Literární koutek č. 8 - Jak napsat esej
foto: Pixabay.com

Literární koutek č. 8 - Jak napsat esej

6. 12. 2021

Původní forma eseje vznikla podle francouzského spisovatele Michela de Montaigne, který své dílo pojmenoval Essais. Tomuto žánru pojmenování „Esej“ už zůstalo. Jednoduše řečeno, je to literární, odborně publicistický žánr středního či kratšího rozsahu. Esejí je více druhů – miniesej, odborná esej, americká esej, esej francouzská atd. Tento článek však pojednává o klasické české eseji. Nejběžnějšími tématy esejí jsou literatura,  politika, kultura, témata filozofická či aktuálně společenská.

Na rozdíl od nestranné publicistiky do každé eseje její autor vkládá svůj subjektivní názor na rozebíranou problematiku. Často jde o zhodnocení nebo kritické vyjádření, které se ale za každých okolností musí opírat o odborná fakta. Tato fakta dávají eseji hlavní myšlenku. Tato myšlenka by měla čtenáře přesvědčit o pravdivosti toho, co autor píše.

Mezi nejznámější české tvůrce esejí se řadí F. X. Šalda, František Kvapil, Václav Bělohradský, Arne Novák a další.

 Skladba eseje

 *  Nadpis. Nejdůležitější součást textu. Stejně jako u ostatních publicistických forem musí čtenáře zaujmout a přesvědčit o zajímavosti textu. Nadpis by se ale měl vztahovat k prezentované problematice.

*  První odstavec – úvod – by měl nastínit problém. Informaci, o čem pojednává celá práce a proč by měl čtenář zůstat a pokračovat ve čtení.

*  Další odstavce přinášejí názory a argumenty, pro i proti, podpořené ověřenými a věcnými informacemi. Text můžete členit do podkapitol, které však musí mít stejnou, jednotící myšlenku. Hledejte důkazy, hledejte významy a sami si třeba klaďte otázku – proč?.

*  Závěr eseje. Od autora se očekává závěrečná, nosná myšlenka, která by měla čtenáře utvrdit v autorově pravdě. Shrnutí vašeho stanoviska. Případný výhled do budoucna, naděje či beznaděj. Esej může končit i otázkou vedoucí čtenáře k vlastnímu zamyšlení.

 Esej může mít na první pohled třeba i všední téma. Ale zkuste toto téma rozebrat kreativně z více úhlů pohledu. Udělejte ho zajímavým! Případně vyberte z  obecného tématu podrobnější podtéma a zkuste ho zajímavě rozvést.

Esej můžete psát jak v první, tak i ve třetí osobě. Psaní v první osobě zdůrazní váš osobní přístup k tématu, psaní ve třetí osobě působí zase důvěryhodně.

Používejte zásadně spisovný jazyk. V eseji není místo pro nespisovné výrazy, pokud se neobjeví např. v citacích. 

Veškeré použité materiály, které při přípravě textu nastudujete a použijete, jak ve vlastním textu, tak i v citacích,  je třeba v textu buď označit, nebo uvést v samostatném seznamu zdrojů v závěru eseje. Jen znovu připomínám, že toto platí ve všech literárních žánrech.

 Zdroje:

www.seminarkyza1.cz/blog-item/jak-napsat-esej/
www.jaktak.cz/jak-napsat-esej-rady

literární koutek
Autor: Jan Zelenka
Hodnocení:
(5.1 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jiří Dostal
:-) :-) A hrome! :-) Ono je to se sousedskými radami a vysvětleními občas těžké. To jednou koukaly ženské v našem útulku na biblický příběh podle Lukáše, jedna babka se v kruhu ostatních posmívala pasáži o mrtvých, co můžou klidně pohřbít své mrtvé atd., jistě to znáte. Jen tak mimochodem jsem věc vysvětlil, bibli se věnuji a snad se v ní i dobře orientuji, a milá sousedka se na mě obořila, že o mé rady nestojí a "že su nejaké chytré". Takže sorry jako... :-) :-)
Jiří Dostal
:-) :-) "A co děti?! Mají si kde hrát?!" Na i60 určitě! "V období dětských her hraje se vždycky fér, dětství je voda živá..." Poznáváte? :-) Debata, kterou jsem tady přehlídl a procoural k ní namátkou pár jiných témat a profily registrovaných, mě vrací k základnímu svému postřehu o Literárním koutku - prezentaci slohových útvarů a literárních žánrů šmahem chybí věcná, stručná a naučně populární charakteristika srozumitelná i laikovi, který umí nejen číst, ale taky se v textu orientuje skrze základní hermeneutické dovednosti. Když se mi studenti v hodinách českého jazyka ošívali nad rozbory literární klasiky, zopakoval jsem jim účel této školní práce a nabídl, že se můžeme napříště věnovat obchodním smlouvám, záručním listům, právním předpisům, vyhláškám a různým úředním hovadinám, protože průsery života začínají často podpisem na cáru papíru, kde text byl samá past či pastička. :-) Dobré ráno. :-) :-)
Hana Šimková
Libuše OK
Libuše Křapová
Hanko, jistě, nemusíš dál odpovídat. Ale mně, a věřím že i některým dalším íčkařům, vyhovují Jendovy a Věrčiny rady tady na íčku. Jsou aktuální, v případě potřeby vím, kde je najdu a pokud bych potřebovala ještě něco navíc, můžu se na ně přímo obrátit o konkrétní radu v konkrétním případě.
Hana Šimková
Tam, kde jsou všechny rady. Můžeš se tam podívat jak máš třeba používat chytrý telefon. Ale to už nevadí a končím diskuzi. Přeber si to jak chceš a jak ti to vyhovuje. Mně už je to opravdu jedno.
Libuše Křapová
Nerozumím, kam bys tenhle článek umístila?
Hana Šimková
Libuško sice nevím jestli je to jenom výtah, ale určitě by to bylo lepší v jiné rubrice.
Libuše Křapová
Hanko, nemůžu s tebou souhlasit. Jenda nám udělal "výtah" z obsahu, poradil, jak na to co nejlépe. To je vlastní práce, tak se to dělá i ve vědeckých pracích. Tam i tady je nutné zdroje uvádět. Pokud by je použil a neuvedl, mohl by být obviněn z plagiátorství.
Hana Šimková
Ano Libuško, ale není dobré ty zdroje opsat a pak se snažit omračovat svoji chytrostí. Já si myslím, že na íčku by nic opsaného být nemělo a nebo by se to mělo dát do jiné rubriky. a ne tam , kde lidé píší věci své a neopsané.
Libuše Křapová
Jendo, díky za poučení. Hanko, uvádět zdroje je slušnost a dokonce nutnost.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 2. týden

Kam letos vycestovat - doopravdy, anebo jen virtuálně? Tématem kvízu tohoto týdne budou známé i méně známé turistické destinace z celého světa.