Lipnice - Kamenný strážce Posázaví
Všechny fotografie: Martina Růžičková

Lipnice - Kamenný strážce Posázaví

3. 9. 2022

Tuto přezdívku hradu Lipnice nad Sázavou jsem neznala, dokud jsme hrad nenavštívili. Na počátku 14. století ho vystavěli v divoké krajině Vysočiny mocní a bohatí Lichtenburkové, aby ochránili svoje državy v této oblasti, zejména stříbrné doly v nedalekém Brodu (dnes Havlíčkově).

Svou rozlohou a výstavností tehdy soupeřil s hrady královskými. Lichtenburkové se však z jeho vlastnictví netěšili dlouho a hrad brzy přecházel z ruky do ruky. K nejvýznamnějším tehdejším majitelům patřili například Jindřich z Lipé, Landštejnové a Vartenberkové. Období slávy prožívala Lipnice za držení Trčků z Lípy, kteří ji na začátku 16. století opevnili ve stylu pozdní gotiky. Vybudovali si i pohodlný a výstavný palác, jehož pozůstatky udivují svou rozlehlostí i dnešní návštěvníky. Renesančních úprav se dočkala ve vlastnictví rodu Thurnů.

Za třicetileté války padl hrad do rukou Švédů, jejichž obětí se stalo i přilehlé městečko. Císařské armádě se nepodařilo vybojovat hrad zpět, takže ho švédská posádka opustila až po skončení války. Další majitelé již nezabránili jeho postupnému chátrání. Zkázu dovršil požár, který v roce 1869 zachvátil městečko i hrad. V roce 1913 byl založen Sbor na záchranu hradu Lipnice a v roce 1925 koupil zříceninu Klub českých turistů, jenž se postaral o její zajištění a začal provozovat hradní muzeum. Roku 1963 byl hrad prohlášen národní kulturní památkou.  V 70. a 80. letech minulého století proběhla rekonstrukce části hradu. Památková obnova objektu probíhá i v současnosti.

Letos v červenci jsme se jako mnoho dalších turistů vydali na prohlídku této impozantní středověké památky. Díky tomu, že jsme si přivstali, se nám podařilo bezplatně zaparkovat na malém parkovišti kousek od vchodu do hradu. Vstupenku jsme si kupovali jako první, obdrželi jsme několik základních informací a byli vypuštěni na volnou prohlídku rozlehlého hradního areálu.

Začali jsme ve fascinujících sklepeních s klenutými stropy, kde se skrývá 33 m hluboká studna. V gotické kapli sv. Vavřince jsme obdivovali práci dávných kameníků. Postáli jsme v pozoruhodných prostorách bývalého Trčkovského paláce, prohlédli si expozice v Thurnovském paláci i v mohutné věži nazývané Samson. Z jejího ochozu se nám nabídly úžasné výhledy na městečko v podhradí i jeho okolí. Neopomněli jsme nahlédnout do komůrky, kterou obýval spisovatel Jaroslav Hašek, když na hradě působil jako průvodce. Se zatajeným dechem jsme sledovali řemeslníky opravující strmé šindelové střechy.

Jako mnoho starobylých objektů je i lipnický hrad opředen strašidelnými pověstmi. Některé z nich se zřejmě zakládají na pravdě. Tabule u výklenku v kapli vypráví o Kateřině z Landštejna, manželce Čeňka z Vartenberka, a jejím milenci Jindřichovi z Dubé. Čeněk svého soka zabil a nevěrnou ženu nechal s jeho tělem zaživa zazdít. Při opravách kaple v 18. století se prý ve výklenku opravdu našly dvě kostry...

Když jsme hrad opouštěli, bylo již nádvoří plné návštěvníků. Obdobně plná byla i všechna parkoviště. Časný příjezd se nám opravdu vyplatil.

Náš program tu ale nekončil. Okolo domku, kde Jaroslav Hašek psal své nejslavnější dílo, a jeho pomníku jsme došli na náměstí. Naobědvali jsme se v hostinci U České koruny, jehož majitelem je spisovatelův vnuk. Na rozcestníku jsme pak našli značku vedoucí k nedalekým zatopeným lomům, které si zvolil pro skalní reliéfy sochař Radomír Dvořák se svými pomocníky. Bretschneiderovo ucho, Ústa pravdy a Zlaté oči jsou souhrnně označovány jako Národní památník odposlechu. Později autor zhotovil ještě k Haškovu výročí objekt Hlava XXII. Vzhledem k velkému horku jsme však došli jen k Uchu a Zlatým očím a raději poseděli ve stínu u nedalekého rybníka, na jehož hladině se zrcadlil majestátní hrad.

Pokud máte rádi historii, památky nebo jste nadšenými čtenáři děl Jaroslava Haška, návštěva Lipnice nad Sázavou vás jistě nezklame.

Zdroje:

https://turistickyatlas.cz/vse/misto/6289_hrad-lipnice.html   

https://www.hrady.cz/hrad-lipnice-lipnice-nad-sazavou/texty?tid=2352&pos=1000

https://babinet.cz/clanek-27436-tajemny-hrad-lipnice-nad-sazavou-a-povesti-ktere-se-zakladaji-na-skutecnych-udalostech.html

https://www.kudyznudy.cz/aktivity/hrad-lipnice

https://www.hrad-lipnice.cz/cs/o-hradu/historie

cestování hrady a zámky Tip na výlet
Hodnocení:
(5.1 b. / 21 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Hašková
Díky za zajímavý článek a fotky o Lipnici.
Marie Seitlová
Lipnice je krásná, vzpomínám na první sraz ička. Letos jsme ho opět navštívili s našimi seniory při pobytu v Proseči.
Dana Puchalská
To byl jistě nádherný výlet. A děkuju za krásné fotografie.
Věra Ježková
Martino, díky. V Lipnici jsme byli s Karlem, ale ne na hradě.
Zuzana Pivcová
Vzpomínám na náš výlet během prvního srazu i60 v Havlíčkově Brodě. Tak jsme se začali osobně poznávat. Děkuji.
Marie Novotná
Jeden z mých kořenů je na Lipnici. Haškova Lipnice,jo ,to byly prázdniny. Konaly se tu koncerty všech známých zpěváků. V anfiteátru hradu na podiu se vystřídal Matuška,Suchý,Pilarová a mnoho dalších uváděl pan Pixa. Nyní je vše vzpomínka. Opomíjená Bílá věž hned nad hrobem Haška,stále opravovaná věž Samson,v které byla vystavena Lipnická bible,zapůjčen originál od soukromého sběratele z ciziny a jiné akce pořádané správcem hradu. Velmi poutavé jsou hrané a nočníprohlídky . Díky za nádhernou prezentaci tohoto majestátního hradu,mně tak blízkého
Anna Potůčková
Také tento hrad neznám, nebyla jsem tam a proto jsem si článek ráda přečetla. Určitě by hrad za moji návštěvu stál jak je vidno z hezkých fotografií. Díky za článek!
Naděžda Špásová
Tento hrad neznám ani Haškovu Lipnici. Posázaví jsme navštívili několikrát, moc se nám tam líbilo. Jinak hrady a zámky navštěvuji moc ráda. Opravdu povedené fotky.
Jan Zelenka
Hrad Lipnice dobře znám. Je mohutný a dobře zachovalý. Zajímavý je lipnický hrob Jaroslava Haška, na kterém jsou pořád prázdné lahve od piva.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 52. týden

U tradic zůstaneme i na přelomu roku 2024 a 2025. Kvízové otázky tohoto týdne se budou týkat tradic novoročních.