Pochybné trendy dnešní doby
Úvodní foto: Pixabay, fotografie v textu: Jan Zelenka

Pochybné trendy dnešní doby

7. 5. 2022

Potrhané džíny jsou jedním z trendů dnešní doby. Nekritická adorace tzv. celebrit, zejména těch amerických, nabírá v současnosti až netušené obrátky. Možná tu působí i nedostatek národního i vlastního sebevědomí.

Ale hlavně je to touha vyrovnat se svým velkým zahraničním idolům, které na nás až v přemíře útočí z nejrůznějších filmů a internetových médií. A netýká se to jen mladých děvčat a chlapců, ale kupodivu i některých žen a mužů zralejšího věku. Ano, je třeba být za každou cenu „in“. Jít s davem. I toto je vlastně jakási moderní ideologie.

Netroufám si tvrdit, jaké procento naší populace tomuto trendu podléhá. V oblékání to bude pochopitelně menšina. Na druhou stranu je ale nutné si uvědomit, že žijeme ve svobodném světě, který by neměl být svázán příliš striktními požadavky na způsob našeho života.

Určité životní principy a návyky provází člověka již od dávné historie. A jsou vždy spojené se stavem tehdejší společnosti a způsobem jejího myšlení, do kterého tehdy výrazně zasahovala i náboženská ideologie. Ta, v našem současném světě, který má křesťanské kořeny a je většinově sekulární, hraje spíš roli pozitivní a tyto, příliš „moderní“, trendy odmítá. Vraťme se však k tématu.

Potrhané džíny nejsou pochopitelně jediným symbolem dnešní doby. To by bylo přílišné zjednodušení skutečnosti. Použil jsem je pouze jako příklad. Těch symbolů je daleko víc. Zejména zámořská kultura a způsob tamějšího života ovlivňuje nejenom čistotu našeho jazyka a oblékání, ale bohužel mnohdy i způsob myšlení lidí.

Není to tedy jen o extravagantním oblékání a anglicismech v češtině, které se naším jazykem šíří jak rakovina, ale i o přejímání mnohdy zcela scestných myšlenek a hnutí, jakým je nesmyslný multikulturalismus, který nikdy v historii nefungoval a nemůže fungovat ani v  době dnešní, politické a sociální hnutí Black Lives Matter, které dnes už ztratilo svůj původní význam rovnosti lidí a stává se pouze rasismem na ruby, nebo současně velmi rozšířené módní a politické hnutí Green Deal, které se sice snaží o klimaticky neutrální Evropu a svět, ale nenabízí bohužel žádné rozumné alternativy do budoucna. To je spíš úkol vědy než příliš horlivých aktivistů a politiků. 

Nechci to zde příliš rozebírat. Společnost je, kvůli všem těmto rádoby moderním názorovým proudům, hodně rozdělená. A předvídat další společenský vývoj je proto krajně obtížné.

Když si člověk otevře webové stránky, aby se dozvěděl něco nového o světě, nalezne tam toho pozitivního bohužel jen poskrovnu. Nalezne válku, násilí ve světě, ostré sváry různých politických proudů a k tomu navíc úplnou záplavu článků o našich a zahraničních celebritách.

Kdo s  kým chodí, kdo se s  kým vyspal, jak ta, či ona celebrita bydlí, do jakého bizáru se obléká, milostné avantýry nejen herců a hereček, ale i politiků, velmi úsporně oblečené modelky se rty odulými botoxem, módní přehlídky polonahých, nebo zcela nahých modelek a tak dále. Dalo by se o této dekadentní části charakteru naší doby psát ještě daleko víc.

Panem et circenses – užívej si, člověče, máš dnes přece obojí – chléb i hry! Tak si nestěžuj!

Preference obyčejného člověka jsou, zaplaťpánbůh, zatím ještě trochu jinde než preference tzv. elit. Což do budoucna skýtá určité procento naděje.

Kdo se jen trochu zajímá o historii, nemůže ho nenapadnout až děsivá podobnost s posledními stoletími Římské říše. Charakteristika jednotlivých historických společenství je ve své zobecnělé podstatě stále stejná. Na jedné straně stojí tzv. elity společnosti, které mají zřetelnou převahu jak v bohatství, tak i ve svém vlivu, a na druhé straně je většinová společnost, která musí sdílet a také sdílí, pochopitelně, trochu odlišné životní hodnoty. Tato asymetrie vede až k  výrazné diferenciaci společnosti, která ztrácí soudržnost a postupně se rozkládá.

Postupné poznávání jednotlivých historických kultur a civilizací, územně ani časově spolu nesouvisejících, od jejich začátků až do samých jejich konců, přineslo důkazy o tom, že se tyto civilizace nevyvíjí náhodně, ale že jejich vývojové procesy mají hodně společných rysů. Zobecnění těchto faktorů nám umožňuje tyto civilizační procesy lépe pochopit.

Vraťme se však k Římské říši. Zvyšující se dekadence života římských elit, úpadek zaběhlých životních hodnot, stoupající migrace z četných provincií do centra říše, způsobená četnými válkami a třeba jen prostou snahou
o zlepšení svého životního standardu, a zejména zvyšující se složitost celého řídicího systému rozsáhlé říše, to vše způsobilo dlouhodobou společensko-politickou krizi
a nakonec definitivní zánik celé říše a její rozdělení. Římská říše tak po dlouhém krizovém období podlehla daleko jednodušším kmenovým strukturám okolních národů při jejich expanzi do centra říše.

