Můj poslední (?) pěší výstup na sv. Hostýn
FOTO: on

Můj poslední (?) pěší výstup na sv. Hostýn

4. 1. 2022

Každý rok 28.prosince vyrážíme s naším turisťákem na povánoční výlet Bystřice pod Hostýnem - sv. Hostýn - Rusava. Tentokrát se nás u vlaku sešlo jen 36, covidová doba některé odradila. Většina se rozhodla, že od nádraží z Bystřice pojede nahoru na Hostýnek autobusem. Na pěší výstup se nás vydalo jen deset.

Začátek cesty přes město byl v pohodě, výstup lesem byl už horší. Poprašek sněhu na listí byl hodně klouzavý a navíc se pod ním schovávaly ledové plochy. Když jsem se z posledních sil "vydrápala" ke spodní kapli, položila jsem si otázku: "Je mi toto zapotřebí? " 2.2.2022 mi bude 74, je načase začít omezovat aktivity a snižovat laťku. Po překonání poslední překážky - nekonečných zledovatělých schodů, padlo moje zásadní rozhodnutí - "Už nikdy více!" 

Kostel byl krásně vyzdobený, až oči přecházely z té nádhery. Pomodlila jsem se za celoroční hříchy a slíbila, že už to víckrát neudělám. Požádala jsem Boha o zdraví pro celou naši rodinu a mír pro všechny. Ostatní už na nás čekali v poutním domě, pili kafíčko, ochutnávali cukroví a připíjeli si na zdraví slivovičkou.

Spořádali jsme výbornou držkovku z hlívy ústřičné a pokračovali v cestě na Rusavu. Je to vyhlášená rekreační oblast na druhé straně Hostýna. Na několika km2 se po okolních kopcích rozprostírají chaty a chalupy místních i přespolních obyvatel. Naši cestu tradičně končíváme v pronajatém sále místní hospůdky. Paní hospodská nám zatopila v krbu a krásně prostřela stoly. Dančí guláš a kančí se zelím a knedlíkem byla chutná tečka za naším putováním. Chybělo jen tradiční zpívání u kytary, které nám překazil všudypřítomný covid. 

Když nás autobus rozvezl do našich opuštěných domovů, přečetla jsem si na krokoměru, že jsem udělala 23 464 kroků a ušla 13km. 

Přeji všem íčkařům do nového roku hodně cestovatelských zážitků, a ať nám to ještě trochu šlape!! 

 

cestování výlet
Hodnocení:
(5 b. / 24 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Měchurová
Jani, té spodní kapličce se říká vodní. Je u ní pramen vody, která zažene všechny neduhy a splní všechna přání. Pro jejich splnění, musí ale člověk něco udělat. Martine, Vy můžete všechno.
Hana Polednová
Maruško, jsi skvělá a dokázala sis, že na věku nezáleží. Myslím si, tento rok bude zase hlodat červíček, mám, nemám, mám! Moje silvestrovská šlapanda byla proti tomu prkotina. A jen polovina km i kroků. Přeji hodně dalších letošních km a děkuji za fotky.
Martin Vrba
Paní Měchurová, tak to už bych bez bolestí nezvládl, ale veřejně se k tomu nepřiznám, tak budu tvrdit, když dovolíte, že jste tam byla i za mne, můžu? :) :)
Jana Kollinová
Marie, děkuji za článek a fotografie, díky nimž se mi vybavila dávno zapomenutá vzpomínka na týdenní dovolenou v Bystřici pod Hostýnem, rodišti mé hostitelky. Bylo léto 1974. Každý den jsme někam cestovali a samozřejmostí byla návštěva Baziliky Nanebevzetí Panny Marie. Vzpomínám si, že mě Jarča přivedla ke studánce nebo kašně, ke které se měla vázat pověst, že ten, kdo se vodou ze studánky omyje a vysloví své přání, bude mu do roka splněno. Rituál jsem v opravdové víře provedla a několikaleté přání se mi splnilo a můj život nabral jiný směr. Marie, chci se zeptat, zda jsi o hostýnské "studánce splněných přání" také slyšela nebo to byla od mé kamarádky jenom snaha dát mi naději v těžké době. Děkuji.
Zdenka Soukupová
Maruško, jsi správný sportovec. Určitě to zvládneš i příště. Na Hostýně jsem byla před pár léty v létě. Je to nádherné místo.
Alena Tollarová
Já myslím, že poslední ten výstup nebyl :) V tomto období asi bylo nutno počítat s klouzavým terénem. Tak příště radši třeba na jaře. Kostel je nádherný a vnitřní výzdoba též, znám jej bohužel jen z íčkařských fotografií.
Daniela Řeřichová
Maruško, krásné fotografie a smělý sportovní výkon. Je to požehnaný kraj, na který s láskou vzpomínám. Jezdila jsem tam 16 let pracovně; při soukromých cestách jsme se s manželem ubytovávali v poutním domě na Hostýně nebo v Kolibě Čecher na Rusavě a putovali široko daleko.
Vladislava Dejmková
Hezké fotografie, velmi dobře dokreslují atmosféru. Na Hostýně jsem byla pouze v létě, i tak mi ty schody stačily.
Anna Potůčková
Asi 2 dny po Tobě jsem místo navštívila také, jen jsem k tomu využila autobusové linky.
Jitka Hašková
Marie mělas moc hezký výlet. Byla jsem na Hostýně před několika lety v létě. Nahoru jsme všichni vyjeli autobusem. Bylo vedro a moc se mi tam líbilo.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Co máte nejraději na letních prázdninách? (Označit můžete až tři odpovědi)

Slunce a teplo

15%

Dlouhé letní večery

12%

Setkání s vnoučaty/Hlídání vnoučat

12%

Pobyt na chatě či chalupě

11%

Výlety po Česku

13%

Dovolenou v zahraničí

11%

Cyklovýlety

12%

Koupání a opalování

13%