„Učíme naše děti, že nadávat na někoho je lepší než převzít odpovědnost za své činy,“ říká spisovatel Lubomír Müller
Spisovatel Lubomír Müller na toulkách za inspirací. FOTO: Poskytnuto z archivu L. Müllera

„Učíme naše děti, že nadávat na někoho je lepší než převzít odpovědnost za své činy,“ říká spisovatel Lubomír Müller

1. 6. 2022

Píše knihy, skládá hudbu, vydává vlastní cédéčka, hraje na klavír a na kytaru, pořádá recitály, ale i besedy se školáky a studenty, trampuje, fotí. Rozhodně nemá čas na stárnutí.

„Stárnutí? Co to je? Kdesi jsem četl srovnání věku člověka a věku auta. Tak těch mých sedmašedesát let je jako auto s najetými 120 tisíci kilometry. Tedy jsem krásně zajetý člověk,“ říká v rozhovoru pro portál i60 Lubomír Müller.

V těchto dnech vám vychází nová kniha s názvem Obrázky času. Jde o soubor vzpomínek z vašeho dětství. Proč jste se vydal do svých dětských let? Je vám ve vzpomínkách lépe než v současném světě?

Kdepak, ve vzpomínkách mi není lépe, než v současném světě. To bych na tom byl už špatně, kdybych jako šnek zalezl do ulity minulosti a tam se schoval, skuhraje na současnost. Miluju to, co žiju právě teď. Ten pocit jsem měl včera, a ten pocit budu mít určitě i zítra. Jen přítomnost dává člověku příležitost zvolit si, jaký ten okamžik chce mít, zda pěkný nebo špatný. Minulost už mu tu možnost nedá, a budoucnost v podstatě neexistuje. Je jen v naší představě, protože jsme se naučili chápat čas jako něco, co tu budoucnost vytváří. Zvířata to prý tak nemají. Pro ně existuje pouze přítomnost a jistý plán akcí, který přítomnost předchází o nějakou tu hodinu. To se nazývá instinkt lovu. Já se raduji přítomným okamžikem, ale abych se dozvěděl, proč tomu tak je, musím se vrátit zpět a zjistit, co mě k tomu vedlo, co mě formovalo, co se mi stavělo do cesty, jaké překážky, jaké výzvy, jaká omezení, jaký druh vzrušení, jaká zklamání, jaký pláč a jaký smích. Tohle všechno, a ještě mnohem víc, nás formuje, vytváří z nás člověka, jakým jsme dnes.

Nicméně, kniha Obrázky času je hlavně o vašem dětství, ne?

Dětství, v podstatě od přibližně pěti let do puberty, je jako odlévací sklářská forma. Ve věku třináct až patnáct let nás ta forma vyklepne a my, odlitek, máme tenhle tvar už navěky. Jen ho buď vylepšujeme, leštíme do krásy a dokonalosti, nebo hrubě obrušujeme, zjizvujeme, rozbíjíme, často na střepy. Kniha Obrázky času vypráví o době, kdy ten odlitek teprve vzniká, kdy se do tavné hmoty našeho těla a duše přidávají různé materiály v podobě různých událostí, rozhodnutí, nemocí, zranění, společenských vlivů, dějinných okamžiků, náhodných setkání, nevhodných či příliš brzkých seznámení s něčím, co ještě nechápeme, rodičovských příkazů, zákazů, rad a zkušeností. Svůj nezanedbatelný vliv má také příliš brzká, nebo naopak dlouho zamlčovaná sexualita, ale vůbec největší vliv na kvalitu „odlitku“ má rodičovská láska, která nás obklopuje, nebo nedostatek či dokonce absence této lásky. A moje dětská léta měla od všeho kousek a z těch kousků jsem poskládal obrázky, které jsou v podstatě obecné. Věřím, že čtenáři si při četbě vzpomenou na dobu, kdy i oni něco podobného prožívali a zavzpomínají, jaký vliv to mělo na jejich další život. Při psaní jsem ale chtěl zachovat to, co na dětském vnímání světa dospělých miluji nejvíce – bezelstnost, lyričnost a humor, který není krutý.

autorský recitál pro mládež.jpg
                                                  Autorský recitál pro mládež. FOTO: Poskytnuto z archivu L. Müllera

 

Žijeme teď v době plné dramat – nejdříve pandemie, pak válka. Jak to podle vás poznamená životy dnešních dětí?

