:54 ...
Marie Hellebrandová
Asimě odsoudíte jako zavrženíhodného cynika,ale nemohu si odpusti krátkou poznámku. Sháněli jsme téměř všechno a tak vehementně,že už nám nezbyl čas na shánění drog a omamných látek.
Dušan Brabec
Moc hezké diskusní příspěvky. Je mně přes 70 let a rád je čtu, zejména od Ladoslava Hnyka (12:28) a Martina Vrby (16:01). S oběma naprosto souhlasím. Ano, vnímání všeho je dnes naprosto odlišné od našich mladých let. Máme všeho nadbytek, ale sehnat dnes zubaře, řemeslníka apod. je fakt kumšt. A také se tehdy stáli fronty na knihy, gramodesky atd. Pro mne jako dítě byly nejlepší dárky stavebnice Merkur nebo žvýkačky z Tuzexu s hýbajícími se obrázky. A také jsem se těšil na chlebíčky s chatkou, což byly konzervy za nízkou cenu s pravým krabím masíčkem. A dneska je to drahý superluxus. Prostě je pěkné, jak v pokročilém věku na základě životních zkušeností si vyrovnaný člověk dokáže vše objektivně srovnat. A nakonec nejpodstatnější je, když do Nového roku vletíme na obláčku štěstí v pohodě a spokojenosti ve zdraví úměrnému věku a podaří se nám ho v tomto duchu celý prožít. To nejde ničím zaplatit!
Soňa Prachfeldová
Historie v každé době se dá idealizovat i pokřivit. V této době také žili lidé, vychovávali své děti, pracovali a z velké části dělali spoustu věcí zdarma! pro obec, spolky atd. Dovedli jsme se veselit, bavit, děti si užili lítání venku, hodně jsme zužitkovávali úrodu vlastními rukami. Ano byly fronty na ovoce, na jiné různé zboží. Bylo to dost nedostupné, ale jen kvůli tomu jsme nebyli přece nešťastní. Nejvíc mě štvalo, když mě v práci oslovovali soudružko, kterou jsem nikdy nebyla, soudruhovalo se o stošest. Byli jsme skromní, ale určitě ne nešťastní a zoufalí, jak někteří lidé dnes. Dnes se stojí fronty na úřadech práce, na různých jiných úřadech, čeká se dlouho na operace, div se neperou lidé o akční zboží v obchodech. Vyvinula se silně konzumní společnost, politika pomalu opět jedné strany, neustálé honění se mladých za lepším životem, za penězi. Naše děti a vnuci jsou samozřejmě obrazem této doby, už také nemají na nic čas, kroužky, mobily, sociální sítě. Prostě žádná doba není dokonalá, je více rozvinutá občanská společnost, více vyspělá, ale také těmi někdy až propastnými rozdíly vzniká neklid, nespokojenost , demonstrace, kdoví, jak se vše bude ještě vyvíjet. Komunistický režim nás tvrdě svazoval a současný demokratický v tomto globálním světě, je jaký je. Svobodu potřebujeme a díky za ni. Potřebujeme i kouzelné klíče, abychom zacinkali a vyslovili prosbu: Pravda a láska vítězí! A mír!!!
Eva Sůvová
A víte že na tu dobu vzpomínám ráda. Byli jsme mladí. Všechno jsme zvládali. Všechno bylo skromnější. Všichni jsme toho měli podobně. Zboží, které nebylo, dneska je. Ale není to nejdůležitější, práce. Jsem z vesnice. Tenkrát lidi na vsi měli plných chlév zvířat. Jídlo bylo doma. Dneska mají z chlévů pergoly a remcají. Mají stání na auta a zvířata berou jako zboží. Mnoho z nás by možná tu dobu chtělo zpět.
Ladislav Hnyk
Taktéž souhlasím s panem Vrbou, že v zásobování byly velké rozdíly.Bydlím v Krkonošch a protože se tady hodně stavělo svépomocí, nebyly určité věci k sehnání.Otec, když přestavoval barák, tady nebyly k sehnání kotle na ústřední topení, radiátory, trubky a veškeré šroubení.Sehnal to v Mladé Boleslavi, kde toho měli dostatek.Já když jsem předělával svůj barák, tak jsem hodně věcí vozil z Prahy ze železářství U Rotta. A tak to bylo s námi, vesničany, když jsme jezdili do Prahy na divadla.Zájezdový autobus byl nacpaný k prasknutí, protože co nebylo u nás, tak v Praze to bylo normálně ke koupi. V nějaké diskuzi si někdo stěžoval, že tady bylo všechno stejné (sedací soupravy, kuchyně, obývákové stěny apod.)Opět, mám příbuzné a známé v okresech Semily, Jablonec nad Nisou, Trutnov, Náchod a nikdo neměl stejné zařízení bytu, protože v každém okrese se prodával jiný druh nějakého nábytku.To jenom panelákové byty byly dělány se stejným nábytkem, aby se to nemuselo vozit z jiného okresu.Pokud někdo pomlouvá minulý režim, rád se s ním podělím o zkušenosti z něho a napíšu negativa na tento režim.
Jindřich Berka