Římská společnost byla nemocná. Ve svém konečném stádiu byla prolezlá rakovinou dekadence, rozsáhlé migrace a násilí. To vše je silně nakažlivý fenomén, který provází od nepaměti různá historická společenství. Obávám se však, že podobnost tohoto historického vývoje s naší současností není jen čistě náhodná. Budiž to pro nás poučením a varováním.

 Sic transit gloria mundi! Tak pomíjí sláva světa.

 

/Pohled z terasy paláce Senatori

na ruiny římského Fora Romana/

 

    * * *

 

 

glosa životní styl
Autor: Jan Zelenka
Hodnocení:
(5.1 b. / 31 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Caklová
Líbí se mi příspěvek Daniely Řeřichové. Svět by se nezbláznil, kdybychom byli více spjati s přírodou. Malé děti, ještě nezkažené civilizačními zákony, jsou naše budoucnost. Je velký rozdíl mezi dětmi docházejícími do lesních školek, nebo do takzvaně "civilizačních". "Civilizační zákony jsou neúprosné." a kdo je asi vymyslel?, zase jen lidé, a jestli si pan Zelenka myslí, že má daleko širší obzory, než ti, kteří ho nepochopili, tak já mám plné právo o tom pochybovat. Ale aby nedošlo k nedorozumění, nemám nic proti, každý jsme zkrátka nějaký.
ivana kosťunová
Nemyslím si, že svoboda slova je něco, co mi je povoleno, nebo přiděleno třeba za "dobré chování". Je to právo dané mi ústavou a proto mohu bez obav napsat svůj názor k článku pana Zelenky, který mě velmi zaujal. ( ten článek) Konec Římské říše je v poslední době velmi často zmiňován právě v souvislosti se stavem současné situace ve světě. Osobně se domnívám, že dochází ke ztrátě hodnot, které jsme po léta vyznávali, a které mají svoji podstatu v Bibli - desatero Božích přikázání. Tyto hodnosty jsou devalvovány, ohýbány, a jsou nám implementovány hodnoty jiné, umělé, se kterými se nedokážeme srovnat, ztotožnit. Je to, zvláště pro mladou generaci velký psychický nápor, a nedivím se, že si hledají svá dogmata, svá pravidla, své jistoty. Ostatně - to mladí dělali vždy. Jako dnes jsou symbolem této rozervanosti potrhané džíny, naše generace třeba oblékala oblečení s květinovými vzory, a generace před námi měla určitě také své symboly. Přála bych dnešní generaci, aby ty své jistoty našla , má to velmi, velmi těžké.
Jan Zelenka
Děkuji za názory. Počítal jsem s tím, že ne všichni můj text pochopí. Toto není jen můj názor, to je výsledek bádání světových renomovaných historiků. Každý se pohybujeme v nějakém prostředí a buď chceme, nebo nechceme vidět, když jsme uzavřeni v pozlátku své izolované skupiny. Na svět je ale nutné se dívat z daleko širšího obzoru. Civilizační zákony jsou neúprosné.
Daniela Řeřichová
Jsem redakci vděčna za svobodu slova a možnost prezentovat zde široké spektrum úvah a zkušeností uživatelů íčka. Mohu tedy svobodně reagovat na text, kde autor shledává tuto společnost dekadentní. Historicky vzato to byla každá doba, nejen Řím. Zřejmě se pohybuji v jiném prostředí, spolupracuji s lidmi všech věkových kategorií, neposuzuji lidi podle toho, co mají na sobě nebo na hlavě, ale jak se chovají, jak žijí. Nesleduji bulvár, ale nezaregistrovala jsem na veřejně přístupných médiích něco perverzního. Každý máme možnost volby, každý máme jinak nastavené hodnoty, jiné vnímání světa v jeho souvislostech. Ano, je zde mnoho objektivních problémů, s nimiž se společnost bude potýkat, podobně jako se potýkaly generace před námi. Ale je zde také velký potenciál participace na věcech smysluplných, které nám přinášejí radost. Děkuji těm, co zachraňují živočichy, kulturní dědictví či poraněné dětské duše a předávají nám poselství, že náš svět nespěje k zániku.
Marie Měchurová
Tvrdily to i generace před námi, že svět se žene do záhuby, že mládež nemá žádnou morálku. Já, i když jsem věčný optimista, tvrdím, že svět se zbláznil.
Věra Ježková
Jendo, naprosto s tebou souhlasím. Přirovnání k Římu je výborné. Včera jsem si pustila po mnoha letech Miss Czech Republic v domnění, že si u ní odpočinu. Nestalo se. „Zábava“ plytká, hudba nelibozvučná, trpěla čeština – často chybná a prokládaná anglicismy. V polovině programu jsem to vzdala.
Jitka Hašková
Je to pravda. Celý svět je v úpadku. Bohužel.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 48. týden

V čase adventním a vánočním často televizní stanice nabízí divákům známé filmy a pohádky. Tento týden si budete moci v kvízu vyzkoušet, jak dobře je znáte.