Důchody se zvýší od června v průměru o více než tisícikorunu
Ilustrační foto: Pixabay

Důchody se zvýší od června v průměru o více než tisícikorunu

14. 2. 2022

Od letošního června budou starobní důchodci dostávat o 8,2 procenta větší procentní výměry svých důchodů. V průměru jim tak na účet přijde o 1017 korun víc. Mimořádné zvýšení si vyžádal růst cen, který od loňského června přesáhl zákonem stanovených 5 procent.

„Vláda bude zvýšení projednávat na přelomu února a března. Všichni, kterých se zvýšení týká, dostanou oznámení o konkrétním zvýšení jejich důchodu ještě v březnu, aby se co nejdříve dozvěděli, s čím mohou počítat. První zvýšené důchody se budou vyplácet v letošním červnu,“ upřesnil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Podle něj jsou senioři velmi zranitelnou skupinou, na kterou rostoucí ceny citelně dopadají. „Proto je mimořádné navýšení penzí rozhodně na místě,“ dodává.

Od června letošního roku zůstává takzvaná základní výměra stejná, ale zvyšují se procentní výměry důchodů. Růstu cen odpovídá jejich navýšení o 8,2 procenta, což znamená, že průměrný starobní důchod se zvýší o 1017 korun. Celkem se s ohledem na valorizaci vyplatí seniorům z důchodového systému navíc 20 miliard korun, přičemž vojáci a policisté dostanou přidáno z rozpočtů ministerstev obrany a vnitra.

Naposledy se důchody zvyšovaly letos v lednu, a to v průměru o 805 korun, celkem tedy starobní důchodci dostanou v letošním roce přidáno 1822 korun. Podmínkou pro mimořádnou valorizaci penzí bylo, aby od loňského června (tehdy se o zvyšování důchodů rozhodovalo naposledy) růst cen dosáhl minimálně 5 procent. Tato podmínka se po započtení lednové inflace splnila.

Ceny porostou i nadále

Lednová meziroční inflace vystoupala na 9,9 procenta, což je nejvíce od července 1998, kdy meziroční růst cen dosáhl hodnoty 10,4 procenta. Největší vliv na výši lednového meziročního indexu měly ceny bydlení, pohonných hmot a potravin.

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) spotřebitelské ceny porostou i v příštích měsících, kdy se očekává růst cen energií, který výrazně ovlivňuje v poslední době inflaci, ještě podle informací. Právě podíl energií na spotřebitelském koši je podle ČSÚ v České republice výrazně vyšší, než je průměr zemí Evropské unie. Česká republika díky dočasnému odpuštění DPH u energií zaznamenala pokles o 8,5 procenta, to však v lednu skončilo, a ceny tak spotřebitelům zase výrazněji vzrostou.

„Situace v cenách energií v Česku se začíná dramaticky měnit od ledna 2022, a to je i jedním z důvodů návratu české inflace na historicky obvyklejší přední místa v evropském žebříčku,” uvedl na tiskové konferenci předseda ČSÚ Marek Rojíček.

 

valorizace.png

 

 

 

 

důchody peníze
Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(5.2 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Polednová
Jsem ráda za každou korunu navíc k důchodu, ale na žádné vyskakování to není, obzvlášť, když člověk žije sám. Ze dvou důchodů by se to lépe táhlo. Momentální zdražování bude velice složité nejen pro důchodce.
Alena Švancarová
Jano 18:25 souhlasím.Když jdu do obchodu tak jen valím oči.Navíc automatické zvýšení energií takže nic moc důvodu k radování.Olgo S.stejné jsem to měla i já,lehce nad průměr, dnes mám lehce pod průměr.
Soňa Prachfeldová
Jsem ráda, jsem i překvapena, ale výdaje stoupají bleskovým tempem ve všech směrech.
Magda Škodová
Dostávám část důchodu ze Slovenska a je to, za skoro 30 odpracovaných let směšná částka. Valorizace obnáší tak 3 - 8 eur, takže to taky není žádná sláva, navíc teprve před rokem v mé bance snížili poplatek za převod peněz ze zahaničí, navíc od letošního roku už nemusím posílat dopručene potvrzení o dožití (kromě poplatku za ověření cca 95 kč poštovné). Ale docela mne zaráží ty valorizace - čím vyšší důchod, tím víc peněz přibude. Na Slovensku vyplácejí tzv. třináctý důchod a tam funguje princip, že čím nižší důchod, tím vyšší ten třináctý. Takže když ten třináctý rozpočítám na celý rok, tak mám zhruba 300 kč měsíčně a je to rozhodně víc, než tři eura nebo 120 kč valorizace.
Lenka Kočandrlová
Když dají,dobře.Bohužel to pro mnohé bude jak plivanec do moře....
Olga Škopánová
Do důchodu jsem nastupovala s lehce nadprůměrným důchodem teď po několikáté valorizaci mám důchod podprůměrný.
Jana Šenbergerová
Ceny stouply tak, že nevidím důvod k radosti.
Antonín Nebuželský
No jo, když to líp nejde...

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA