Zeptejme se čutory!
Foto: Pixabay.com

Zeptejme se čutory!

1. 1. 2022

Tak mám pořád takový hloupý pocit, že mi něco chybí. Nemyslím tím ale peníze, které obvykle přinášejí určitý pocit svobody, nemyslím tím třeba lepší zdraví, což přináší zase do života více spokojenosti. Je to jakýsi neurčitý pocit očekávání. Ale čeho? Peněz sice nemám nadbytek, ale k životu mi už asi budou stačit. Zdraví je mizerné, ale to bylo i dříve a lepší to už nebude. Zvykej si, člověče!

Pravda je, že život nám přináší samé nesrovnalosti. Obvykle ten, kdo nic neočekává, má paradoxně vše, co potřebuje. Má vše, protože skutečně víc neočekává. Já pořád něco očekávám. Sice nevím přesně co, ale jakýsi vnitřní, těžko definovatelný nepokoj přibývá postupně s  věkem a nutí mě k přemýšlení. Když se podívám do své duše, najdu tam ale maximálně chaos a nepořádek. Asi by bylo lepší tam trochu uklidit a nechat život přirozeně plynout, vždyť ono to nějak dopadne. No jo, ale to by byl přece fatalizmus! Takový snad nejsem. Kdybychom však takto uvažovali, nemuseli bychom se potom rozčilovat, že se nám nedaří přesně to, co chceme. Tak nevím.

Ještě, že si v podobné chvíli vzpomenu na skvělý román Denise Diderota – Jakub fatalista. Sluha Jakub v něm putuje se svým pánem a rozebírají přitom život a jeho různé situace. Pokud se Jakub dostane do jakéhokoli problému, zachovává naprostý klid. Obrátí se na svého pána a pronese svou oblíbenou formuli:

 „Zeptejme se čutory.“

Nejsem určitě založením fatalista, ale tento pohled na svět se mi líbí. Venku je mizerné počasí, obloha šedivá, slunce nikde a obávám se, že stejnou šeď mám nyní i v  hlavě. Inspirace mě opustila a marně zírám do obrazovky počítače. Ta Jakubova myšlenka je zatraceně nakažlivá. Jdu se tedy zeptat čutory.

Možná, že se Diderot při psaní tohoto úsměvného dílka inspiroval fatalizmem biblického Kazatele. Ten v druhé kapitole, ve verši 24, říká:

 „Zdaliž není to chvalitebné při člověku, jísti a píti, a učiniti životu svému pohodlí z práce své?“

 

 

 

Dobře díš, Kazateli. Čutora opět zvítězila.

 

  * * *

 

 

 

 

Můj příběh
Autor: Jan Zelenka
Hodnocení:
(5.1 b. / 19 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jan Zelenka
Přátelé, děkuji za vaše komentáře. Paní Řeřichová, znám divadelní provedení, ale kniha je kniha. Viděl jsem inscenaci s pány Bartoškou a Heřmánkem. Pane Soukupe, rád reaguji na různé situace života a snažím se nacházet jeho různé paralely.
Daniela Řeřichová
Pěkný článek na Nový rok. Chtěla bych jen doplnit, že v roce 1975 byla ve světové premiéře uvedena v Činoherním studiu v Ústí nad Labem Kunderova hra Jakub a jeho pán - Pocta Denisi Diderotovi. Tato úspěšná inscenace byla ještě dvakrát obnovena a také byl natočen záznam ČT, i když divadlo v této formě ztrácí své kouzlo.
Václav Soukup
U Vás se pane Zelenka vůbec neobávám, že by ispirace nepřišla ! Jste rozený filosof a tak stačí položit si nějakou otázku a hledat na ní odpovědi. Příspěvek se Vám velice povedl !
Libuše Křapová
Zeptejme se čutory :-) Také nejsem fatalista - tedy většinou- Obyčejně jsem spíše netrpělivá a ráda bych hnala věci kupředu - a ono to nejde :-) vše se musí odehrát ve svém tempu. Honzo, díky za článek :-)
Granda Nekonata
hezký článek
Zuzana Pivcová
Zeptal jste se čutory a jaká byla odpověď? Snad jste ji nezaspal. :-D
Miloslava Richterová
Naše lidová moudrost - česká rčení také nejsou od věci.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA