To je dnes hezky, že? Málo mluvíme s cizími lidmi. A je to škoda
Ilustrační foto: Pexels

To je dnes hezky, že? Málo mluvíme s cizími lidmi. A je to škoda

24. 11. 2022

Kdy jste se naposledy dali do řeči náhodně, jen tak, s někým neznámým? Kdo si vzpomene, je v menšině. Běžnější je nyní nové kontakty nenavazovat. A čím je člověk starší, tím mu oslovení cizích lidí dělá větší potíže.

Přece se nebudu s někým cizím dávat do řečí o počasí, copak jsem nějaký nudící se starý dědek? Tak nějak uvažuje mnoho lidí. Roli v tomto směru sehrála covidová doba a s ní související izolace, na níž si mnozí zvykli tak, že komunikují nadále raději virtuálně než osobně. Pak se na nás začaly valit zprávy o finanční krizi, o válce, což vyvolává pocit, že úplně nejlepší je zalézt do bezpečí svých domovů. Odstřihnout se od toho zlého světa, z dostáváme jen negativní informace, obklopovat se jen blízkými, rodinou, léty prověřenými kamarády. Což ovšem znamená ochuzení se o možnost získat nové známé, nové informace, tipy na novou zábavu.

„Uvědomil jsem si, že se vídám jen s dcerou, vnučkou a dvěma kamarády – bývalými kolegy z práce. Takže mluvíme stále o totéž, znám jejich názory, ničím mě nepřekvapí,“ říká osmašedesátiletý Pavel. Během pandemie mu zemřela manželka a prošel si těžkým obdobím. „Teď cítím, že bych se potřeboval trochu rozlétnout. Snad to nevyznívá špatně, ale rád bych poznal nové lidi, nová prostředí. Dokonce jsem si koupil zájezd do Řecka, poprvé v životě pojedu na dovolenou sám. Ale nejsem typ, který by se s cizími lidmi dával do řeči, neumím to, připadal bych si asi trapně. Vlastně ani nevím, zda se spolu nyní cizí lidé do řeči dávají, co se tak venku dívám, tak všichni koukají do mobilu. Mluví spolu jedině pejskaři v parku, ale já na zvířata moc nejsem, navíc v mém věku už by to nebylo rozumné, co kdybych umřel dříve než ten pes. Ale opravdu cítím, že bych potřeboval poznat nová prostředí, nové lidi s novými názory,“ vysvětluje.

Odborný časopis Journal of Personality and Social Psychology publikoval studii vědců z Chicagské univerzity, kteří se pokusili popsat současný jev – a sice, že lidé čím dál méně navazují řeč jen tak nezávazně, na ulici, v kavárně. Týká se to jak starších, tak mladých. „Pro psychické zdraví je důležité, když má člověk kolem sebe rozmanitost. Jenže v poslední době se o ni záměrně sami připravujeme. Vytváříme si sociální bubliny, komunikujeme virtuálně s lidmi, kteří mají podobné názory jako my. Je prokázáno, že navazování nových smysluplných vztahů dělá lidi šťastnější, přesto se většina z nás zdráhá nové vztahy navazovat, zapojit se do konverzace s někým cizím, zkusit konverzaci na hlubší témata,“ uvedl Nicholas Epley z Chicagské univerzity.

Na toto téma proběhlo několik výzkumů, nejznámější je ten, kdy američtí vědci hovořili s padesáti tisíci dobrovolníky z osmi zemí a vyptávali se jich, kdy naposledy vedli hovor s někým cizím, vyjma situace, které se týkaly jejich práce. Došli k závěru, že ti, kterým připadá normální dát se do řeči třeba s někým, kdo sedí vedle něj ve vlaku, jsou zpravidla vyrovnanější, spokojenější, než ti, kteří vyjádřili názor, že jim připadá nevhodné, jen tak s někým začít klábosit.

Vědci použili výraz vzdělávací rozmanitost, který vystihuje skutečnost, že i při běžném, zdánlivě banálním rozhovoru, se člověk může dozvědět spoustu nových a zajímavých informací.

„Nedávno jsem cestoval vlakem z Ostravy do Prahy a seděl se mnou v kupé takové legrační mladík s dredy, který děsně rychle bušil do notebooku. Asi jsem ho pozoroval, protože tázavě zvedl zrak a řekl, že mě asi ruší. Já na to, že ne, že ho jen obdivuju, jak si s tím ví rady. Dali jsme se do řeči, já mu vylíčil jeden problém, který jsem právě měl s počítačem, prostě jsem si tam cosi zablokoval. A on mi na tom svém ukázal, co zmáčknout, jakou kombinaci kláves použít. Zajímavě jsme si povídali o horách, ukázalo se, že stejně jako já prošel hory v Rumunsku. No a pak jsem doma zkusil zmáčknout to, co mi poradil, a světe zboř se, ten text se odblokoval,“ vypráví devětašedesátiletý Miroslav.

Samozřejmě, že je riskantní říct cizí dámě ve vlaku, že jí to sluší, že je dnes hezky a zeptat se kam cestuje. Musí se počítat s odmítavým pohledem. Ale zároveň se může vše změnit v příjemné nezávazné povídání. To ostatně platí, ať je člověku čtyřicet nebo sedmdesát.

Ostatně, jen si uvědomme, jak vstřícněji se chováme k cizím lidem, když jsme na dovolené v zahraničí. Stačí projít nějaké řecké letovisko a po pár dnech se i člověk, který se doma chová jako morous, zdraví s prodavači, číšníky, komentují společně počasí, teplotu moře. Na příjemné oslovení „How are you?“ v cizině zpravidla odpovíme mile. Tak proč se na podobný pokus o konverzaci doma tváříme odmítavě, nedůvěřivě?

Ve studii vědců věnujících se tomuto tématu je zdůrazněno, že hovor s cizím člověkem zpravidla přinese nové informace, které v nejbližším osobním okruhu nezískáme. Byť jde o zdánlivě banální hovor třeba s někým, kdo si k nám na horské tůře přisedl na lavici u bufetu nebo o člověka, se kterým sedíme v čekárně u lékaře. Nikdy totiž předem nevíme, co je ten dotyčný zač, co zajímavého dělá, o čem se s ním dá mluvit.

No ano, může se stát, že o ničem. Ale to přece nevadí. Že je to trapné? To je jedno, vždyť už se s ním nikdy neuvidíme, šlo přece jen o náhodné setkání.

 

 