Každá době měla a vždy má svá společenská, sociální, ekonomická a někdy také válečná dramata. Já zase současnou dobu nevidím jako něco výjimečného nebo jiného. Pravda je, že poslední více než půlstoletí nás uchlácholilo rychlým tempem ekonomické prosperity, oproti devatenáctému a dvacátému století i docela slušnou mírovou stabilitou. Šedesátníci se teď mají rozhodně lépe než jejich rodiče. Vzpomínám, jak šetrná byla moje maminka, která zažila roky 2. světové války. My jsme se naučili plýtvat. To je nový životní styl. A nejrychleji si tento styl života osvojily dnešní děti. Až na výjimky dnešní děti válku v jiných zemích vnímají jako film, který skončí tím, že se vypne televize. Nejsou schopny krutost válečných událostí prožít uvnitř sebe jako drama, které se dotýká všech. Pandemie se snad dotkla jen těch dětí, které onemocněly. Ostatní měly super on-line prázdniny. Ale to nejhorší pro další generace je plýtvání, které jsem zmínil jako nový životní styl. Děti tento styl přejaly od dospělých. Dokud se nezmění chování dospělých, nezmění se chování dětí. Na děti nelze házet vinu.

Vnímáte plýtvání jako celospolečenský problém?

Zkuste si sami udělat inventuru vašeho chování a nakládání s potravinami, s vodou, s plynem, s obaly, s oblečením, s jízdami autem, s kupováním - promiňte - blbostí, které vám udělají radost jen první den a pak je zahodíte. Plýtváme. A pak jakoby najednou, z ničeho nic, zastihne nás krize tohoto životního stylu. Ale ona má svůj původ v našem předešlém chování. Najednou se začíná zdražovat, do zaběhlého životního dostatku se vtírá nedostatek toho či onoho, inflace je tu, nejistota klepe na dveře. A co uděláme? Zamyslíme se nad sebou? Kdepak, začneme křičet na vládu, že to ona za vše může. Začneme nadávat menšinám nebo jiným národům, že za to mohou. Začneme plivat na Evropskou unii. Začneme hledat viníky jinde, ne v sobě. A učíme tím naše děti, že nadávat na někoho je lepší než za sebe a za své činy převzít odpovědnost.

V roce 2011 jste vydal knihu Světlo mé samoty, která je o ženě, jež se rozhodne dobrovolně odejít ze světa, protože neunese tíhu nedořešených vztahů s matkou, sourozenci, manželem... Zažil jste v průběhu dětství ve svém okolí podobná traumata?

Zažil jsem v dětství trauma náhlé smrti někoho, koho jsem měl rád, a to bolelo hodně. A pak jsem zažil trauma z náhle smrti někoho, koho jsem se bál a smrt jsem mu přál. A tahle myšlenka mě trápila a trýznila ještě dlouhé roky, protože jsem věřil, že moje přání tuhle smrt přivodilo. Ale tato úmrtí kolem mě byla tragická. To, co se rozhodla udělat hrdinka mé knihy Světlo mé samoty, jsem v dětství slyšel jen z vyprávění dospělých, ale i tyto příběhy mě hodně rozrušily. Dobrovolně odejít ze života, protože už nedokážu řešit situace, které se mi zdají neřešitelné, ať je to násilí, nemoc, dluhy, neshody apod., to je rozhodnutí, které nepřeji nikomu, aby byl donucen je někdy udělat.  

před recitálem.jpg
                                                       Před klavírním recitálem. FOTO: Poskytnuto z archivu L. Müllera

 

Jste výborný muzikant, hrajete excelentně na klavír, skládáte hudbu. Nechtěl jste se právě hudbě a jejímu studiu věnovat více?