Dobrý den vánoční, dnes máme zase místo Ježíška Santa Klause a jeho čepičky. Máme svobodu a zboží, které chceme. Pro to zvedám ruku, ale jak se domníval Václav Havel, že se budeme k sobě chovat lépe byla špatná předpověď. Je konkurence ve všech směrech, tím je důležitější já než my. Ve škole vidím, že dnes děti neumí zdravit, jsou agresivnější a mají malou slovní zásobu, protože nečtou. Já přišel ze školy a vzal jsem míč do ruky, dnes vezmou mobil. Neříkám, že jsou děti horší, že nás nemají rády, jen rodiče jsou asi zaneprázdnění, tak jim místo toho koupí nějakou hračku. Vše začíná v rodině!!!! Každá doba má přednosti a špatnosti. Podívejte se kam dnes kapitalismus kráčí? Do války, protože velcí hráči mají z neštěstí velký zisk. Jenže dnes jde o zemi, to je i pro ně velké sousto. Jindra
Jana Vargová
Souhlasím s panem Vrbou, 16:01. Každá doba má svá negativa a pozitiva. Článků o tom, jak špatně se žilo před rokem 1989, je hodně. Každá mince má dvě strany, tak se třeba dočkáme článků o tom, co všechno jsme my Češi dokázali vyrobit, jak dobře fungovalo školství, zdravotnictví. Nebo článek srovnávající fronty na banány s dnešnimi frontami na slevy nebo na Úřadech práce. Nebo o srovnání kvality potravin. Nevím, proč v čase adventním je tolik místa věnováno frontám na čočku. Dnes lidé potřebují povzbuzení, pohlazení po duši. Protože nespokojenost, nevraživost, bezmocnost do nás naráží na každém kroku. Lidem se z tváří vytratil úsměv. Co mi však na podobných článcích vadí nejvíce, je "vštěpování" mladým lidem do mozků, jak bídně se tady 40 let žilo. A dneska je to bezva? Pochybuji, že by každý souhlasil.
Martin Vrba
Ano, v zásobování byly velké rozdíly. Když jsem bydlel ve Štětí, tak tam například v masně byly nejčastěji jen kachličky a prázdné háky, když jsem večer přijel, ale v Praze na Václavském náměstí byly masny a uzeniny plné všemožného zboží. To píšu o 80. letech. Zda to bylo ve Štětí vykoupeno a proto už bylo prázdno - to nevím. Tak to bylo podobně určitě i v jiných druzích zboží. Na 1. máje jsem s dětmi protekčně obdržel místo v zatáčce naproti hned naproti zelenině, která po projití průvodu otevřela, jsem si směl tak koupit přednostně banány. V 50. letech nám maminka koupila třeba jen dva banány pro 4 děti, na víc jsme neměli, i kdyby jich prodávali na metráky. Já měl a mám velké štěstí - banány mi tehdy a ani dnes nechutnají. Nejraději mám hrušky máslovky. Ale třeba bylo známo, že když někdo sháněl nějakou dobrou látku nebo nábytek v 60 letech, tak stačilo zajet do Hradce Králové. Tam měli nábytek, který se dal sehnat jen v Hradci a okolí a pak v zahraničí, kam se vyvážel. Pro dobré kachličky a dlaždičky se jezdilo do Rakovníka. A protože jsem dělal později v pojišťovně a ta měla své pobočky po celé republice a pojišťovnu potřebovaly všechny podniky, tak se dalo dost věcí i nedostatkových sehnat. Stejně to platilo pro pračky, koberce, atd. Tím chci říct, že kdo měl "styky", tak dokázal sehnat skoro všechno. Herci na svůj "ksicht" si také dokázali sehnat úplně všechno a často i zadarmo. Vesničani měli zase maso, skoro v každé druhé chalupě měli prasátko a slepice a když měl někdo peníze, tak si zboží dokázal obstarat. Venkované si dokázali v těch "nenáviděných" JZD ušetřit na automobil mnohem dříve než dělníci v továrnách. Rozdíly v paletech nebyly takové, jako jsou dnes. Snad horníci čněli nad ostatní. Lidé si tolik nezáviděli, ale zda to bylo dobře, to nevím. Vím, že dnes ale není dobře pro republiku, když zadarmo vystuduje u nás lékař a pak odjede do ciziny, kde bere mnohem víc, tak pak mají tendenci odjet i instalatéři, zdravotní sestry, truhláři, malíři, atd. Dobře pro ty jednotlivé pracovníky a špatně pro ty, kteří odjet nemohou a republika trpí na nedostatek těch profesí stejně jako občané. Takový nedostatek zubařů, jako máme dnes, tak to tu v době socialismu neexistovalo. Možná, že se v budoucnu zase dopracujeme k přídělovému systéme na maso, ne z nedostatku masa, ale abychom jeho spotřebou nezatěžovali planetu. Jedna blbá ideologie bude nahrazena druhou blbou ideologií a vždy pro "zájem lidu" (tentokrát dokonce jen pro planetu - na lidi se tedy už asi otevřeně kálí), aby pak zase někdo jiný za čas přišel a řekl, že to bylo blbě a vymyslel zase ještě něco blbějšího. :)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Od 5. dubna se otevřely dveře pro návštěvníky hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu. Tématem vědomostního kvízu tohoto týdne budou právě státní hrady a zámky.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Co vás nejvíce "nabíjí"?

Výlet do jarní přírody

21%

Setkání s přáteli

20%

Kontakt s rodinou

21%

Knihy

19%

Vitamíny

19%