Jak dodržovat pravidla spánkové hygieny
Ilustrační foto: Pexels

Jak dodržovat pravidla spánkové hygieny

17. 3. 2022

Podle Institutu klinické a experimentální medicíny má až 40 procent české populace problémy se spánkem. Někteří spí málo, jiní nekvalitně. Jak tedy jít dobrému spánku naproti, abyste byli odpočatí a plní energie?

Aby byl váš spánek co nejkvalitnější, je dobré dodržovat pravidla spánkové hygieny. S tím souvisí i to, že by si každý měl najít svůj ideální denní rytmus. Od přírody jsou někteří z nás aktivnější spíše ráno a v první polovině dne, zatímco jiní preferují největší množství aktivit a produktivní činnosti odpoledne, případně večer. Většina pravidel ale platí pro všechny a můžete je začít aplikovat například u příležitosti Světového dne spánku, který letos připadá na 18. března.

Alespoň šest hodin

Hned první ze zásad je nejznámější. Denně bychom měli spát šest až osm hodin. To je rozmezí, v němž dosáhneme dostatečného odpočinku, zároveň nebudeme takzvaně přespaní. I nadměrná spavost se totiž řadí mezi poruchy spánku. Do postele bychom měli ulehat vždy zhruba ve stejný čas a totéž pravidlo platí i pro vstávání. To bychom měli směřovat vždy na stejnou hodinu, i o víkendu. Jen tak si naše tělo najede na pravidelný rytmus a odmění nás přívalem energie.

„Nejkvalitnějším nástrojem regenerace je odjakživa spánek. Žádná zkratka ani zázračná pilulka jej nenahradí. Sportovci či nezastavitelní byznysmeni hledají něco magického na zvýšení výkonosti. Všichni však ví, že ji nikdy nezlepší bez kvalitní regenerace, a právě na tu se úplně zapomíná,“ upozorňuje pohybový a kondiční specialista Marek Pluhař a dodává: „Je velice těžké si uvědomit, že již od nepaměti se naše tělo synchronizovalo se slunečním světlem. Naše fyziologie se vůbec nezměnila. Co platilo dříve, platí i dnes, a to se netýká jen spánku, ale také pohybu a stravování.“

Omezení kofeinu a náročného tréninku v druhé polovině dne

Velký vliv na spánek má i příjem kofeinu. Ten se, jak známo, nenachází pouze v kávě, ale i v zeleném či černém čaji, kakau a také třeba v kolových nápojích. Jejich konzumaci bychom se proto měli vyvarovat čtyři až šest hodin před spánkem. Citlivější jedinci by pak měli příjem kofeinu eliminovat už klidně po obědě a v druhé polovině dne.

„Pokud ve tři hodiny odpoledne vypijeme 200ml šálek kávy, který obsahuje přibližně 300mg kofeinu, ještě v devět hodin večer bude v krvi kolovat 150mg kofeinu. Tělo bude nadále produkovat kortizol a bude obtížné dokonale zrelaxovat a vyplavit spánkový hormon melatonin. Podobný efekt ve stravě mívá alkohol, rafinovaný cukr či tabák,“ vysvětluje Marek Pluhař.

Obdobně jako kofein působí také večerní trénink. „Intenzivní cvičení delší než 30 minut opět stimuluje kortizol, a proto je těžké usnout po náročnější pohybové aktivitě. Pokud rádi cvičíte večer, je daleko vhodnější soustředit se na cvičení posilující správné držení těla jako pilates, jóga, dechové cvičení a meditace či trénink mobility. Takové aktivity budou mít na spánek pozitivnější vliv,“ dodává Marek Pluhař.

Svaté místo pro spánek

Vaše ložnice či prostor, kde spíte, by měl být vyvětraný, dostatečně vzdušný, tichý, tmavý a s optimální teplotou okolo 20 stupňů Celsia. Ve spíše chladném prostoru s čerstvým vzduchem se totiž spí lépe než ve vydýchaném pokoji. Pravidla se vážou i k samotné posteli, kterou byste měli využívat výhradně pro spánek a intimní chvilky. Činnosti jako konzumace jídla, práce, sledování televize či studium do postele nepatří.

Strašák jménem modré světlo

Velkým tématem je i modré světlo, které vydávají elektronická zařízení jako počítač, televize či mobilní telefon a které má negativní vliv na kvalitu našeho spánku. Modré světlo totiž snižuje hladinu melatoninu – hormonu, který řídí denní rytmus organismu. Snadno tedy způsobí, že po dlouhém koukání do počítače pozdě v noci vlastně nejsme až tak unavení. Naše tělo si totiž kvůli množství modrého světla myslí, že je ještě den. Ideální je tedy jej k večeru omezit, bohužel ne vždy to je možné. Naštěstí existují pomocníci jako červené brýle nebo speciální aplikace na telefonu, které jej filtrují, a tedy do určité míry eliminují.

 

 

spánek zdraví
Autor: Redakce
Hodnocení:
(4.7 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Hošková
Až na ty červené brýle (mám modré) všechny rady už znám, ale stejně mám problémy se spánkem.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 44. týden

V úterý 5. listopadu proběhnou ve Spojených státech amerických prezidentské volby. Tématem kvízu tohoto týdne budou nejen američtí prezidenti, ale i zajímavosti z USA.