Děkuji za pochvalu, ale zase tak excelentně na klavír nehraju. Zvláště už ne dnes, kdy se prstům, kloubům, svalům a šlachám nechce moc namáhat a cvičit, a posílají mi do mozku taková ta ďábelská našeptávání: Co blbneš, člověče, v tvém věku už si dej pokoj, podívej, jak hrají ti mladí, to už nikdy nedoženeš, jdi radši na pivo, sedni si do sofa, zdřímni si, pohodičku si dej…. No, asi tak. Ale je pravda, že recitály mám pořád, a ještě mě lidi chtějí poslouchat. Hudbě jsem se chtěl věnovat úplně profesionálně, jenže v době, kdy jsem si její studium mohl zcela prosadit, jsem řešil jiné problémy života, a ta řešení mě zavedla na jiné cesty. Ale nebrečím, jen si občas postesknu a usměju se na život takový, jaký je.

Co je pro vás těžší, napsat knihu nebo složit skladbu?

Asi se nedá říct, co je těžší. Kdyby cokoliv z toho bylo těžké, nedělal bych to, protože bych věděl, že mi to nejde. To neznamená, že to jde lehce a samo. Ta takzvaná těžkost se spíš projevuje v nedostatku inspirace. Proto si umělci tak hýčkají ony pověstné Múzy, které jsou tak vrtkavé. Jeden můj kamarád mi na to řekl: No, nediv se, že jsou vrtkavé, vždyť to jsou ženské!... Ale za pravdu mu nedám. Ženy mohou být v reálném životě vrtkavé, tak jako muži mohou být nespolehliví, ale jako Múzy jsou pro umělce ženy stálice. A mají svá tajemství, kterým my, muži, nerozumíme. A jsme-li ještě k tomu umělecky založení, pak jim rozumíme ještě méně. Já to mám těžší v tom smyslu, že se Múzy, které občas chodí ke mně, hádají, zda mají dát přízeň spisovateli nebo muzikantovi. A někdy se neshodnou a jdou radši o dům dál. No, a to je pak hodně těžké něco dobrého napsat nebo složit.

K vytvoření jakéhokoli uměleckého díla je inspirace samozřejmě nutná. Kam si pro ni nejčastěji chodíte nebo kde ji nejraději vyhledáváte, pokud zrovna u vás nejsou ony Múzy?

Tak to jsem předešlou odpovědí nahodil další otázku, že ano? Múzy fungují tak, že člověka políbí. A pak nemusí hledat nic jiného, nemusí nikam chodit, námět je tady, melodie je tady, hurá a teď jen jak to zpracovat do výsledného tvaru, který bude zajímavý a dobrý. Ale když člověk polibek nedostane, nu, pak hledá námět v terénu. Pro mě, jako spisovatele, je vzrušující poslouchat příběhy jiných lidí, všímat si života kolem sebe, nebo čerpat z kronik a příběhů minulých dob, včetně těch, které jsem sám prožil. A pro hudebníka, skladatele, je inspirující slyšet jinou hudbu a říct si: Takhle to psát nechci, nebo naopak takhle ano, ale po svém, a možná lépe.

Jak moc je těžké v dnešní době být "umělcem na volné noze"?

Kdybyste se zeptal Andrew Lloyd Webbera nebo Stephena Kinga či Jo Nesbo, tak by asi odpověděli jinak, než odpovím já. Tím se s nimi ale nechci porovnávat, to ne, to bych byl namyšlený hňup. Ale skládat nebo psát už jen pro samo potěšení, tak jako oni, protože všechno, co složili a napsali dříve, jim zajišťuje skvělé živobytí, to není špatná situace. Já jsem si v sobě vytvořil takovou životní polohu, že skládat a psát pro samo potěšení mi dává smysl i v situaci, kdy živobytí je závislé na výši důchodu.  

v Mexiku jsem našel prostor pro poety.jpg
                                          V Mexiku našel prostor pro poety. FOTO: Poskytnuto z archivu L. Müllera

 

Letos vám bylo sedmašedesát let. Jak vnímáte svůj věk a co je na stárnutí podle vás nejtěžší?

