Zapšklost a jak na ni
Foto: Picsart, koláž autorka

Zapšklost a jak na ni

9. 2. 2022

Určitě se to stalo i vám. Zvesela si jdete životem a ouha. Narazíte na zapšklého člověka. Koho tím myslím? Lidi nepříjemné, nepřející, zahořklé, karatelské a nepřátelské. Zkrátka nerudy. Na toto téma uveřejnil V. Pišl na portálu Psychologie.cz článek "Naštvaní na svět". A čtení je to zajímavé!

Jedna věc je, že zapšklost může podle autora plynout z poruch mozku, které doprovází stárnutí. Může mít původ i v pocitu bezmoci, která doprovází úbytek sil, finančních možností i poklesu společenského postavení. Já dodávám, že zapšklounů je stejně dost i bez toho. A navíc  i mezi mladšími.

Z podrobného rozboru V. Pišla zkusím vytáhnout to (podle mě) nejužitečnější: Zapšklost je formou určitého vidění světa. Zapškloun má dojem, že svět nefunguje, jak má. Rozumí se: svět nefunguje, jak si zapškloun přeje! Proto je naštvaný a smutný. Může se to třeba týkat byrokracie, nedokonalosti sociálního státu nebo třeba špatné dopravní sítě, koronaviru a všech s tím spojených opatření. V. Pišl připomíná, že z psychologického hlediska jde pořád jen o starou známou "poloplnou a poloprázdnou sklenici". Zapškloun vidí tu poloprázdnou. Nad tou pláče. Poloplnou nevidí. A proto se z ní nemůže radovat.

A jaký protilék V. Pišl ordinuje?

Jednak si musíme uvědomit, že "poloprázdných sklenic" a s tím spojené zapšklosti se zbavíme jen, když jsme ochotni se jí zbavit. Že to závisí jen a jen na nás. Co to jsou ty "poloprázdné sklenice"? Jsou to všechna dětinská, narcistická přesvědčení, že zrovna my víme, jak by svět měl fungovat. A s tím spojená neochota přijmout jiné názory.

Jak to V.Pišl myslí?

Jde o to pochopit, že za našimi zapšklými názory nestojí jen poznání, ale i široká paleta jiné motivace. Potřeba jedinečnosti nebo chuť cítit se chytrý a kompetentní. Někdy to, že jde prostě o názor někoho, koho nemám rád. Nebo snaha svádět vinu na druhé. Když připustíme, že naše zapšklá představa, že máme pravdu zrovna my, je narcistickým bludem, připustíme svoji omylnost. A právě to je lék proti zapšklosti!

Pochopení vlastní omylnosti nás osvobozuje od utrpení spojeného s iluzí vlastní nadřazenosti. Ta nám totiž našeptává, že svět není tak dobrý, jak by mohl – a tedy měl! – být!

A k tomu je už jen krůček k dalšímu pochopení poloplné sklenice:  pokud svět  neodpovídá mým představám, má to zřejmě důvod, ať už ho chápu, nebo ne.  A nepříjemné věci se nedějí svévolně, nedějí se proto, aby mi bylo křivděno, abych měl vztek atd. V. Pišl k tomu v článku uzavírá: "Svět ani společnost nejsou projektem postaveným za nějakým účelem, takže se těžko můžeme zlobit, že neodpovídají našim představám. Svět je zkrátka takový, jaký je – a pokud se zbavíme falešného pocitu vlastní nadřazenosti, můžeme přijmout nedokonalosti státu a společnosti se stejnou samozřejmostí, s jakou přijímáme gravitaci, střídání dne a noci nebo smrtelnost všeho živého. A přestat prožívat vztek a zoufalství."

Souhlasíte, že takový výsledek je snadnější přijmout?

