Energie, kterou vyráběly její ohromné lopatky, napomohla rozvoji průmyslu na celém nizozemském území. V neposlední řadě měl také velký význam jejich podíl na odvodňování a vysoušení krajiny. A tak se stalo, že v devatenáctém století Nizozemcům sloužilo na tisíc větrných mlýnů. Dnes je jich zde pouhá pětina.
Je proto přirozené, že pro uchování jejich historické hodnoty vznikl skanzen Zaanse Schans. Byl založen v roce 1961 na předměstí města Zaandam, cca dvacet kilometrů severně od Amsterdamu. Na břehu klidné řeky Zaan, uvidíte šest obrovských mlýnů a další dobová stavení, v nichž se skrývá sýrárna, pekárna či pila.
FOTO: Pavel Haž
Každý mlýn má jméno a každý sloužil k jinému účelu. My jsme za poplatek 5 euro navštívili nejstarší z nich - de Kat (kočka). Jako jediný sem nebyl dovezen, ale stojí na místě nepřetržitě od 17.století. Z jeho temných útrob se po poměrně příkrém dřevěném schodišti dostanete na ochoz, z něhož vidíte daleko do kraje. Od zasvěceného průvodce se dozvíte, že nastavení lopatek se mnohdy využívalo i jako signalizační systém. Dával veřejnosti najevo například, že obyvatelé mlýna chystají svatbu, že se narodil potomek či že se někdo vydal na nebeskou pouť.
U skanzenu fungují velká placená parkoviště, na úhradu si připravte kolem pěti eur. Sám vstup zpoplatněn není, až na prohlídku jednotlivého mlýna. Je tu velké infocentrum a kavárna. A tak jako všude v zemi větrných mlýnů si tu můžete půjčit kolo či loďku nebo člun.