Zapšklost a jak na ni
Foto: Picsart, koláž autorka

Zapšklost a jak na ni

9. 2. 2022

Určitě se to stalo i vám. Zvesela si jdete životem a ouha. Narazíte na zapšklého člověka. Koho tím myslím? Lidi nepříjemné, nepřející, zahořklé, karatelské a nepřátelské. Zkrátka nerudy. Na toto téma uveřejnil V. Pišl na portálu Psychologie.cz článek "Naštvaní na svět". A čtení je to zajímavé!

Jedna věc je, že zapšklost může podle autora plynout z poruch mozku, které doprovází stárnutí. Může mít původ i v pocitu bezmoci, která doprovází úbytek sil, finančních možností i poklesu společenského postavení. Já dodávám, že zapšklounů je stejně dost i bez toho. A navíc  i mezi mladšími.

Z podrobného rozboru V. Pišla zkusím vytáhnout to (podle mě) nejužitečnější: Zapšklost je formou určitého vidění světa. Zapškloun má dojem, že svět nefunguje, jak má. Rozumí se: svět nefunguje, jak si zapškloun přeje! Proto je naštvaný a smutný. Může se to třeba týkat byrokracie, nedokonalosti sociálního státu nebo třeba špatné dopravní sítě, koronaviru a všech s tím spojených opatření. V. Pišl připomíná, že z psychologického hlediska jde pořád jen o starou známou "poloplnou a poloprázdnou sklenici". Zapškloun vidí tu poloprázdnou. Nad tou pláče. Poloplnou nevidí. A proto se z ní nemůže radovat.

A jaký protilék V. Pišl ordinuje?

Jednak si musíme uvědomit, že "poloprázdných sklenic" a s tím spojené zapšklosti se zbavíme jen, když jsme ochotni se jí zbavit. Že to závisí jen a jen na nás. Co to jsou ty "poloprázdné sklenice"? Jsou to všechna dětinská, narcistická přesvědčení, že zrovna my víme, jak by svět měl fungovat. A s tím spojená neochota přijmout jiné názory.

Jak to V.Pišl myslí?

Jde o to pochopit, že za našimi zapšklými názory nestojí jen poznání, ale i široká paleta jiné motivace. Potřeba jedinečnosti nebo chuť cítit se chytrý a kompetentní. Někdy to, že jde prostě o názor někoho, koho nemám rád. Nebo snaha svádět vinu na druhé. Když připustíme, že naše zapšklá představa, že máme pravdu zrovna my, je narcistickým bludem, připustíme svoji omylnost. A právě to je lék proti zapšklosti!

Pochopení vlastní omylnosti nás osvobozuje od utrpení spojeného s iluzí vlastní nadřazenosti. Ta nám totiž našeptává, že svět není tak dobrý, jak by mohl – a tedy měl! – být!

A k tomu je už jen krůček k dalšímu pochopení poloplné sklenice:  pokud svět  neodpovídá mým představám, má to zřejmě důvod, ať už ho chápu, nebo ne.  A nepříjemné věci se nedějí svévolně, nedějí se proto, aby mi bylo křivděno, abych měl vztek atd. V. Pišl k tomu v článku uzavírá: "Svět ani společnost nejsou projektem postaveným za nějakým účelem, takže se těžko můžeme zlobit, že neodpovídají našim představám. Svět je zkrátka takový, jaký je – a pokud se zbavíme falešného pocitu vlastní nadřazenosti, můžeme přijmout nedokonalosti státu a společnosti se stejnou samozřejmostí, s jakou přijímáme gravitaci, střídání dne a noci nebo smrtelnost všeho živého. A přestat prožívat vztek a zoufalství."

Souhlasíte, že takový výsledek je snadnější přijmout?

--- 

Zdroj: https://psychologie.cz/nastvani-na-svet/

Můj příběh
Hodnocení:
(4.9 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Caklová
WIKI: "Rekonstrukce má ale zcela jiný význam. Znamená přestavbu (např. rekonstrukce kanalizace) nebo návrat ke staršímu nedochovanému stavu." Já se tedy ke starému nedochovanému stavu nechci vrátit. Raději jsem staré přestavěla na nové, aby mi to to staré nepřipomínalo :-)
Jitka Caklová
Ve stávající situaci je pro mě, v tomto virtuálním společenství, lepší být mimoněm, než ve svém světě zapšklíkem a být závislá na přízni okolního světa :-) :-)
Jitka Caklová
:-) :-) :-) To přejde, já tu jsem od 14.4.2014, tak o tom vím svoje :-) :-) :-)
Granda Nekonata
fakt jsi mě uklidnila, protože někdy koukám a připadám si jako mimoň :-)
Jitka Caklová
GN: Řekla bych, že nás je víc, jen nejsme tak "hlučný" a možná je to škoda :-) :-)
Jitka Caklová
Moniko, to je holý fakt, ale nejprve jsem musela udělat přestavbu, kterou Vy odmítáte (13:36) :-)
Granda Nekonata
14.02 teď jsem se trochu uklidnila :-) za posledních pět let jsem se poznala a pochopila víc, než za celý život předtím. Můj život má díky tomu úplně jinou kvalitu.
Jitka Caklová
A podotýkám, že mi nepomáhal žádný psychiatr, ani psycholog, přestože mě mnozí na tomto portálu k Chocholouškovi posílali :-) :-) :-)
Jitka Caklová
Celá dlouhá léta, snad už od dětství, jsem byla zapšklá, neboť jsem žila s pocitem, jak mi všichni ubližují, tedy, ne že mi neubližovali, ale o tom dnes už žádná. Neuměla jsem se s touto situací vypořádat, dokud jsem nenašla sama sebe. Pro ty co nevědí, co znamená "najít sama sebe", tak je to, objevit svoje světlé stránky, že jsem v ledasčem dobrá, že i já se základním vzděláním jsem v životě něco dokázala, že třeba umím hodně věcí, které druzí neumí. Nelituji všech těch let prožitých v "zapšklosti", protože kdyby nebyly, tak bych na poslední chvíli neudělala přestavbu svého bytí a nikdy, alespoň v tomto životě, nepoznala, co je opravdové štěstí ♥
Jana Kollinová
Nechala jsem si článek na chvíli, kdy budu v pohodě. Zapšklost mě ani tak neovlivňuje, myslím si, že poněkud zprofanovaná (mediálně) studie poloprázdného a poloplného, byla zajímá ve chvíli svého zrodu. Dnes je to pro mě jen vycpávka "pseudostudií." Pan V. Pišl nechť si píše co se mu zlíbí a nechť oslovuje svoji cílovou skupinu. Já do ní nepatřím.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Co máte nejraději na letních prázdninách? (Označit můžete až tři odpovědi)

Slunce a teplo

14%

Dlouhé letní večery

13%

Setkání s vnoučaty/Hlídání vnoučat

12%

Pobyt na chatě či chalupě

12%

Výlety po Česku

13%

Dovolenou v zahraničí

12%

Cyklovýlety

12%

Koupání a opalování

13%