--- 

Zdroj: https://psychologie.cz/nastvani-na-svet/

Můj příběh
Hodnocení:
(4.9 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marcela Pivcová
Možná, že ten zapšklý člověk má právě špatný den, nějaká starosti a v příštích dnech už se bude projevovat úplně jinak. Někomu stačí jít mezi kamarády a najednou předvede, že má i smysl pro humor a dovede se zasmát. A co s tou pomyslnou "sklenicí" s nápojem? Asi bych se do ní "podívala" - co že se v ní skrývá. Křišťálově čisté víno by ve mně vyvolalo myšlenku, že je dobře, že ho je ještě tolik, u zkaženého vína bych vůbec nelitovala, že ho zbylo jen tak málo.
Granda Nekonata
20.07 připomněla jste mi příhodu: v Lidlu se začal kácet takový děda. Nějaký mladík mu pomohl se opřít a že ho odveze domů.Děda měl nákup, tak říkám počkejte, vezmu ten nákup. Usadili jsme dědu v mladíkově autě. A že prý bydlí v bytovce bez výtahu u invalidní sestry. 3.patro. Tak říkám, jeďte tam, pojedu za Vámi, sám dědu s nákupem nedovedete nahoru. Jenže dědovi bylo hůř a hůř a už ani nebyl schopen vylézt z auta. Zahlídla jsem posilovnu. Tak jsem tam došla a dva svalouši se se mnou vrátili a ve třech vytlačili dědu nahoru. Já za nimi s nákupem. Jeho sestra štajf, že moc děkuje atd. A já štajf z toho, jak ti mladí chlapi nelenili a dědovi pomohli. Byl to super zážitek.
Marie Faldynová
Je takové přísloví: komu není rady tomu není pomoci. Pokud někdo na sobě chce pracovat, vždycky na tom vydělá. Já si tady užívám výměny názorů. Nemám potřebu někomu vyčítat co si myslí, mě prostě baví srovnávat své názory s druhými. S bručouny je to také tak. Pokud někomu vadí, že je bručoun, může najít cestu ven. Čím jsme starší, tím to jde hůř. Změna je z psychologického hlediska nepříjemná a není divu, že se jí někdo radši vyhne.
Jitka Caklová
No jéje Pjér la Šé’z ♥♥♥
Granda Nekonata
17.02 tak to je neuvěřitelné!: https://www.youtube.com/watch?v=wfxVXVMecEM kolem 30 minuty o lvech :-) jinak vynikající jako vždy
Věra Lišková
Možná jste trefila do černého, každý je někdy bručoun a tak to leckdo vztáhl na sebe. Co do světa vysíláme, to se nám, jak bumerang vrací, takže špatnou náladou škodíme nejvíc sobě. Dnes na okno klepal v Lidlu nějaký čtyřicátník a ukazoval mi, že se mám vrátit. Nechápavě jsem koukala jak puk, ale pak se vrátila. Konečně chápu, dala jsem si křupky nahoru na nákup a cestou je ztratila. Pak že jsou lidé na sebe zlí, ne ne i babka jim stojí za dobrý skutek.
Granda Nekonata
17.02 a 18.00 co jsem nečekala, byla ta mela. Jak vosy :-) Myslela jsem, že v tomhle věku jsou lidé smířliví, že jsou už dost tolerantní, trochu nad věcí... ale tolik nepřátelství a dokonce hrubosti... a přitom nikdo se skutečně nezajímal. Jen si vybrat terč a přes něj si ulevit. Myslíte, že se mi ta paní z Líbí/nelíbí ozvala do pošty? nene Šlo jí o to jen pohanět veřejně. A že se ozval někdo z těch, co s ní souhlasili? nene. Asi je to ventil.
Jitka Caklová
Jano, v zatím stávajícím stavu společnosti to je pochopitelné, vždycky byla silná přesila těch, kteří upalovali, než těch, kteří byly upalováni. Vím, že už se blýská na lepší časy a že i "lvi" pochopí, že k opravdovému životu nestačí dobře se nažrat.
Jana Šenbergerová
Jasně, Jitko, že je nás víc. Jen některým nestojí za to lézt do jámy lvové. Lvi mají většinou hlad, málokdy pochopení. :-)
Jitka Caklová
Co říká WIKI je níže v " ". Mně dělali natřikrát rekonstrukci páteře v Praze Na Homolce a také další v plánu nemám, ani nepotřebuji, protože ji udělali na výbornou. Přestavba, o které jsem napsala ve 14:02 je něco úplně jiného. Na dotaz "Jak se máš?", s oblibou odpovídám "Dík za optání, kdyby to bylo lepší, už by to nebylo ono." Přesto vím, že i v nejlepším rozpoložení se dá ledasco vylepšit.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Co máte nejraději na letních prázdninách? (Označit můžete až tři odpovědi)

Slunce a teplo

15%

Dlouhé letní večery

13%

Setkání s vnoučaty/Hlídání vnoučat

12%

Pobyt na chatě či chalupě

11%

Výlety po Česku

13%

Dovolenou v zahraničí

11%

Cyklovýlety

12%

Koupání a opalování

13%