Fotovýstavy v Benediktinském opatství v Rajhradě u Brna
ilustrační foto z knihy

Fotovýstavy v Benediktinském opatství v Rajhradě u Brna

22. 7. 2022

Benediktinský klášter v Rajhradě je nejstarším klášterem na Moravě. V roce 1045 daroval český kníže Břetislav I. Břevnovskému klášteru opuštěný hrad s názvem Rajhrad a v něm založil cellu sv. Petra a Pavla. V roce 1813 bylo probošství povýšeno císařem Františkem I. na opatství. Benediktinský klášter se postupně stával vyhlášeným centrem vzdělanosti s rozšiřující se knihovnou.

Bohužel, v padesátých letech se tu vystřídaly jednotky Čs.lidové armády a teprve v roce 1990 byly zdevastované objekty vráceny řádu.

Řád sv. Benedikta je nejstarším mnišským řádem západního křesťanství. Založil ho sv. Benedikt z Nursie na počátku 6. stol. V roce 2005 zde byl otevřen Památník písemnictví na Moravě, který spravuje slavnou benediktinskou knihovnu s 65 000 svazky knih.

Už dlouho jsem se chystala na prohlídku tohoto kláštera, ale teprve několik fotografických výstav zde umístěných mě nakoplo.

Vystavoval zde své fotografie Miloš Budík, několik soch Jan Šimek, ale mě hlavně zaujala Alžběta Jungrová, několikanásobná držitelka ceny Czech Press Photo. A protože chtěla focenou problematiku ukázat nejen ženským, ale i mužským pohledem, oslovila Petra Hricka. Ten doplnil její fotografie svým cyklem autoportrétů, který vznikal na Islandu a v Krušných horách.

Alžběta Jungrová umístila své fotografie v naprosto unikátních prostorách dosud nezrekonstruované části kláštera, které jsou veřejnosti normálně nepřístupné. V prostoru jsou její díla k vidění na textiliích, zrcadlech, plexiskle, lepence, na zdi, kachličkách, většinou prostřednictvím vybraných ženských postav.

Námětem jsou emoce a prožitky, odpojení, samota a odcizení, a to hlavně z posledních dvou covidových let, kdy se projevuje hlavně chybění společenských kontaktů.

Podobný efekt odcizení autorka přirovnává k sociálním sítím a internetu, které vlastně nahrazují lidská setkávání.

Velmi pochvalně se o výstavě v hrubé až urbexové atmosféře v tomto prostoru vyjádřil také známý fotograf a režisér Adolf Zika.

Faktem je, že výstava ve mně zanechala velmi hluboký zážitek. Stála jsem dlouho uprostřed místností a jenom žasla.

Na závěr přidám jedno moudro Alžběty Jungrové : „Je jedno, čím fotíte. Jediné kritérium dobré fotky je, jestli umí vyvolat v divákovi emoci.“

 

 

 

kultura výstavy
Hodnocení:
(5.1 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Hošková
Hezký a zajímavý článek! :-))
Jana Šenbergerová
Díky za zdokumentování zajímavého počinu.
Marie Seitlová
Blani, díky za přiblížení kláštera na fotkách. Před covidem jsem tam plánovala pro naše seniory výlet, ale bohužel. Máme tam v klášteře našeho bývalého historika a ten nás tam měl provázet. Snad nám to příští rok třeba vyjde.
Blanka Lazarová
Kdyby chtěl někdo výstavu navštívit, je prodloužena do konce srpna, otevřeno je od 13.hod. denně mimo pondělí.
Jitka Hašková
Děkuji za zajímavé přiblížení výstav. Velmi působivé.
Eliška Murasová
Blani, nedivím se, že jsi stála v úžasu, je to tak působivé i na tvých fotkách, natož v reálu. To bych chtěla vidět. Děkuju za sdílení.
Alena Tollarová
V syrových klášterních prostorách musí být jistě dojem z fotografií fascinující.
Daniela Řeřichová
Blanko, děkuji za sdílení. In natura to muselo být velice sugestivní a působivé. Jak píše Vlaďka, podobné instalace vyžadují osobní účast návštěvníka, přemýšlení o kontextu.
Anna Potůčková
Díky za zajímavý článek a pěkné fotky!
Martina Růžičková
Moc děkuji za velmi zajímavý článek a přiblížení výstavy fotografiemi. Opravené části kláštera jsou nádherné. Výstava instalovaná v syrovém zdevastovaném prostředí je velmi působivá. Škoda, že to mám tak daleko... Alespoň jsem si našla na internetu články o zmíněných fotografech a jejich portfolia.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 46. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?