Stárnutí? Co to je, prosím?... Kdesi jsem četl srovnání věku člověka a věku auta. Tak těch sedmašedesát let je jako auto s najetými 120 tisíc kilometry. Zdá se vám to hodně? Nu, mnoho lidí auto s takovými kilometry už dávno prodává do bazaru, někteří ho dotlačí i do šrotu. Ale ono závisí na tom, jak s tím autem od začátku jezdíte. Když mu holt pořád šlapete na plyn, a následně hned na brzdu, řadíte při nesprávných otáčkách, neměníte motorový olej, krmíte ho špatným palivem a nechodíte do servisu, pak 120 tisíc kilometrů je téměř zázračných, že vůbec jste se jich dočkali. Ale jinak je to teprve krásně zajeté auto. Takže sedmašedesát let, to je teprve krásně zajetý člověk (prosím, neplést si s přejetým). Ale vážně, každý musí stárnout, a někdo se ani stárnutí nedočká. Takže na stárnutí je krásné, že jsme se ho dočkali, a těžké, že když se ho dočkáme, začne nám být líto, že jsme se ho už dočkali.

Když se ještě vrátím k vaším knihám. Asi největší úspěch měla vaše publikace Štěstěnky z mléčné dráhy. Našel jste své životní štěstí?

Našel. Ale abyste mi rozuměli, musím říct, jak se na životní štěstí dívám já. Rozděluji životní štěstí na dva druhy. Tím prvním je velká řeka, a tím druhým její malé přítoky. Jedno bez druhého nemůže existovat. Malé přítoky jsou drobnosti, maličkosti a každodennosti života. Nenápadná štěstí, kterých je kolem nás dost a dost, jen si jich všimnout a posilovat je a pěstovat. A pokud to dokážeme, pak tyhle potůčky štěstí vtečou do řeky a ta nikdy nevyschne a drží náš život rovný jako páteř, která nese naše tělo. Naučil jsem se vnímat jako štěstí ty malé každodennosti, ty malé přítoky do řeky mého života. Jako třeba tenhle rozhovor, za něž moc děkuji.

 

