První příčky pomyslného žebříčku kvality života obsadily stejně jako v loňském roce Říčany a Praha, na dalšíh místech jsou středočeské obce Brandýs nad Labem-Stará Boleslav a Černošice. Z krajských měst je po Praze nejlepší život v Brně, následují České Budějovice, Hradec Králové a Pardubice. Naopak na chvostu žebříčku je moravskoslezské město Orlová.
„Obce v oblasti Prahy a okolí jsou na předních příčkách především díky výborné dostupnosti služeb a možností, které jsou koncentrované v Praze a pro okolní obce snadno dostupné, například vlakem. Navíc i v těchto obcích samotných bývá na počet obyvatel nadprůměrný počet těchto možností, třeba kvalitní školy a spolky. Nejnižší hodnocení mají obce ze strukturálně postižených regionů. Ve většině obcí z těchto regionů žije mnoho lidí s finančními problémy, relativně vůči ostatním je v nich méně nabídek pracovních míst. V Ústeckém a Moravskoslezském kraji je také poměrně vysoké znečištění,“ komentuje výsledky Jan Havránek, jednatel společnosti Obce v datech.
Vysokých hodnot Indexu kvality života dosahují zejména obce v okolí Prahy a Brna, velmi dobrých výsledků pak obce z Jihočeského a Plzeňského kraje. V pětici nejlépe hodnocených krajských měst najdeme Prahu, Brno, České Budějovice, Hradec Králové a Pardubice. Nejvýraznější meziroční posun náleží zlínskému Holešovu (o 64 příček vzhůru), nejvýrazněji se proti loňsku zvýšila hodnota Indexu kvality života v moravskoslezské obci Odry.
„Z letošních výsledků vyplývá, že celkové hodnocení řady obcí se zvýšilo zejména díky lepší nabídce pracovních pozic v obci a jejím okolí. Rozhodlo i zlepšení bilance mezi nárůstem a úbytkem obyvatel obce. Data by měla pomoci lidem při rozhodování, kam se stěhovat, a současně i představitelům obcí a krajů, na co se soustředit při rozvoji regionu," uvedl Pavel Šiška, vedoucí partner v oddělení poradenství společnosti Deloitte, která je odborným partnerem projektu.
Kompletní výsledky žebříčku najdete zde: https://www.obcevdatech.cz/