přátelství psychika
Hodnocení:
(4.9 b. / 20 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marcela Pivcová
Omlouvám se a opravuji - záleží na prostředí, kde se potkám s někým .....
Dana Hošková
Ráda si povídám s neznámými lidmi, doma i v cizině. Díky znalosti cizích jazyků s tím nemám problém a někdy se i dozvím spoustu zajímavých věcí. Jen je třeba vypozorovat, zda má ten druhý zájem si povídat. Někdy k tomu stačí i oční kontakt.
Jarmila Komberec Jakubcová
Navazovat řeč s někým koho neznám každý z nás asi neumí. Ale mám kamarádku, která kdekoliv a kdykoliv navazuje řeč na různá téma. Jednou cestou z Ostravy do Prahy mavzala rozhovor s mladším mužem, který už byl velmi slušný, než aby hovor přerušoval. Nešlo o žádný flirt, ale kamarádka prostě měla pocit, že musí mluvit a sdělovat mu své všechny životní úspěchy. Mladý muž v Praze na nádraží ihned co nejrychleji zmizel bez rozloučení. A kamarádka byla spokojená jak se dobře pobavila. Z Prahy do Plzně si opět našla další oběť, ta naštěstí v Berouně vystoupila.
Marcela Pivcová
Občas se s někým dám do řeči, dříve se mi to dařilo jen málokdy. Záleží na prostředí, kde se s někým, s kým si mohu trochu popovídat nebo jen vyměnit pár slov. Někdy pochválím venku pejska, když výjimečně někoho potkám s kočkou, je to důvod k zastavení téměř stoprocentní. Na veterině je také dost důvodů ke konverzaci. Dalším místem pro chvilku nezávazného hovoru bývá pro mě také obchod.
Eva Kopecká
Dala jsem se onehda při nákupu v marketu do řeči s úplně cizí paní. V závěru rozhovoru se ukázalo, že ona mě zná. A já si naprosto nevybavím, kam s ní.
Soňa Prachfeldová
Je moc hezké dát se s někým do řeči jen tak. Většinou se to pozná. Když někdo uhýbá očima a zarytě hledí jinam, ten o to nestojí. Někdo se mírně usměje a víte, že rád prohodí pár slov. Obyčejná člověčina a několik slov nikoho nezabije a hned je nálada lepší.
Věra Ježková
S cizími lidmi se občas dávám do řeči; určitě víc než zamlada. Nejčastěji ovšem oslovuji pejsky. A ne vždy se setkám s kladnou odezvou jejich paniček/páníčků.
Antonín Nebuželský
Před nedávnem mi umřel kamarád, ten byl komunikativni, že by americkým vědcům spadla čelist :-) Ten nenechal jednu příslušnici opačného pohlaví na pokoji. Jeho oblibenou hlášku si nemůžu nechat pro sebe. Tedy :"pejsku pejsku ty máš hezkou paničku, můžu si ji pohladit?" Někdy mi přišlo, že je trochu "přes čáru", tak jsem se i zeptal některé z jeho "obětí", jestli jim to nevadí a docela mě dostalo, když mi jedna řekla :"když on je tak milej"... Asi věděl komu to může říct. Samozřejmě to každé nebylo recht, tak ho třeba obešla. On většinou seděl na lavičce a pozoroval cvrkot" a mě s dalším kamarádem, co neposedime, říkal " už dou ty dva teplý" :-) Ale nebylo to ve zlým, spíš chtěl, aby se s ním někdo bavil. Dneska je tam nahoře a kdybych mohl, dal bych mu na hrob to jeho"pejsku, pejsku... :-) Měj se tam dobře Láďo.
Vladislava Dejmková
Není to pro mě úplně samozřejmé se dát do řeči s neznámými lidmi. Ale zjišťuji, že s rostoucím věkem o tyto náhodné rozhovory stále více a více stojím. Zpravidla se mi to daří ve vlaku, ale občas i jinde, kde lidé čekají. A když někdo nechce, tak nechce, nevnucuji se.
Zuzana Pivcová
Dřív to u mne nebylo zvykem, ale nyní, se změnou prostředí, se tu v maloměstě bavím s kdekým. Potkáváme se na cestě na nákup do Jednoty, v různých obchodech, v Klubu seniorů, pozdravíme se i na hřbitově. Začalo to většinou tím, že mi lidé říkali, že nás znají z mládí nebo zda tu jsme z Prahy nadlouho či natrvalo. Pak už jsme se běžně zdravili jako známí a tak to stále trvá. A kdy mi někdo místní řekne tím jihočeským "Paní Pivců", tak to vnímám, že už sem patřím. Přitom většinu lidí vůbec blíže neznám.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 50. týden

Blíží se vánoční svátky a s nimi návštěvy v rodinách, u známých, a také jiné společenské události. A tak si tentokrát vyzkoušíme, jaké máte znalosti z etikety.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Jak nákladné budou vaše letošní Vánoce - kolik zhruba utratíte za dárky, jídlo atd.?

Do 3 000 korun

21%

Mezi 3 000 - 6 000 Kč

19%

Mezi 6 000-10 000 Kč

20%

Přes 10 000 Kč

21%

Nevím, neumím to odhadnout

18%