knihy kultura rozhovor
Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(4.8 b. / 26 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Caklová
Hlásím se také ke "sluníčkářům" a pokud pan Vrba vnímá populistu coby nadávku, určitě ví proč a neuvědomuje si, ač si myslí, že píše o panu Müllerovi, v podstatě píše o sobě. A jen tak mimochodem, matky samoživitelky a ne jen ony, jsou přesně tím, co ze sebe nechali udělat - otroky systému, který se tak jako tak hroutí. Proti názorům pana Vrby nic nemám, jsou jeho a má na ně právo, chtěla jsem napsat "svaté". :-) :-)
Martin Vrba
Pane Müllere, děkuji za vyčerpávající odpověď, která mne utvrdila v tom hlavním, že jste idealista, ale proti vaší nadávce, že jsem “populista”, bych se ohradil jen přiměřeně, protože vím, že takové nadávky patří k výbavě lidí Vašeho “sluníčkového” typu, kteří mají jiné, než vaše názory. Jen ty vaše jsou ale vstupenkou do škol. Ty politické nalejvárny, kterých jsme dnes na školách zase svědky, nejsou nic jiného, jako je známe oba z doby komunismu - ty besedy zakládajících členů KSČ a ostatních kádrů té doby. Z mého ekonomického pohledu (naprosto na to stačí ekonomická stření škola) se mi jevíte jako mnohem větší populista, protože ne já, ale vy slibujete něco, co je neuskutečnitelné a jen bourá zavedený fungující systém - který reprezentuji já, a ten “váš” se snaží zavést zase něco podobného jako byl komunismus. Měl jsem odpověď delší, ale raději to rozvíjet nebudu a znovu zdůrazním, že se mi váš idealismus líbí, ale s realitou nemá nic společného. A jen na závěr spíše pro pobavení jednu technickou věc. Vy sluníčkáři vidíte v elektrifikaci pokrok jako Lenin. Ale snad i Lenin to nemyslel tak vážně jako Vy - dnešní “utopisté”. Ti brojí proti naftovým a benzinovým motorům - chtějí je úplně zakázat a vůbec jim nedošlo v jejich zaslepenosti, že do auta nalijete benzin nebo naftu a jedete - že se dá benzin skladovat. Ale nikoho nenapadlo, co by se dělo s automobilovou dopravou při delším vyřazení elektráren - rozvoden z provozu vlivem nějaké nehody - přetížením nebo dokonce vlivem válečného konfliktu. To jsem jen zařadil aktualitu z dnešního dne v Praze. To je realita - stálo metro i tramvaje a hasiči vyprošťovali lidi z výtahů. To, co jste o sobě napsal, mi jen ukázalo, že nejste typický reprezentant naší české společnosti, to ať v dobrém, tak i v tom špatném. Dnešním reprezentantem (podle médií a politiků) je matka samoživitelka a ta nevidí dál, než k té další výplatě - podpoře - jak jsem napsal. Vy jste světoběžník. Mějte se fajn a žijte si dále jako za mlada - v tom se naprosto shodneme. :)
Lubomír Müller
Milý pane Vrbo, děkuji za komentář. Pravděpodobně všemu rozumíte lépe než kdokoliv jiný. Obdivuhodné. Tak aspoň odpovím na to, co Vám v článku chybí, protože jste asi nečetl ani jednu mou knihu. Tak tedy jsem už 45 roků ženatý s jednou ženou, se kterou se znám 52 let, mám dvě dcery a tři vnoučata. Žiju z důchodu, ne moc velkého a z toho, co jsem našetřil po dobu posledních 30 let, kdy jsem pracoval na volné noze jako vydavatel. Vše, co dnes dělám, dělám za minimální honorář nebo zcela zdarma, včetně přednášek, recitálů, a za knihy (a i za tento můj rozhovor) nedostávám nic. Sjezdil a prochodil jsem velkou část světa, v té Vaší spílané Africe prožil kus života. Svá studia jsem často prožil o rohlíku a lžičce medu, než jsem dostal stipendium. Vím, co to je mít hlad a co to je šetřit. Navštívil jsem stovky škol a moje žena je učitelka, takže mám informace o dětech z první ruky. Vím, jaká mládež dnes je. Výjimky určitě existují. Sjezdil jsem celou Evropu, mé dcery žijí v Německu a v Belgii, znám dobře poměry a vliv EU na život lidí v Evropě. Mohu si dovolit zobecňovat, protože pozoruji trend plýtvání v posledních letech jako nemoc, která spolu s tlakem na ustavičný ekonomický růst (a tedy na spotřebu, tedy plýtvání) spěje ke kritickému bodu. A k tomu ještě musím přičíst vliv rozkolísaného podnebí a oteplování vůbec. V dějinách můžete dohledat, že mnoho společností, které dosáhly prosperity, ztratilo sebezáchovný pud a plýtvání zdroji si přivodilo pád (opět zobecňuji, protože vliv mají i další okolnosti, nicméně jedna z hlavních příčin je vždy tato). Možná jste odborník kovaný v ekonomice, ale já nevidím problém doby v tom, že vlády lidem slibují a pak neplní. To se dělo vždy a dál se dít bude, protože lidé se chytají slibů lepší budoucnosti. Pokud ale sami nezačnou u sebe, u vlád to nenajdou. Samozřejmě šetření není všemocné a nespasí průser, do kterého se svět dostává vlivem nadužívání (někde i drancování) zdrojů, které má planeta k dispozici, dále vlivem čím dále většího rozdělení bohatý-chudý, bipolarity Západ - Východ, nestability zemí ovládaných fanatiky atd.. Nejsem idealista, ale realista. Ale i tak, je lépe být kazatel idealista, jak jste mne nazval, než kazatel populista, jak se mi jevíte v článku Vy.
