Dluhopisy a proč by nás měly zajímat
Foto: Picsart, koláž autorka

Dluhopisy a proč by nás měly zajímat

12. 2. 2022

Máte-li sjednané penzijní připojištění, tak dále ani nečtěte. Máte totiž garanci tzv. nezáporného zhodnocení. To znamená, že ať se děje, co se děje, vaše úspory neklesnou.

Jestliže jste si sjednali doplňkové penzijní spoření, tak zbystřete. Je to „nový produkt“, kterým se rovněž účastníte penzijního spoření, ovšem v tzv. účastnickém fondu. Garanci nezáporného zhodnocení nemáte. A jak já říkám, v případě investování (spoření) přes fondy je jediné jisté to, že vám strhnou odměnu pro správce fondů. Výnos negarantuje nikdo a o ztrátách se s vámi předem nikdo nebaví.

Jak se toho týkají dluhopisy? Většina účastníků toho pojištění si volí konzervativní formu investování. A tou je investování do dluhopisů. Nebudu popisovat, co je to za finanční produkt. Pro nás, co se zajímáme o penzijní spoření, je důležité jen to, že cena dluhopisů, které fondy už nakoupily, v blízké budoucnosti s největší pravděpodobností docela dramaticky klesne. Nemusí. V ekonomii není nic jisté. Proto píšu, že je třeba "pouze" zbystřit. A dávat pozor, aby případně stejně dramaticky neklesly uspořené částky vložené do penzijního spoření.

Nejsem ekonom a uleví se mi, když mi mé pochybnosti kdokoli fundovaně vyvrátí.

Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Granda Nekonata
12.47 hele, to ti nepovím... mám jen pocit, že původní bezriziková varianta byla bez výběru. A že u té nové je výběr a možná i kombinace výběrů 30% tam, 60% jinam, 10% ještě jinam).
Granda Nekonata
8.38 máš pravdu, teď bych do toho produktu nešla. Mě skončí výplata v 8/2022. Ad finanční gramotnost: mladí se nezajímají, neznám nikoho, kdo jde do hloubky. Mě ty věci zajímají, ale některé informace jsou (asi schválně) úplně zakopané. A já se raději provrtám, než se spolehnout. Naletěla jsem takhle u životního pojištění. Ten agent mi úmyslně lhal. Naštěstí byl tak blbej, že zapomněl vyplnit částku, co mám měsíčně platit. A tak si jí tam později dopsal sám. :-) a tím se mi podařilo se z toho vyvázat. Ale už si nepamatuji, co mi tam nevyhovovalo. Ad zdravotní pojištění: když jsi OSVČ, tak s výplatou nemusíš už posílat odvody na zdrávko. Takže to je přidaný bonus. Ale to ti taky není napřed schopný nebo ochotný někdo říct, ani jsk to funguje, když máš odvod větší, než minimální základ. Jsem v důchodu a tak tohle teda už fakt neřeším. :-)
Granda Nekonata
20.55 chápu, vyjádřím se přeházeně: k radám - ano, poradcům jde o provizi, jenže kolik lidí z rodiny rozumí finančním produktům? typ produktu - na prvý pohled jde o typ dlouhodobý a o spoření, ale má i jiné aspekty: přispívá na něj stát, původně byl bez rizika, jde ho uzavřít i pouze na 5 let a poté ho lze čerpat dokonce i jen 2 roky, při jeho čerpání hradí zdravotní pojištění stát. Takže od začátku placení do konce výplaty je to "jen" 7 let. To je jako ideální návratnosti investice do nemovitosti. Věk: když uvážíme, že je výplata možná v souběhu s kráceným důchodem, je možné začít kolem 56 a dočerpat kolem 61.narozenin. Ale: díky stávající naprosto nejisté situaci, bych do toho teď kvůli té možné ztrátě rozhodně nešla. Je tu ještě jedna věc, která mě překvapila: riziko u spoření, o kterém jsem psala, hrozí i při výplatě! Peníze se při výplatě chovají také jako uložené v té rizikové variantě. Takže i ten, kdo spořil v původní variantě a bez rizika, může přijít o peníze v době výplaty. Když k tomu počítáme inflaci, pak z penzijního připojištění vyleze nejlépe varianta čerpání dvou let. :-)) Umíš si představit, co mi dalo práce se vším tím provrtat.
Jana Šenbergerová
Líbí se mi vaše koláž. Připomněla mi, že už jsme dlouho nehráli s vnoučaty poker. Moc mě to baví, i když na osmiletou vnučku většinou nemám. Za její poker face by se nemusel stydět ani protřelý hráč. Kdybychom hráli o peníze, už bych byla na mizině. :-)
Jana Šenbergerová
Pořád lepší přijít o pár peněz než o hlavu. :-) Držme si pěsti, abychom nepřišli o obojí. :-( Tím nechci snížit hodnotu článku ani diskuzních příspěvků. Jen mě to tak napadlo. ♥
ivana kosťunová
V tomto případě je sklenice prázdná. Buď zrušit a zaplatit různé ty sankce, nebo vytrvat a vytrvale znehodnocovat své úspory. Já bych v takovém případě alespoň snížila měsíční vklad na minimum a minimalizovala ztráty.
Irena Mertová
Ivano, je to tak, že po starém způsobu se to už uzavřít nedá, jsou nová pravidla.
ivana kosťunová
Ano- oni ti prodejci dokáží ten produkt vychválit, že si některé skutečnosti uvědomíte, až když nastanou.
Irena Mertová
Ivano, mě se to bohužel týká. A sežere mi to státní příspěvek i moje vlastní vklady, i bez ohledu na inflaci.
ivana kosťunová
Pokud se jedná o staré penzijko, )penzijní plán č. 4), platí ještě stará pravidla- tj. Penzijní fond můžete vypovědět bez sankcí nejdříve po pěti letech, nebo dovršením 65 let. Nově založená penzijka už mají jiná pravidla, ale to se nás asi netýká. Naspořené částky vlivem vysoké inflace samozřejmě klesnou, ať už jsou na účtu, nebo kdekoliv jinde. Výnosy z dluhopisů jsou cca 4 % a letošní inflace se odhaduje koncem roku na 10 procent. Takže jakékoliv investice do fondů nebo dluhopisů jsou ztrátové. Navíc jsou to peníze, se kterými po určité časové období nemůžete disponovat, což je v dnešní době dost rizikové.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.