Zralý jedinec. Tak se má říkat lidem ve věku nad šedesát
Ilustrační foto: Ingimage

Zralý jedinec. Tak se má říkat lidem ve věku nad šedesát

9. 11. 2022

Starší zkušenější kolega mi poradil. Tak například tato věta už na půdě univerzity v britském Manchesteru nezazní. Slova „starší“ či „důchodce“ zakázala. Někomu je to k smíchu, někdo to považuje za ukázku, že se společnost v těžké době zabývá banalitami.

Jde o dobře míněnou snahu reagovat na projevy ageismu, tedy diskriminace lidí vyššího věku. Vedení univerzity zaměstnancům poslalo zprávu, ve které píše, že věk lidí by napříště měl být uváděn pouze v případech, kdy je to nezbytně nutné. „Nepoužívejte věk při popisování jednotlivců či skupin, pokud to není relevantní,“ je uvedeno ve zprávě, kterou citovala řada světových médií. Jde o třaskavou situaci. Na jedné straně je chvályhodné, že se čím dál více mluví o tom, že stáří není nemoc a že je nesmyslné označovat seniory za nepotřebnou přítěž společnosti, k čemuž někteří mladí lidé mají sklony. Na straně druhé jde o slovíčkaření, které paradoxně vytváří mezi generacemi propast.

„Mně to přijde směšné. Je mi sedmdesát, stále pracuji a rozhodně mi nevadí, když za mnou chodí mladší kolegové pro radu, protože prostě mám mnohem více zkušeností. Jeden se mnou vždycky žertuje a říká mi: tak starej a pořád použitelnej,“ vypráví sedmdesátiletý Josef, který pracuje v soukromé firmě věnující se výzkumu léčiv. „Vždy, když slyším, že nám někdo říká, jak máme mluvit, celý se kroutím, protože mi to připomíná komunisty, kteří mi diktovali, ať neříkám lidem pane, nýbrž soudruhu,“ dodává.

Univerzita v Manchesteru ve svém prohlášení uvádí, že by se lidé měli na pracovištích vyvarovat označení nejen starý či starší, ale také mladý či mladší. Taková označení jsou podle ní věkově diskriminační. Vhodné prý je označovat lidi ve věku nad šedesát jako zralé. Takže, tvůrci doporučení, které má bojovat proti škatulkování, vlastně samí škatulkují – je vám nad šedesát, tak jste zralí. Zralý nevadí, starý vadí.

Spisovatelka Halina Pawlowská před lety napsala knihu Manuál zralé ženy a s oblibou říká, že když slyší slovo zralá, vybaví se jí sýr. „Takový sýr, u kterého je nejvyšší čas ho zkonzumovat. Zároveň je prý zralost báječná. Nevím. Možná z toho důvodu, že si můžete gratulovat, že jste se dožili pěkného počtu let, nebo proto, že jste sice ještě mladí, ale zároveň máte moudrý pohled na svět. Zároveň má zralost negativní stránku. Zralost totiž nikoho nepřitahuje,“ říká.

Zkusme nadhodit ve společnosti, zda lidem vadí uvádění jejich věku, případně slova starší či starý. Rozproudí se diskuse, která potvrdí, jak rozdílné názory na toto téma lidé mají.

Vždyť některá žena se léta těší na to, až se stane babičkou a pak to všem hrdě hlásí, zatímco jiná to, že je babičkou, urputně tají a jakákoli narážka na věk ji naprosto rozlítí. A stejné je to s muži. Nikdo, kdo by se dal nazvat typickým penzistou, důchodcem či starým či zralým člověkem, neexistuje. Vypadá to, že snaha britských vědců vyjde na prázdno, v českých podmínkách se asi neuchytí, tady je slovo zralost spíše k smíchu. Což dokladují další slova Haliny Pawlowské: „Zralý muž nevzbuzuje takovou chuť jako zralý meloun a zralá padesátnice prostě není broskev k nakousnutí.“

Na druhé straně je současná posedlost korektností a snahou nikoho nediskriminovat užitečná. Postupně totiž vymizely některé dříve běžné jevy, které mnoha lidem vyššího věku opravdu vadily. Například velké rozdíly je vidět v tom, jak se personál domovů pro seniory chová ke klientům. Dříve bylo běžné, že tam mladé ošetřovatelky na klienty běžně hulákaly slovy „babi“ či „dědo“. To si nyní nikdo nedovolí, pracovníci dostali už dávno manuály, v nichž je jim vysvětleno, že to není vhodné. Stojí v nich například: Respektujeme identitu klienta a důsledně jej oslovujeme jménem nebo odpovídajícím titulem. Nevyžádaná familiární osloveni „babi“ či „dědo“ jsou ponižující. Snahy připomínat společnosti, že škatulkování a nálepkování je špatné, vítá i uznávaná gerontoložka Iva Holmerová, která říká: „Lidé často vnímají své staré spoluobčany jako pasivní příjemce penzí. Označení důchodce je tragické a zraňující.“

Každopádně jde o vděčné téma k diskusi. Určitě v ní zazní něco takového:

„Nikdo nemá právo starat se o to, kolik je komu let.“

„Jo, ale když můžeš mít slevu na jízdné, tak hrdě hlásíš, že jsi důchodce.“

„To hnusné slovo bych nikdy nevypustil z pusy.“

„Co blázníte chlapi, není úplně jedno, jak se komu říká, když hlavní je, jak se kdo cítí?“