Martin Vrba
Ale ještě něco, s čím se s panem Müllerem NAPROSTO schodnu - s tím textem jeho písně: NIC NEBUDE NAPOSLED. https://www.youtube.com/watch?v=DejxOhrcLoQ
Martin Vrba
Pan Müller má v mnohém pravdu a je mi v mnohém velice blízký, v mnohém je ale na velkém omylu. Jeho hlavní chybou je, že vše příliš zobecňuje. Nemůže všechny soudit podle svého způsobu života, každý se neživí hudbou, spisováním knih a přednáškami po školách. V článku chybí to, co dělal dříve - čím se živil, kolik má dětí - vnuků, zda byl někdy alespoň chvíli ženatý. To vše může být u spisovatele podružné, ale jen do té doby, než se prohlásí i za “kazatele dobra”.Jak se to asi poslouchá těm lidem, kteří například si žádné plýtvání nemohou dovolit a jedí i potraviny po doporučeném datu spotřeby a chodí si pro ně do potravinových bank pro chudé, protože žijí od výplaty a podpory k výplatě a podpoře. A proč lidé nadávají na vládu a EU? Protože tyto instituce vždy ve volbách lidem tu péči o ně - o voliče slibují. A stejně postupují i sdělovací prostředky, které například tu EU velebí, protože nám zaplatila to a to. A často i naprosté zbytečnosti - tedy k plýtvání jsou lidé vedeni už programově. A pak samozřejmě, když to ty instituce neplní a lidem se nedaří, tak jak jim bylo slibováno, tak vyjadřují svou nespokojenost. A pan Müller asi nemá ani přehled, že když dneska člověk šetří a například netopí tolik - stáhne si teplotu na ústředním topení, nebo šetří vodou, tak dodavatel zvedne ceny a stejně si od spotřebitelů ty peníze vezme jinou cestou. Celá moderní společnost je založená na spotřebě a kdyby každý příkladně podle pana Müllera šetřil, tak by ta společnost zkrachovala. Lidská práce je dnes velice drahá a například radiopřijímač vám nikdo ani neopraví, protože oprava by byla dražší, nákup jiného nového. Produktivita práce je v industriální společnosti tak veliká, že si může dovolit vyživovat za “nic nedělání” “sluníčkově” i celou Afriku a tím naučila tu generaci, že i bez práce jim někdo dodá koláče a samozřejmě, že když to najednou nedostanou (například nyní z Ukrajiny a Ruska), tak ta společnost se buď celá přestěhuje do Evropy nebo tam vznikne hladomor. Ti hodní lidé těm lidem v Africe vlastně ublížili více, než si umí představit - a ta výuka ve stejném duchu - pomáhat Africe k rozmnožování a dotování ji vším zdarma ve školách pokračuje. A určitě si bude celá Afrika stěžovat na Evropu, že jí nedodala potraviny a ne na to, že si je ona sama nevyrobila a vůbec je nenapadne se omezit v porodnosti. A my se tady budeme trápit a jeden druhého peskovat, že vyhodil do popelnice tvrdý rohlík? Pane Müllere - jste kazatel, ale idealista a dost mimo realitu, ale určitě vám to nějakou kačku k důchodu hodí, tak pokračujte a hlavně zdravíčko. :)
Helena Štěpánková
Pan Müller mi mluví z duše. Nadáváme na všechno možné, ale před vlastním prahem si nezameteme. Rozhovor se mi moc líbí.
Jitka Caklová
Moc dobrý rozhovor. Přestože moje aktivity jsou na hony vzdálené aktivitám pana Müllera, na dnešní zvyky a zlozvyky mám stejný názor. "Nikdo se podle rad nenaučí chodit v botách, které si sám nerozšlápnul."
Jitka Hašková
Děkuji za rozhovor s panem Müllerem. Pro mě jsou nezapomenutelná setkání s ním, když nám na setkáních íčka hrál na klavír a zpíval, většinou básně Zuzky Pivcové, které zhudebnil. Jsou na jeho profilu na íčku a je možné si je tam poslechnout. Je to pro mě úžasný zážitek, když to občas udělám.
Jiří Dostal
:-) :-) Nepodložená tvrzení o plýtvání jako výraz lásky k životu, k umění, k lidem? Bravo! :-) Jen tedy dál a všichni na svá místa,/ jen do práce a v boj, jenž nelení...
Daniela Řeřichová
Děkuji za rozhovor plný lásky k životu, k umění a k lidem.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 46. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?