„No já se cítím  ráno jako by mi bylo sedmdesát – když mám vstávat a jsem celý rozlámaný a nic se mi nechce dělat. Pak se to trochu zlepší, když si dám kafe a cigárko, ale po obědě jsem už zase unavený jako by mi bylo sedmdesát. No a večer se tak těším do postele, jako by mi bylo sedmdesát. A víte čím to je? Tím, že je mi sedmdesát.“

„No prostě jsi starý.“

„Ne, já jsem zralý.“

 

 

 

psychika stárnutí
Hodnocení:
(4.8 b. / 20 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Šimková
U mne taky. Poslední dobou píšete samé pravdy.
Jindřich Berka
Pane Vrba máte u mě plusové body.
Martin Vrba
Je mi úplně jedno, jak mne kdo oslovuje, záleží jakým tónem to kdo říká a jak to myslí. Miluji lidi veselé a ty rád bavím a na nějakou falešnou hru na "důstojnost stáří" si nepotrpím. Moje vnučka, když vyslovovala svá první slova, mne začala oslovovat místo "DĚDO", rovnou "DI DO", velice mne to rozesmálo, jak je už od malinka upřímná - jak brzy hned vyspěla, ale aby si sousedé nemysleli, že je nevychovaná, tak jsem ji poprosil, aby mne říkala na zahradě raději rovnou důvěrně "MAKU". Ale když jsem šel k jedné lékařce - tedy k její zdravotní sestře po druhé za dva roky, tak se na mne obořila: "Dědo, posledně jsem vám dala takový malý lísteček, jak máte postupovat při sbírání moči za 24 hodin, měl jste si ho schovat, abych vám nemusela nyní dávat další!" A hodila na stůl další ze štosu už namnožených. Tehdy jsem se nadechl, pak udělal uměleckou pauzu a pravil jsem: "Milá paní zdravotní sestřičko, já ten lísteček od vás jsem měl dlouho vystavený na poličce v obýváku, ale po čase, když se už všechny návštěvy dosyta vysmály, že neznáte pravopis, tak jsem ho vyhodil". Na to ona: "A co je tam tak špatně?" a koukla na ten lísteček: "Vždyť tam není nic špatně"? Odpověděl jsem: "Ale je, milá sestřičko - prášky na "srce" se pořád ještě píše s "d" - "tedy prášky na srdce". Na to ona zrudla jako malá školačka u tabule a povídá: "No to je tedy ostuda - víte, kolika lidem jsem to už rozdala"? Na to jsem jí s úsměvem odpověděl: "To vůbec netuším, ale vím, že když budete na lidi slušná, tak to lidé přejdou s úsměvem, jako bych to udělal i já". Na to ona na tom lístečku pro mne hodila vsuvku s písmenkem "d" ve slově "srce" a celý štos hodila do odpadového koše a určitě se od té chvíle pak chovala ke všem pacientům srdečněji a zase bude na světě lépe. :)
Jindřich Berka
Jsem jedinec, nejsem dva. Především člověk.
Jindřich Berka
Dovětek. Pokud někdo bude o mě říkat, že jsem vůl, tak mu to nemohu zakázat ani si to nepřát. To nejde. Žalovat ho nebudu. Polovině lidí, co mě zdá jsem nesympatický a druhá mě má ráda. To je O.K. Jindra
Alena Tollarová
A co ten jedinec? Chcete být jedincem nebo člověkem?
Jindřich Berka
Dobrý den, nesmí se říkat černoch i když je opravdu černý. Nesmí se říkat cikán, těmto nevadí, protože zpívají dle nich zpívají cikánské písničky, nikoliv romské a další bláboly. Můžeš hanět jen Rusy, protože Ukrajinci jsou beránci. Jinak Tě zavřou. Je to kravina, protože válka je povolené vraždění. Z obou stran. Jen se těžko potom na to odvyká. Jsem zralý milá paní, protože zraji celý život. Naštěstí k lepšímu. Jako bývalý inspektor a auditor kvality a bezpečnosti potravin vím, že slovo zralý je to nejlepší, zato shnilý je nepoživatelné, protože je napadené mikroorganismy. Na uvedené Univerzitě jsou podle mě na hlavu. Stejné je to jako přehnaný sexismus. Nakonec: Já si neříkám důchodce, ale vrchní rada na penzi (výrazy mají stejné významy, ale ten druhý zní užitečněji), stejně jako třeba učitelka, prodavačka a další. Jindra
Lidmila Nejedlá
Nepřeji si, aby mi někdo o mně říkal, že jsem zralá. Co je zralé, opadává a hnije, co je staré nabírá na hodnotě.
Zdenka Soukupová
Nevidím v tom žádný přínos. Co je zralé, to přezraje, shnije a je po něm. Co je staré, to přestárne a zemře a je po něm. Nenapsala jsem to asi hezky, vím, ale v čem je vlastně ten rozdíl?
Hana Šimková
Jak čtu tady všechny ty příspěvky, tak zraji stále rychleji. Pomoc'!!

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 48. týden

V čase adventním a vánočním často televizní stanice nabízí divákům známé filmy a pohádky. Tento týden si budete moci v kvízu vyzkoušet, jak dobře je znáte.